Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę   Poprzednia   1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
Stridingshadow
Post : 19 wrz 2009 02:16
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Po prostu nie śledziłem tematu.
Oczywiście wiem że termin 'broń ostra' oznacza ręczną broń palną przeznaczoną do zwalczania siły żywej.
Zgadzam się z faktem, że osoba posiadająca broń palną znajduje się w lepszej pozycji, i w takiej pozycji pozostanie o ile uda się jej zachować dystans.
Krav Maga ma zasięg maksymalny <2m, tymczasem zasięg praktyczny dla broni palnej zaczyna się praktycznie powyżej metra-dwóch.
Jeżeli osoba wyposażona w broń palną nie pozwoli na zwarcie to żadne kung-fu nie pomoże :P

_________________
Obrazek


*
 
Svean
Post : 16 paź 2009 13:58
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
  • Posty: 389
  • Dołączył: 13.03.2009


W warunkach obecnych konfliktów zbrojnych (tzn takich "normalnych") sztuki walki są tak jakby nieco przestarzałe - są co prawda walki w budynkach itp gdzie czasem się mogą przydać ale żołnierz posiadający broń palną ("ostrą") nie rzuci jej żeby popisać się paroma ciosami kung-fu. To jest wg informacji od człowieka bardzo dobrze zaznajomionego ze sztukami walki ;)

A jeśli chodzi o broń do samoobrony itp... broń daje zbyt duże poczucie pewności, siły i przewagi (także opinia znajomka) a to z kolei prowadzi do nadużyć. Wbrew mojej fascynacji i zainteresowaniom jestem zdecydowanie przeciwny powszechnemu dostępowi do broni jak w USA, oczywiście gangsterzy i tak broń mają i mieć będą a biedny obywatel nie ma się czym bronić, ale przynajmniej nabuzowani nastolatkowie w fazie buntu nie biegają po ulicach i nie strzelają na około - tak dla szpanu. Szczerze powiem że wolę przymknąć oko na aspiracje wiatrówek do "militariów" niż mieć strzelaniny dzieciaków na ulicy (a trochę tak to wygląda tam gdzie broń jest powszechnie dostępna).

A że chłopcy lubią się pobawić w strzelanego to chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Niektórzy z tego nawet nie wyrastają - ale dzięki temu są też w miarę sensowne działy i wypowiedzi na forum ;)

_________________
Obrazek


*
 
Zbychu
Post : 08 sty 2010 12:54
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 103
  • Dołączył: 07.11.2007
  • Skąd: Bytom


To sprawa małej wagi , jednak od jakiegoś czasu ciągle się nad tym zastanawiam , mianowicie , kiedyś w którymś z tematów było powiedziane jak to FBI ( czy tam inna jednostka , nie pamiętam dokładnie , mniejsza z tym ) przerzuciło się na amunicje .40 S&W , i o tym że jest bezpieczniejsza z powodu tego że ma mniejsze prawdopodobieństwo przebicia się przez ciało niż 9 mm

Tak to chyba było , i teraz zastanawiam sie :

-czy rzeczywiście jest tak duża różnica , czy jednak jest całkiem duża szansa że takie .40 S&W przebije się przez klatę/brzuch nie zbyt krępej osoby ?
-czy 9 mm amunicja koziołkująca nie rozwiązała by tego problemu ? Skoro taka amunicja ma problemy z przebiciem słabego pancerza to i chyba nawet w miękkich narządach powinna się zatrzymać ??
-Czy w usp compact można zainstalować reflex sighta i czy to nie upośledzi zbytnio działania broni ?
-I na koniec czy pistolet na amunicję .40 S&W ( dajmy na przykład takie właśnie Usp Compact z RS ) nadaje się do strzelania dynamicznego ?


*
 
Stridingshadow
Post : 08 sty 2010 16:07
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Zbychu pisze:
-czy rzeczywiście jest tak duża różnica , czy jednak jest całkiem duża szansa że takie .40 S&W przebije się przez klatę/brzuch nie zbyt krępej osoby ?

W porównaniu do 9*19mm Luger, .40 S&W ma podobną energię wylotową i prędkość (oczywiście zależy to od konkretnego naboju), ma też cięższy pocisk nieco większego kalibru.
Kluczową różnicą zdaje się być minimalnie większy kaliber i budowa pocisku.
Pociski 9*19mm Luger są zwykle pociskami tępołukowymi, z kolei .40 S&W posiada z założenia pocisk o płaskim wierzchołku.
Wg. wiki, pocisk .40 S&W trafiający człowieka w klatkę piersiową wywiera 1.5-7x większe ciśnienie niż pocisk 9*19mm Luger (w zależności od porównywanych pocisków).

Pociski JHP mają to do siebie, że wyjściowo są dość aerodynamiczne (co zapewnia im niezłe parametry balistyczne), jednak łatwo deformują się po zetknięciu z przeszkodą.
Oczywiście wymaga to odpowiednich warunków, m.in dużej różnicy między oporem w powietrzu a oporem w tkance.
Pociski .40 S&W są z założenia mało aerodynamiczne, co sprawia że bardziej efektywnie zwalniają w tkance, wykazując mniejszą zależność od prędkości pocisku.

Jeżeli przełożyć to na zachowanie pocisku w ciele, to istnieje szansa że pocisk 9*19mm przemknie się między żebrami, przeleci przez płuca (które właściwie składają się głównie z powietrza) i znów przemknie się między żebrami (oczywiście nie jest to wysoce prawdopodobne ale całkiem możliwe), taki pocisk pomimo budowy półpłaszczowej miałby niskie szanse ekspansji/fragmentacji i przekazania dużej partii swojej energii celowi.
Mniej aerodynamiczny pocisk .40 S&W zwolni nawet w mniej gęstym środowisku i wyrządzi większe szkody (oddając większą partię swojej energii).

MOŻLIWE że pocisk 9*19mm JHP wystrzelony z lufy pm'u miałby mniejszą penetrację niż pocisk .40 S&W wystrzelony z podobnej lufy (9*19mm przyśpieszy dzięki dłuższej lufie i gwałtowniej się zatrzyma, .40S&W przyśpieszy mniej bo jest ciężki i mało aerodynamiczny) ale mówimy przecież o pistoletach.

Wydaje mi się zatem że stosowanie .40 S&W zamiast 9*19mm celem ograniczenia penetracji pocisków wystrzelonych z pistoletu jest zasadne.

Zbychu pisze:
-czy 9 mm amunicja koziołkująca nie rozwiązała by tego problemu ? Skoro taka amunicja ma problemy z przebiciem słabego pancerza to i chyba nawet w miękkich narządach powinna się zatrzymać ??

Część odpowiedzi j.w.
B. słaby pancerz to taki który jest mocniejszy niż jakikolwiek narząd wewnętrzny (:
Płuca to prawie samo powietrze, wątroba i śledziona są bardzo kruche, jelita to flak są zatem bardzo cienkie i wiotkie.
Właściwie jedynym 'twardszym' narządem wewnętrznym jest serce, a na serce nie chciałbym przyjąć kuli, szczególnie jeżeli w teorii wstrząsu hydrostatycznego jest choć ziarno prawdy.
Pocisk napotyka znamienny opór przekraczając tkanki takie jak tk. mięśniowa czy tk. kostna.

Zbychu pisze:
-Czy w usp compact można zainstalować reflex sighta i czy to nie upośledzi zbytnio działania broni ?

Szukałem w necie, i widziałem montaże, które można zamontować na dolną szynę (pod lufą) a na ich górną szynę (nad suwadłem) można zamontować dowolny celownik.
Pada pytanie o zasadność takiego rozwiązania.
Po co montować spory kolimator (tak się po polsku nazywa reflex) na pistolet kompaktowy (czyli przeznaczony do noszenia w ukryciu)?
Takiej broni nie będzie można ukryć, ponieważ:
-znacznie wzrośnie jej wysokość
-brak kabur bojowych umożliwiających przechowywanie broni krótkiej z kolimatorem.

Zbychu pisze:
-I na koniec czy pistolet na amunicję .40 S&W ( dajmy na przykład takie właśnie Usp Compact z RS ) nadaje się do strzelania dynamicznego ?

Strzelanie dynamiczne = +/- strzelanie bojowe.
Jeżeli chodzi Ci o konkurencje ISPC, to nic nie stoi na przeszkodzie.
Jeżeli chodzi o konkurencje IDPA, to broń musi spełnić kilka wymogów (m.in ograniczenie modyfikacji, spełnienie wymiarów maksymalnych, magazynek do 10 nabojów włącznie).


Załączniki:
Komentarz: USP w kalibrze .40 S&W, wyposażony w kolimator i kompensator, montaż kolimatora na szynie pod lufą.
USP.jpg
USP.jpg [ 210.68 KiB | Przeglądany 2217 razy ]

_________________
Obrazek
*
 
Zbychu
Post : 09 sty 2010 14:08
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 103
  • Dołączył: 07.11.2007
  • Skąd: Bytom


Dziękuję za rozwinięcie tematu , jak widziałem że to ty odpisałeś to już wiedziałem że temat będzie bardzo rozwinięty , dziękuję ;)


*
 
Stridingshadow
Post : 09 sty 2010 14:55
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Cała przyjemność po mojej stronie.

_________________
Obrazek


*
 
GrU
Post : 13 maja 2010 17:10
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 258
  • Dołączył: 04.03.2008



_________________
Jeżeli historia nas czegoś uczy, to tego, że każdego można zabić


*
 
Stridingshadow
Post : 13 maja 2010 17:28
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


GrU pisze:
http://www.sadistic.pl/fmg-9-vt40035.htm
ciekawe kiedy pierwsze strzelające wykałaczki

Swego czasu firma ARES oferowała składany pm (ARES FMG) wielkości i kształtu przenośnego radia (miał nawet atrapę anteny).
To swego rodzaju odgrzanie tematu, FMG-9 oparty jest o mechanizmy Glock'a i stosuje kompatybilne z nim magazynki.

_________________
Obrazek


*
 
aszek
Post : 26 lip 2010 18:30
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Słyszę w wiadomościach, że CBA przekazała policji karabiny snajperskie, ale nie kojarzę tego karabinu:

Obrazek

Co to za sprzęt ?

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Stridingshadow
Post : 26 lip 2010 18:36
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


aszek pisze:
Co to za sprzęt ?

AI AW ze składaną i regulowaną kolbą oraz dodatkowymi szynami celowniczymi dla celowników laserowych i noktowizora.

Mnie bardziej interesuje po co CBA karabiny snajperskie.

_________________
Obrazek


*
 
aszek
Post : 26 lip 2010 18:50
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Dzięki. Nie dawało mi to spokoju, wstyd przyznać ale moja znajomość broni ogranicza się do kilku gierek :D Jak czytam nazwa kodowa karabinu to PSG90/L96A1 i miałem jakiejś wrażenie że w E6 ją chyba widziałem.

Ciekawi mnie jeszcze czy wersja AW jest powszechnie stosowana w PL ? Istnieje jakiś standard, czy snajper sam wybiera sobie sprzęt ?

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Stridingshadow
Post : 26 lip 2010 20:38
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


aszek pisze:
Ciekawi mnie jeszcze czy wersja AW jest powszechnie stosowana w PL ?

O ile w miarę znam się na broni snajperskiej, i ogarniam najważniejsze wzory, o tyle nie jestem wielkim jej zwolennikiem, i na pewno nie nazwałbym się ekspertem (szczególnie że większość karabinów snajperskich pasuje do jednego z dwóch następujących wzorów: zwykły karabin z lunetą bądź karabin ze szkieletowym łożem).

Moje zdanie o broni snajperskiej jest następujące:
Na dzień dzisiejszy mamy niezły zastój.
Każdy nowoczesny małokalibrowy karabin snajperski to albo broń powtarzalna (z zamkiem dwu- lub czterotaktowym) lub samopowtarzalna (z zamkiem ryglowanym rolkami i lufą swobodnie pływającą, bądź systemu AR-10 z lufą quasi-swobodnie pływającą).
Lufy precyzyjnie kute na zimno, użebrowane bla bla bla...
Osłona termiczna nad lufę.
Hamulec wylotowy...
Kolba z pełną regulacją, dwójnóg integralny bądź systemu Harris'a, ew. trójnóg.
Wszystkie te znakomite karabiny są robione właściwie na jedno kopyto, nie ma między nimi istotnej różnicy.
Nie należy zapominać, że najważniejszym elementem karabinu jest strzelec :P

aszek pisze:
Istnieje jakiś standard, czy snajper sam wybiera sobie sprzęt ?

Raczej ma przydział, na broń są przetargi.
Ponadto każda broń musi być serwisowana, powinien to robić albo odpowiednio przeszkolony rusznikarz, albo zakład należący do producenta.
Kolejnym zagadnieniem jest dobór części zamiennych i reszty akcesoriów.
Właściwie nigdzie na świecie nie ma tak, że snajper sobie coś wybiera, chyba że sam to sobie kupi, i jakoś załatwi możliwość wykorzystania tego w akcji zbrojnej.

_________________
Obrazek


*
 
Aver
Post : 19 gru 2010 22:07
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010




*
 
lukasamd
Post : 20 gru 2010 15:33
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Coś mi się nie chce wierzyć że to kałasz - przecież to ma moocny odrzut, a on sobie tutaj trzyma jak zabawkę..


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 20 gru 2010 20:18
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Aver pisze:
Talibowie nawet kałacha umią zepsuć :(

Każdy potrafi.
Kałasznikow na filmiku ma nienaturalnie skróconą lufę, i nie przypomina żadnej ze znanych wersji produkcyjnych.
Możliwe że został zmodyfikowany po produkcji, lufa została skrócona/wymieniona w skutek jej uszkodzenia, lub broń została wyprodukowana chałupniczo.
Chałupnicza produkcja broni palnej w Pakistanie ma długą tradycję, a jej historycznym (i aktualnym) centrum jest Przełęcz Chajberska.
Broń produkowana chałupniczo w Pakistanie wykonana jest z przeróżnych materiałów (m.in złomu), a jej jakość mieści się w przedziale od porównywalnej z oryginałem, do bardzo niskiej.

Możliwe, że to zjawisko było spowodowane nieprawidłowym osadzeniem lufy w komorze zamkowej.
W sytuacji, kiedy uwięźnięcie pocisku w lufie powoduje jej zniszczenie, najczęściej dochodzi do tego podczas pierwszych paru strzałów, a zniszczona zostaje sama lufa (tymczasem tutaj broń rozpadła się na kawałki).

_________________
Obrazek


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   Poprzednia   1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna


cron