Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Jaahquubel
Post : 17 sie 2009 08:58
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1155
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Bo z nożem jak z bronią palną. Nie ma rzeczy do wszystkiego.

Scyzoryki w stylu MacGyvera mają nieblokowane ostrze 9 cm. Dziś można kupić bardzo ciekawe modele z blokowanym ostrzem 11 cm.

Stridingshadow pisze:
Sam MacGyver był zasadniczo przeciwny korzystaniu z broni palnej (było o tym w kilku odcinkach a w jednym odcinku były flashbacki z jego dzieciństwa).

Ale był jeden odcinek w serii trzeciej lub czwartej (te dwie są moim zdaniem najlepsze), w którym MacGyver prowadził oprychów na muszce. Nie miał innego wyjścia.
No i był odcinek, jeden z pierwszysh, w którym użył rewolweru jako klucza do odkręcenia/zakręcenia zaworu (bardziej znana ciekawostka).
I jeszcze: w odcinku pilotowym Mac strzelał z jakiegoś karabinu/karabinka. Wtedy jeszcze nie wymyślili tej opcji z nieużywaniem broni.

Jakby ktoś coś, to możemy odpalić w zbrojowni temat o nożach. Specem to ja na pewno nie jestem, ale czytałem trochę w tym temacie.


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 17 sie 2009 09:35
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Na Twoje życzenie wydzieliłem temat od Twojego ostatniego posta włącznie.
Sam posiadam scyzoryk Victorinox z 9cm blokowanym ostrzem i korkociągiem.
Ostrze jest systemu szybkiego otwierania (rękojeść posiada wcięcie choć ostrze nie posiada kabłąka ułatwiającego otwieranie).
Dostałem go od kumpla jakieś 7 lat temu na urodziny.
Nóż swoje wysłużył i muszę przyznać że jest bardzo dobry (nie jest to kryptoreklama, ogólnie nie lubię Victorinox'ów ale o tem potem).
IMHO nóż jest wystarczająco ostry, długi i wytrzymały aby stanowić w sytuacji awaryjnej skuteczną broń do samoobrony.
Co prawda nie liczyłbym za bardzo że uda mi się nim przebić kamizelkę z kewlaru ale pocieszam się że większość zbirów takowych nie nosi.

Bazując na mojej znajomości anatomii człowieka (coś tam jeszcze pamiętam) i technik walki nożem opisanych przez płk. Rex'a Applegate'a, uważam że optymalnym nożem bojowym jest właściwie sztylet.
Szczególnie dobre są IMHO różne warianty sztyletu Fairbairn-Sykes i noża bojowego M3.

Ogólnie uważam że nóż ze stałym ostrzem stanowi lepszy wariant jeżeli chodzi o parametry bojowe, a to dzięki większej wytrzymałości.
Z kolei składany nóż ma mniejszy rozmiar i nie razi tak osób trzecich jak solidny nóż bojowy.
Typowa osoba która dowie się że noszę przy sobie bagnet M7 (wzorowany właśnie na sztylecie M3) robi oczy jak talerze i dwa kroki w tył. To że w sklepie, sięgając po drobne, wyciągam z kieszeni spory scyzoryk nie dziwi nikogo.
Wbrew pozorom jednym z najgorszych rozwiązań jest nóż sprężynowy. Wiele modeli jest bardzo niesolidnych a możliwość automatycznego otwarcia ostrza stanowi bardziej element zastraszający i 'dla szpanu' niż praktyczny.
Otóż nóż sprężynowy może otworzyć się sam, dlatego żeby się to nie stało, potrzebne jest jakieś zabezpieczenie, które występuje w większości modeli.
Oznacza to że żeby otworzyć nóż sprężynowy należy go najpierw odbezpieczyć a potem otworzyć.
W praktyce wychodzi dłużej niż ze scyzorykiem czy folderem.
Noże typu Balisong (niepoprawnie nazywane butterfly albo 'motylek') są szpanerskie ale niezbyt wytrzymałe a sprawne szybkie otwarcie wymaga pewnej wprawy.
Dlatego uważam że optymalnym rozwiązaniem jest jednak noszenie jakiegoś solidnego scyzoryka bądź foldera, przynajmniej jeśli chodzi o samoobronę.

Ostatnio przeglądałem ofertę Cold Steel i spośród ich tactical folderów właściwie spodobał mi się tylko jeden (Ale się spodobał a to ważne).
Nie powiem który bo jeżeli JACenter ma robić Cold Steel reklamę to bynajmniej nie za darmo :P

_________________
Obrazek


*
 
Svean
Post : 19 paź 2009 13:13
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
  • Posty: 389
  • Dołączył: 13.03.2009


A ktoś może coś więcje wie na temat noża NDK-17?
http://ndk-17.narod.ru/
Podobno Specnaz się nim zabarwia, ale przyznam że konstrukcję ma nieco odmienna od zwykle używanych noży, sztyletów i bagnetów. Ale mają do tego ponoć jakąś specjalną technikę walki...

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 19 paź 2009 14:36
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Mogę tylko powiedzieć że nóż jest lekko zakrzywiony aby zoptymalizować właściwości tnące (coś a la mikro Khukri), szeroki sztych zapewnia dość duże obrażenia przy pchnięciu, o ile nóż jest wystarczająco ostry.
Ostrze zdaje się być wykonane metodą kucia warstwowego (ma być niby wytrzymałe, lekkie i ostre) ale IMHO to przerost formy nad treścią jeśli chodzi o noże.
Oplot rękojeści wzorowany jest na Tanto, co ma swoje dobre i złe strony.

Łatwo uwierzyć że do walki takim nożem wymagana jest specjalna technika, ponieważ pewne jego parametry (takie jak zagięte do przodu ostrze, szeroki sztych i brak rękojeści floretowej) nie pozwalają na użycie go do wykonania technik "konwencjonalnych" (jeżeli uznać za konwencjonalne to o czym pisał płk. Rex Applegate).

_________________
Obrazek


*
 
Svean
Post : 20 paź 2009 10:16
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
  • Posty: 389
  • Dołączył: 13.03.2009


Kiedyś znalazłem w sieci jakieś "testy użytkowe" noży bojowych (ruscy testowali - któż by inny ;)).

Testy polegały na ciachaniu i dźganiu tuszy wieprzowych pozawijanych w kurtki i inne ciuszki (raczej grube, ale bez elementów twardych ja skóry itp). W sumie z tego co pamiętam najlepiej zaprezentował się nóż wyglądający lekko sierpowato (taki niecały półksiężyc umocowany trochę jak sierp na rękojeści) - zwłaszcza przy cięciach dobrze wypadał ale i pchnięcia były i stosunkowo głębokie i szerokie - a więc w sumie też nieźle.

Update:
Znalazłem tą stronkę!
http://www.koicombat.org/forum/viewtopi ... E%E6%E5%E9

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 20 paź 2009 14:23
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


W sumie do przewidzenia, termin "noże bojowe" jako taki to już lekki skok myślowy.
Nigdy nie używało się noży sensu stricte do walki, do walki używano sztyletów, jedno lub obosiecznych (czasem o innym przekroju, np trójkątnym, krzyżowym czy pięciokątnym) a typowym atakiem było pchnięcie, a nie cięcie.
Miecze, szable i inne rodzaje długiej broni białej pozwalają na przecięcie ubrania i lekkiej zbroi (pikowany kubrak, skóra) dzięki temu że mają długie ostrze (cięcie trwa dłużej a prędkość liniowa ostrza przy uderzeniu jest większa).
Niemniej jednak broń biała najskuteczniej działa jako broń kolna (a nie sieczna) i najcięższe rany były powodowane pchnięciami a nie cięciami.

Noże pokroju NDK-17 czy owego sierpowatego czegoś radzą sobie lepiej niż sztylety z różnych powodów:
-NDK-17 to właściwie małe khukri (z punktu widzenia cięcia), jego wyważenie sprawia że nożem się nie tnie a rąbie.
-Nóż sierpowaty prezentowany na stronce miał mocno zakrzywione ostrze które mocniej zagłębia się w tkankę niż ostrze proste.

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 27 cze 2010 17:24
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Wpadłem dziś na trop ciekawego wynalazku.

Pewna firma, zwana BESH Knives wprowadziła na rynek w 2002 roku sztylet XSF-1 (czyt Excessive one, w dosł. tłumaczeniu -przesadny) autorstwa Brenta Beshara'y o dość nietypowym szlifie ostrza opatrzonym chronioną zastrzeżonym znakiem towarowym marką BESH WEDGE (po ang. Klin).
Ostrze sztyletu posiada 4 powierzchnie, z czego dwie leżą w płaszczyznach równoległych względem siebie i trzpienia noża (po ang. Tang).
Dwie pozostałe płaszczyzny powstały przez skośne ścięcie wyjściowo tępego sztyletu, przez co ten ostatni ma przekrój równoległoboku (ale nie rombu).
Najbardziej nietypowe jest to, że sztych noża nie jest punktem, tylko linią, i przypomina pod tym względem ostrze dłuta.
Wg. producenta w.wym kształt ostrza ma zapewnić lepszą zdolność penetracji, co pokazane jest na filmiku z oficjalnej strony internetowej.

Niestety jestem dość sceptyczny względem tego nowego cuda techniki, które mimo 8 lat obecności na rynku nie znalazło sobie większego uznania.
Przede wszystkim dłuta opracowano jako narzędzie rzeźbiarskie mające skrawać drewno, a nie przebijać.
Ciężko zaprzeczyć wytrzymałości takiego rozwiązania (które de facto zostało przedtem zastosowane m.in w bagnetach do kb. Mosin-Nagant w postaci linijnego sztychu mającego służyć za śrubokręt), szczególnie że przedstawiony wzór sztyletu niejako zwiększa tarcie (m.in przez stosowanie 2 równoległych płaszczyzn ostrza i zwiększenie powierzchni sztychu), oraz to, co widać na filmie.

Sztylet wykonany jest z tytanu, bądź stali narzędziowej A-2 (stosowanej m.in do wyrobu ostrzy do hebli), co zapewnia mu dobrą wytrzymałość.
Ponadto posiada bardzo modne obecnie minimalistyczne okładziny rękojeści (they look SOOOOO professional, szkoda że są niewygodne :P).

Nie chcę po raz kolejny reklamować Cold Steel, ale aż się prosi o porównanie.


Załączniki:
Komentarz: Sztylet XSF-1 produkcji BESH Knives
XSF-1.jpg
XSF-1.jpg [ 27.71 KiB | Przeglądany 1746 razy ]
Komentarz: Tym razem egzemplarz dość zużyty, na stole symbol Delta Force
XSF1.jpg
XSF1.jpg [ 37.4 KiB | Przeglądany 1746 razy ]

_________________
Obrazek
*
 
Jaahquubel
Post : 27 cze 2010 20:15
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1155
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Na sztyletach się nie znam, ale jak dla mnie to kiepski chłyt materkindody i tyle.


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 27 cze 2010 20:46
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Jaahquubel pisze:
Na sztyletach się nie znam, ale jak dla mnie to kiepski chłyt materkindody i tyle.

Przyznam, że jest sens w tym, co mówisz.
Autor projektu mógłby po prostu produkować warianty F-S (Fairbairn-Sykes) w zwykłym szlifie, i opylać je żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom SWAT i innym takim.
Sęk w tym, że chyba chciał czegoś więcej :P
Nie ma to jak sztylet 'zemsta stolarza' ;)

_________________
Obrazek


*
 
Svean
Post : 05 sie 2010 16:50
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
  • Posty: 389
  • Dołączył: 13.03.2009


Problem w tym że podrób FS są całe setki na rynku, a jesli chce się zrobić troche szumu wokół produktu to trzeba wymyślić coś "łaał", na zasadzie że nieważne co mówią ważne żeby mówili. I w sumie to działa ;)

A przy okazji pokazać jakieś zdjęcie używki ze znaczkiem jakiegoś SAS albo Delta Force i jeszcze obroty skaczą ;)

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 05 sie 2010 17:38
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Svean pisze:
Problem w tym że podrób FS są całe setki na rynku

Bez przesady z tymi setkami ;)
Sheffield kontynuuje produkcje, choć nadal w XX wiecznym standardzie (nóż ze zwykłej oksydowanej stali, lakierowana aluminiowa rękojeść i skórzana pochwa ze stalowym trzewikiem).
Boker robi replikę, i wcale nie jest ona tania.
Eickhorn robił kiedyś średnio wierną (bo z częściowo ząbkowanym ostrzem, ale za to drogą) replikę w pochwie podobnej do M8A1.
Ek Knives ciągle robi noże na wzór FS (są drogie, bez jelca, i mają nylonowe pochwy).
Hanwei robi reprodukcję V42, ale to nie to samo.
Cold Steel ma nóż Peacekeeper I, ale on w odróżnieniu od F-S ma liściaste ostrze.
Poza tym ciężko trafić na F-S w sieci.

_________________
Obrazek


*
 
marta1313
Post : 11 sie 2010 15:52
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Szeregowy
  • Posty: 1
  • Dołączył: 11.08.2010
  • Skąd: Bronowice


Ale taki bajer na szczęście nie na wszystkich działa. ;-)


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie


cron