Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Lemur
Post : 10 lut 2007 12:39
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy sierżant
Starszy sierżant
  • Posty: 361
  • Dołączył: 11.01.2007


Dane techniczne:
Kaliber: .45 ACP (11,43mmX23) [Dostępny także w kalibrach: .38 Super, 9 mm Para]
Waga: 1100 gramów
Długość: 216 mm
Długość luf: 127 mm
Magazynek: 7 nabojów
Działanie: Single Action.Krótki odrzut lufy, zamek ryglowany przez przekoszenie lufy.

Na początku XX wieku rząd amerykański ogłosił konkurs na nowy pistolet wojskowy. Powodem były walki z Plemieniem Moro. Żołnierze strzelali do nich z rewolwerów S&W .38 Long Colt, a tubylcy otrzymywamali śmiertelne wydawałoby się rany. Nic z tych rzeczy, po otrzymaniu postrzału autochtoni wstawali i znowu wymachiwali maczetami.
Tak rozpoczęły się narodziny pistoletu legendy: Colt Government M1911 A1. Jego twórcą był John Moses Browning, konstruktorski geniusz. Pistolet ten to broń samopowtarzalna, działa w oparciu o krótki odrzut lufy, mechanizm spustowy działa bez samonapinania. Broń ma 2 bezpieczniki (chwytowy i skrzydełkowy). Zasilana jest z 7-nabojowego magazynka znajdującego się w rękojeści.Historia tej broni zaczęła się przed I WŚ i już w jej trakcie obrosła w legendy. Sierżant Alvin York (odznaczony Medalem Honoru) posługiwał się tą bronią w okopach. Znana jest historia gdy sierżanta zaskoczyło w okopie 7 Niemców. York spokojnie wycelował i zabił wszystkich nie przeładowując broni. Gdby miał sześciostrzałowy rewolwer, bohaterem pewnie też by został,ale...:-).
Przez lata służby Colt zdobył sobie zaufanie żołnierzy. Ceniono niezawodność i skuteczność. Był parokrotnie modyfikowany i produkowany w wielu wersjach (A1,Colt Commander, Defender, Double Eagle itd.). Broń ta dorobiła się też wielu naśladowców i dziś jego konstrukcyjne klony w wielu kalibrach są nadal produkowane. Wymienić można: Omega, Para Ordnance P-14, S&W 1006, Kimber, Springfield, Norinco itd.
Wraz z popularnością broni rosła także sława samej amunicji 11,43X23.Przez lata uznawano ją za bardzo skuteczną. Dopiero niedawno, dzięki badaniom Dr. Facklera mit został częściowo obalony. Okazało się że mimo dużego kalibru i mocy ok. 500 J skutewczność wcale nie jest tak duża jak sądzono. Pocisk .45 ACP jest "wolny" z lufy Colta uzyskuje prędkość ok. 250 m/s co nie sprzyja grzybkowaniu. Mimo to zwolennicy tej amunicji twierdzą że te naboje "robią bardzo duże dziury z których wypływa bardzo dużo krwi". Nie udowodniono wyższości .45 nad 9mm Para. Jednak przy dobrym wyborze amunicji można uzykać bardzo dobrą i nadal skuteczną kombinację broń - nabój.Badania balistyczne udowodniły po prostu że nie jest to nabój o skuteczności dorównującej .357 magnum. To po prostu dobry i zadowalająco skuteczny nabój pistoletowy. Należy też pamiętać że na rynku dostępny jest nabój .45 Super. Osiąga on prawie 1000 J, więc na leży do kategorii "magnum" mając takie same wymiary jak .45 ACP. W dodatku po przeróbce broni można go użyć w większości pistoletów strzelających .45 ACP.
Wydawałoby się że historia tego "starego żołnierza" nastąpi wraz z rokiem 1985.Wtedy to w USA ogłoszono konkurs na nowy pistolet. Wygrała włoska Beretta M92 strzelająca 9mm Para. Zwolennicy "włoszczyzny" twierdzili że Beretta ma przewagę nad Coltem. Bo posiada samonapinanie, NATOwski nabój i 15-nabojowy magazynek. Jednak już w latach 90' okazało się że Beretta jest co raz mniej popularna (przynajmniej wśród żołnierzy). Włoski pistolet nazywano "otwieraczem do konserw" i tesknota do Colta spowodowała przezbrojenie niektórych jednostek z powrotem na zmodyfikowanego M1911.
Historia pokazała że to co sprawdzone, nie musi być gorsze od super nowoczesnych rozwiązań.Colt jest bronią ciężką i dużą, ma także spory odrzut i wymaga od strzelca treningu. W zamian daje skutecznośc, pewność i niezawodność. Historia tej broni jeszcze się nie zakończyła. Colt to sędziwy żołnierz, ale wbrew trendom trzyma się dobrze i pewnie będzie się trzymać jeszcze przez długi czas.


Załączniki:
para14.gif
para14.gif [ 42.81 KiB | Przeglądany 1624 razy ]
Colt-1911a1-1717034-right.jpg
Colt-1911a1-1717034-right.jpg [ 82.34 KiB | Przeglądany 1622 razy ]
*
 
Fisher
Post : 14 wrz 2009 20:55
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Plutonowy
Plutonowy
  • Posty: 188
  • Dołączył: 13.09.2009
  • Skąd: Polska,Poznań


stara dobra "45"

_________________
Podpis w budowie


*
 
Zhenia
Post : 14 wrz 2009 22:05
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Plutonowy
Plutonowy
  • Posty: 175
  • Dołączył: 09.05.2009


Lemur pisze:
Znana jest historia gdy sierżanta zaskoczyło w okopie 7 Niemców. York spokojnie wycelował i zabił wszystkich

Naraz??
Gdyby w okopie (biorac uwage konstrukcje okopow 1-wojennych) sierzanta Yorka ZASKOCZYLO faktycznie 7 niemcow, sierzant York bylby trupem po max 2ch sekundach. Mozliwe, ze sierzant zaskoczyl niemieckich zolnierzy, chociaz wyczyn i tak nieprawdopodobny. Po raz kolejny, piekna, bohaterska ale niestety nieprawdziwa amerykanska bajeczka.

Ale ogolnie artykul fajny :)


*
 
Stridingshadow
Post : 14 wrz 2009 23:18
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Pozwolę sobie na słowo komentarza.
Artykuł fajny i rzeczowy, ale do kilku rzeczy można się przyczepić.
Przede wszystkim M1911A1 jest najbardziej popularnym pistoletem w USA, dlatego można go kupić w dowolnym kalibrze, od wersji kieszonkowych takich jak Colt Mustang po wersje myśliwskie takie jak LAR Grizzly.
Jeżeli zaś chodzi o parametry naboju...
Lemur napisał że niska prędkość naboju .45 ACP nie sprzyja grzybkowaniu.
Przyznam że nie wpływa to negatywnie na moc obalającą broni, 14-gramowy 11.43mm pocisk łatwo przekaże całą swoją energię celowi.
Nabój .45 ACP jest bardzo celny, tak długo jak strzelamy do nieruchomego celu, do celów ruchomych należy brać spore poprawki bo nabój porusza się względnie wolniej niż inne pistoletowe.
Nabój .45 ACP, ze względu na swój duży kaliber, i względnie niewielką energię, nie stwarza wielkich perspektyw na opracowanie wersji przeciwpancernej, co jest obecnie dużym minusem w wojskowości.
W związku z powyższym Thompsony uchodziły za pm'y o największej sile obalającej, i najmniejszym zasięgu praktycznym, w porównaniu do innych drugowojennych konstrukcji.
W porównaniu do .357 Magnum, .45 ACP ma swoje wady i zalety.
Oczywiście nabój Magnum ma lepszy zasięg praktyczny i teoretyczny i lepszą penetrację pancerza.
Z kolei .45 ACP wymaga dużo prostszej konstrukcji broni (pierwszym pistoletem samopowtarzalnym na ten nabój był Desert Eagle, broń ryglowana mechanizmem zapożyczonym z systemu AR-10 i AR-15), a dzięki krótszemu nabojowi łatwiej jest dostosować obwód chwytu pistoletu do ręki strzelca.
Pamiętajmy że .357 Magnum to amunicja rewolwerowa, i jako taka została zoptymalizowana do użytku w rewolwerach a nie półautomatach.
Odrzut generowany przez oba rodzaje amunicji jest podobny, przy czym .45 ACP generuje AŻ 8% większy odrzut niż .357 Magnum ;)
Z kolei 9*19 Luger jest lżejszy niż oba poprzednie naboje, generuje znacznie mniejszy odrzut, ma lepszą celność praktyczną niż .45 ACP, łatwiej opracować w tym kalibrze amunicję przeciwpancerną itd... itp...
Właściwie jedyną wyraźną zaletą .45 ACP jest fakt że wyjściowo jest to amunicja poddźwiękowa, co znacznie ułatwia wytłumienie broni.
Właśnie dlatego USMC korzysta z M9 (Beretta M92FS) jako broni przybocznej, podczas gdy SEALS korzystają z Mk.23 (H&K SOCOM, czyli większy USP na amunicję .45 ACP z dłuższą lufą i gwintem do przyłączenia tłumika).

Pomimo tego wszystkiego .45 ACP cieszy się popularnością na rynku cywilnym, gdzie użytkownik nie musi martwić masą amunicji (wszak nosi jej niewiele) ani pojemnością magazynka (nie będzie zwalczał hord wrogów), za to siła obalająca jest jak zawsze w cenie.

Co do siły odrzutu .45 ACP, pozwolę sobie się nie zgodzić, jest to jeden z łagodniejszych "kopaczy" w kategorii amunicji bojowej.
Przeszkolenia wymaga strzelanie amunicją .44 Magnum, a dłuższe strzelanie z takiej broni rzadko kiedy jest przyjemne.

M1911 był i jest dobrym pistoletem, jednak zrezygnowanie z niego było nieuniknione.
W 1919 armia USA przyjęła Colt'a na uzbrojenie, w 1935 Fabrique Nationale wypuściła pistolet HP o dwukrotnie większej pojemności magazynka.
W latach 70 powstał pierwszy polimerowy pistolet (H&K VP70Z), posiadał również 18 nabojowy magazynek, czyli niemal 3 razy tyle co M1911.
Choć VP70Z nie przyjął się dobrze, to w latach 80' Gaston Glock objawił światu swe kanciaste dziecię, Glock 17 wziął szturmem rynek policyjny, wojskowy i cywilny, nie było już mowy o małych magazynkach.
I choć .45 ACP nadal ma w USA swoich zwolenników, to traci on na popularności na rzecz nabojów 9*19 Luger i .40 S&W, a utrzymuje się głównie w stanach gdzie utrudnione jest posiadanie broni z magazynkiem o wysokiej pojemności.
Co prawda występują wersje M1911 z magazynkiem o wysokiej pojemności (pierwszą z nich był Para-Ordonance P14), to jednak obwód ich chwytu jest bardzo znaczny, co skutecznie utrudnia noszenie broni w ukryciu, i używanie jej przez strzelców o drobniejszych rękach.

_________________
Obrazek


*
 
momo78
Post : 15 wrz 2009 07:00
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1415
  • Dołączył: 05.11.2007


Rany boskie, ty to sam napisałeś???
Świetny artykuł, jak wszystkie Twoje o broni zresztą xD

BTW. Mógłbyś coś napisać o Desert Eagle (oczywiscie w odpowiednim temacie)?? Jestem fanem tej broni, jednak w internecie jest wiele bzdur, a chętnie dowiedziałbym się coś od kogoś, kto się zna xD

_________________
I'm afraid.
I'm afraid, Dave.
Dave, my mind is going. I can feel it.
I can feel it. My mind is going. There is no question about it.
I can feel it. I can feel it. I can feel it.
I'm a... fraid.


*
 
Stridingshadow
Post : 15 wrz 2009 14:05
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Lemur napisał już artykuł o Desert Eagle (połączony z artykułem o Baby Eagle).

_________________
Obrazek


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie


cron