Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę   1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Stridingshadow
Post : 22 mar 2009 23:18
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Pomyślałem sobie że warto byłoby podzielić się wrażeniami na temat czegoś co powoli wchodzi do świata JA a mianowicie broni modularnej.
Przez termin 'modularna' rozumiemy broń zbudowaną z podzespołów (modułów) które można względnie łatwo (w warunkach polowych) na inne, uzyskując w ten sposób nieco inną broń posiadającą nieco inne parametry taktyczno-techniczne a zatem i inne zastosowanie.

Jeżeli mnie pamięć nie myli to w JA 2 1.13 po raz pierwszy dano nam możliwość odwracalnego wymieniania podzespołów w broni palnej, co prawda dotychczas jest to ograniczone do 2 rodzajów broni długiej z rodziny SCAR. Mimo wszystko istnieje nadzieja że z czasem będzie tego więcej.
Zalety budowy modularnej? Można samą zamianą lufy przerobić SCAR-H CQC na SCAR-H DMR (czy jak kto woli Sniper Variant/Lb) czyli z karabinka do walki na małych dystansach możemy zrobić taki od bidy karabin wyborowy.
Inną możliwością modyfikacji (również odwracalnej) jest możliwość zmiany kalibru (SCAR-L może być w kalibrze 5.56*45 lub 6.8*43 podczas gdy SCAR-H może być w kalibrach 7.62*39 oraz 7.62*51).
Jeżeli chodzi o użyteczność takiego rozwiązania?
Cóż, na pewno jest to jakaś alternatywa jeżeli podczas kilkudniowej 'kampanii' zacznie nam się kończyć amunicja 6.8*43 Remington SPC, krótka wymiana podzespołu i możemy wykorzystać walające się wszędzie magazynki 5.56*45 NATO.
Czy kiedykolwiek to wykorzystałem? Nie.
Czy jest sens to wykorzystywać -być może, wszak każdy gra inaczej.

Na koniec napiszę krótką historykę broni modularnej.
Broń modularna jako wariant broni krótkiej była znana mniej więcej od połowy minionego wieku. Najzwyklej wyglądało to tak że pistolet bojowy posiadał dodatkową lufę z obciążnikiem i wymienny chwyt co pozwalało przerobić go na broń sportową, przykładem takiej broni jest H&K`P9.
Podobnie było z rewolwerami Dan Wesson, miały one wymienne lufy np 4, 6 i 8 cali oraz różne osłony do luf (lekkie i ciężkie dla różnych długości a także 3 gotowe zestawy okładzin chwytu (plus jeden 'blankiet' do wyrobienia sobie własnej). Posiadacz takiego rewolweru mógł go nosić w kaburze jako broń do samoobrony, po zamontowaniu dłuższej lufy mógł go używać do polowania a po odpowiednich modyfikacjach (długa lufa, ciężkie osłony luf) mógł go używać do strzelań sylwetkowych.

Z bronią długą wszystko zaczęło się od karabinu AR-10(bardzo pierwotne AR-15 na amunicję 7.62*51), potem karabinków AR-15 i M-16. Obecnie broni systemu AR-15 jest USA co nie miara, istnieją naprawdę niezliczone modyfikacje do tego systemu broni. Wszytko dzięki temu że szkielet broni stanowią dwa osobne elementy górny i dolny (tzw upper reciever i lower reciever a w skrócie upper & lower). Uppery zawierają m.in zamek i lufę podczas gdy lowery zawierają gniazdo magazynka i mechanizm spustowy. Posiadając dany karabin wystarczy zmienić mu lufę z 24 calowej myśliwskiej (albo wręcz wyborowej) na 16 calową żeby otrzymać narzędzie do obrony domu. Różne uppery mają także różne warianty przyrządów celowniczych (Picantinny lub standardowy chwyt od M-16). De facto, znana z 2 1.13 flinta imieniem .50 Beowulf jest przeróbką AR-15 i można ją nabyć w firmie Alexander Arms jako nowy karabin lub sam zestaw lufy z zamkiem i czym tam jeszcze.

Kolejnym, naprawdę modularnym karabinkiem był znany wszysktim Steyr AUG. Ta broń posiada możliwość szybkiej wymiany lufy dzięki czemu możemy korzystać z lufy krótkiej, średniej, długiej, lub długiej ciężkiej z dwójnogiem. Po zamianie lufy, zamka i zamontowaniu adaptatora do gniazda magazynka zamieniamy naszą platformę z karabinka w pistolet maszynowy AUG PARA. Zatem jedna sztuka broni może być zarówno karabinkiem automatycznym do CQC lub walki w otwartym terenie (w zależności od lufy), karabinkiem maszynowym (długa ciężka lufa z dwójnogiem i 42 nabojowe magazynki) oraz pistoletem maszynowym kal. 9*19mm Luger (zestaw w skłąd którego wchodzą lufa zamek, adaptator do magazynków i magzynki.

Na sam koniec dodam że Karabin snajperski Blaser R93 Tactical także jest modularny, lufy i magazynki są łatwo wymienne co stwarza możliwość szybkiego złożenia/rozłożenia broni, wybranie dogodnej długości lufy do zadania (występują one w różnych długościach) a także dobranie odpowiedniego naboju.

Oczywiście w żaden sposób nie wyczerpuje to tematu.
Piszcie co o tym myślicie, o Waszych doświadczeniach z tego typu modyfikacjami, czy uważacie to za przydatne bądź nie.

_________________
Obrazek


*
 
Jaahquubel
Post : 23 mar 2009 10:36
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1154
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Jasne jest, że wygodniej mieć np. karabinek + długą lufę na plecach na wymianę, niż karabinek + karabinek maszynowy na plecach. Ale czy parametry są korzystne?


*
  WWW
lukasamd
Post : 23 mar 2009 15:05
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


No właśnie... A co z niezawodnością takich broni: każdy element może się zepsuć, więc jeżeli nie mamy zamiennika, to krucho. Jeżeli mamy, to sytuacja odwrotna: nie jesteśmy bezbronni - wychodzę z założenia, że lepiej na krótki dystans mieć karabin wyborowy, niż wcale nie mieć broni.

Co do Jaggeda: już mamy naprawdę bogaty arsenał i czasami nie ma czasu aby wszystko przeglądnąć. Wrzucenie możliwości takich modyfikacji to zarówno wada jak i zaleta: robi się jeszcze większy zamęt, którego możemy nie wykorzystać. Z drugiej strony, gra ponownie zyskuje na realizmie i dostaje plusik osób zainteresowanych bronią.


*
  WWW
Svean
Post : 23 mar 2009 15:50
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
  • Posty: 389
  • Dołączył: 13.03.2009


Może się mylę ale generalnie większość nowych projektów (nowych - znaczy nie np polskie Beryle jako kolejne wcielenie kałasza) zwłaszcza tych wielkobudżetowych jest pod kątem broni modularnej. I nawet nie tyle dlatego, żeby zmieniać na polu walki snajperkę na CQC tylko dokładnie pod tym katem o którym wspomniał lukasamd (tylko patrząc z drugiej strony) - zawodności.

Mianowicie jeśli posypie ci się jakiś element karabinu - bierzesz fragment karabinu rannego kolegi, inny fragment bierze ktoś inny itp. Do tego dochodzi kwestia logistyki - jeśli oddział jest uzbrojony w 30 rodzajów broni to nie sposób mieć zapas części zamiennych do wszystkich, natomiast jeśli jest to broń modularna - większość części pasuje do każdej z broni - niezależnie czy to jest pluton saperów, grupa szturmowa, snajperzy czy sekcja rkm.

Poza tym - produkowanie części w większych ilościach jest po prostu tańsze - mniej trzeba przestawiać maszyny itp. Generalnie wydatki na broń modularną prawdopodobnie się zwracają - chociaż mają rację bytu tylko w większych armiach. I tyle filozofii.

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 23 mar 2009 16:07
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Niezawodność wbrew pozorom nie jest problemem.
Np w AUG podczas zmiany samej lufy dla mechaniki broni nie zmienia się nic, jeżeli zaś przerabiamy karabinek do konfiguracji pistoletu maszynowego to zmieniamy także zasadę ryglowania (z ryglowania przez obrót zamka w wersji karabinkowej do ryglowania zamkiem swobodnym w wersji pistoletu maszynowego) ale ponieważ obie zasady są korzystne to niezawodność nie ulega zmianie.
Jeżeli chodzi o SCAR to sytuacja ma się tak, występują 2 wersje broni, lekka L i ciężka H.
Wersja lekka działa na amunicję 5.56*45 lub 6.8*43, zmiana amunicji wymaga zmiany lufy oraz zamka i kilku innych części zatem broń w nowej konfiguracji dostosowana jest do nowego naboju pod względem mechaniki.
Podobnie jest w wersji ciężkiej korzystającej bądź z amunicji 7.62*51 bądź 7.62*39, podobnie jak poprzednio do wymiany kalibru wymaga się wymiany lufy oraz zamka i paru innych części.
SCAR należy obecnie do najbardziej niezawodnych konstrukcji jakie powstały i nie mam mowy o problemach wynikających z modularności.
Jeżeli zaś chodzi o wymianę lufy z długiej na krótką to w SCAR'ze zostało to tak rozwiązane że przy zmianie samej lufy nie zmienia się długości rury gazowej i w ten sposób nie ingeruje się w mechanikę broni, nie ma straty niezawodności za to istnieje możliwość przerobienia broni pokroju M-21 na broń pokroju FAL OSW co moim zdaniem jest sporym plusem.
Mówiłem że nie używałem tej możliwości w JA 2 1.13, gdyby twórcy zaimplementowali kary za walkę CQC długim karabinem to bym używał (a było to parę wersji temu więc jeszcze się okaże czy i to się nie zmieni).

LukasAMD na pewno ucieszy się jednak wiedząc że poniekąd modularność broni może wpłynąć na jej niezawodność jak miało to miejsce w konwersji M-16A2 do M-4.
Otóż M-4 ma lower'a od M-16A2 a jego upper jest niemal identyczny do tego z M-16A2, jedyne różnice to długość lufy, długość okładek lufy oraz... długość rury gazowej! Mówiłem o tym kiedyś, krótsza (ale tej samej długości co kiedyś) rura gazowa działa pod wyższym ciśnieniem i przepływa przez nią więcej gazu z większą siłą, nagar ('sadza' z gazów prochowych) osadza się bardziej i broń trzeba czyścić częściej aby utrzymać ją przy działaniu.

Z tego co wiem jedynie w SCAR moduły mają służyć temu żeby szybko, w warunkach bojowych można było zmienić parametry broni. Np w AUG chodzi o to żeby jedna jednostka mająca do dyspozycji dany sprzęt mogła płynniej kontrolować jego właściwości w zależności od zadania.

Poprawka z ostatniej chwili :) w AUG zmiana na karabinek maszynowy polega nie tylko na wymianie lufy ale także na wymianie suwadła, bijnika i mechanizmu spustowego.

A jeżeli chodzi o kwestię polowych napraw, takie coś właściwie nie istnieje, nie ma na to warunków, oczywiście można dłubać w broni ale rozłożenie jej do czegoś więcej niż czyszczenia wymaga zestawu narzędzi i warsztatu, zwykle używa się broni zdobycznej. Z drugiej strony same usterki inne niż zacięcie są bardzo rzadkie inaczej żołnierze mieliby na wyposażeniu części zamienne do najbardziej newralgicznych podzespołów.

Jeszcze jedno przyszło mi do głowy, jeżeli chodzi o zastosowanie broni modularnej jako źródła części zamiennych. Otóż broń modularna da się rozłożyć na moduły takie jak lufa, upper i lower lub podobne, w sumie każdy podzespół zawiera swoje mechanizmy i nie ma tak że ja wezmę sprężynę od spustu a kolega złamany kurek ponieważ obie te części będą wbudowane w mechanizm spustowy lower'a i zwyczajnie modularność nie pozwala na dokonywanie takich zmian w warunkach polowych, z kolei łatwo wymienne lufy, zamki, suwadła itp... zwykle nie ulegają usterkom. Jedyne co się naprawdę psuje to iglica (od strzelania bez naboju w komorze) co występuje ekstremalnie rzadko, lub jakaś sprężyna (to występuje jeszcze rzadziej. Takie elementy są dostępne do łatwej wymiany w każdym typie broni palnej.
Jeżeli zaś chodzi o główny zamysł Modularności to muszę zgodzić się ze Svean'em jeżeli chodzi o ujednolicenie części i linii produkcyjnej (jeżeli chodzi o części to w jednostce kwatermistrz musi posiadać mniej rodzajów części zamiennych).
Jednak naciskam na fakt że w opisie broni modularnej nie mówi się o różnicach między karabinkiem maszynowym i karabinkiem automatycznym w kategoriach 'te 2 rodzaje broni różnią się między sobą tym i tym' a 'aby przejść z konfiguracji A do konfiguracji B zmieniamy lufę, suwadlo i mechanizm spustowy'. Oczywiście tachanie tego wszystkiego po polu walki mija się z celem ale na pewno jest o wiele bardziej praktyczne (i tańsze) na poziomie jednostki gdzie kwatermistrz może dostosować uzbrojenie jednostki do danej sytuacji bojowej.

_________________
Obrazek


*
 
Svean
Post : 24 mar 2009 08:39
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
  • Posty: 389
  • Dołączył: 13.03.2009


Jako element karabinu miałem na myśli bardziej cały upper reciever albo lower reciever, a nie sam spust czy sprężynkę - tzn wymianę części (podzespołów) które żołnierz tak czy siak musi rozbierać choćby do czyszczenia - a nie każdego elementu taśmy produkcyjnej.

Update: Zdaje się że wyjątkowo mieszam - sam stwierdziłem że piszę niezrozumiale ;)


Ostatnio zmieniony 27 mar 2009 10:33 przez Svean, łącznie zmieniany 1 raz

*
 
Stridingshadow
Post : 25 mar 2009 18:14
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Zatem, jak już mówiłem jedyne co się psuje w karabinie to iglica (rzadko) i sprężyny (jeszcze rzadziej). Czy jest w takiej sprawie sens wymieniać całość dla jednej części? -Jak dla mnie lepiej wziąć działający karabin zamiast babrać się z naprawami.
Przykład rozkładania broni do czyszczenia (po rozładowaniu):
M-16A1 (i cała rodzinka AR-15):
-Zwolnienie zatrzasku łączącego upper'a z lower'em oraz odłączenie upper'a od lower'a
-Odciągnięcie rączki zamka
-Wysunięcie suwadła z upper'a, następnie wyciągnięcie rączki zamka
-Wysunięcie kołka blokującego iglicę
-Odłączenie samej iglicy
-Usunięcie kołka blokującego zamek
-Wykręcenie i wysunięcie zamka

AK
-Zwolnienie zatrzasku pokrywy zamka i odłączenie pokrywy zamka
-Odłączenie sprężyny powrotnej wraz z jej trzpieniem
-Wysunięcie suwadła wraz z zamkiem
-Wykręcenie zamka
-Zwolnienie zatrzasku nakładki górnej
-Zdjęcie nakładki górnej wraz z rurą gazową

W obu przypadkach składać w odwrotnej kolejności.
W przypadku AK opisałem WSZYSTKO co żołnierz ma umieć zrobić z bronią, w przypadku M-16 można jeszcze usunąć ząb ekstraktora łusek i rozmontować układ amortyzujący odrzut zamka (buffer tube, zapomniałem jak to jest po polsku).
Jak widać umiejętności typowego żołnierza nie pozwalają na wymianę części (a nie podzespołów) w warunkach pola walki, jeżeli zaś chodzi o podzespoły to nawet w klasycznych konstrukcjach mogą one być naprędce wymienione.

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 27 mar 2009 20:50
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Właśnie gram sobie w JA 2 1.13, najnowsza wersja jaką udało mi się ściągnąć.
Teraz twórcy zaimplementowali wady i zalety krótkiej i długiej lufy dla jednej broni:
SCAR-H CQC jest zwarty i dzięki temu wymaga tylko 8PA aby go unieść
SCAR-H SV posiada o wiele dłuższą lufę, jego zasięg wzrasta znacznie a celność trochę mniej (przy krótkiej lufie wynosi 5 a przy długiej 6) z kolei uniesienie broni kosztuje już 11 PA).
Moja propozycja:
CQC: SCAR-H CQC + ACOG 4x combo + rifle LAM flashlight combo + foregrip + trigger group
Walka na średni dystans: SCAR-H SV + Battle Scope 7x + rifle LAM flashlight combo + foregrip + trigger group.
Bardziej wybredne osoby mogą np zastąpić foregrip'a grippod'em (to jednocześnie chwyt przedni i dwójnóg ale każdą z tych ról spełnia gorzej niż chwyt przedni czy dwójnóg) lub dwójnogiem, na dalsze dystanse sypanie serią raczej się nie opłaca więc można zastąpić trigger group'a tłumikiem dzięki czemu ciężej będzie wykryć strzelca.
Jeżeli chodzi o konfigurację CQC to właśnie sprawdziłem ją w walce z robalami, jak marzenie.

_________________
Obrazek


*
 
Kelly
Post : 30 mar 2009 06:40
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 269
  • Dołączył: 25.03.2007
  • Skąd: Warszawa


Co do rozkładania broni.
M1 Garand
Wydaje się skomplikowanym karabinem lecz do czyszczenia potrzebne są 3 kroki.
1.Odgięcie osłony spustu do przodu.
2.Wysunięcie drewna.
3.Wyjęcie zespołu spustowego.

Żeby nie było sprawdzone na prawdziwym Garandzie z II WŚ

A co do M16A1
Czy to nie było przypadkiem tak, że wysuwasz pin tylni, "łamiesz" karabin na pól, wyciągasz zamek, wyciągasz pin przedni i czyścisz?
btw m16 można rozebrać nabojem ; )


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 30 mar 2009 13:16
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Mówiłem o szczegółowym czyszczeniu broni, ponieważ w M-16 gazy działają bezpośrednio na zamek to trzeba całość rozłożyć żeby do zamka dotrzeć. Kiedy złamiesz karabin i wyciągniesz z niego to co nazwałeś zamkiem to rzeczywiście wyciągasz suwadło wraz z zamkiem, iglicą, jej sprężyną i paroma kołkami.
Oczywiście wszystko zależy od tego co chcesz robić przy broni, w większości przypadków wystarczy wyczyścić lufę, tłok i rurę gazową, wypada usunąć błoto z mechanizmu spustowego i gniazda magazynka, tyle właśnie trzeba aby utrzymać w doskonałej czystości broń systemu AK i nie potrzeba do tego żadnych narzędzi.
Jeżeli chodzi o rozkładanie M-16 nabojem, prawda, nabojem można sobie pomóc przy wyciąganiu kołka blokującego iglicę, poza tym do 'podstawowego' rozłożenia broni nie potrzeba żadnych narzędzi.
W AK rozłożenie zamka i przedostanie się do iglicy wymaga wykręcenia dwóch śrub ale nie stanowi to żadnego problemu ponieważ:
A. Standardowe czyszczenie AK w warunkach bojowych nie wymaga czyszczenia podzespołu iglicy (jest to wręcz przeciwwskazane ze względu na niskie korzyści takiego procederu i wysokie ryzyko zgubienia małych części).
B.Standardowy zestaw czyszczący do AK zawiera m.in śrubokręt płaski, przewidziany także na taką okoliczność.

Jak już mówiłem, w M-16 sprawy mają się inaczej ponieważ gazy prochowe działają bezpośrednio na zamek co zdecydowanie zwiększa osadzanie się nagaru wewnątrz podzespołu iglicy.

_________________
Obrazek


*
 
Svean
Post : 01 kwie 2009 11:58
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
  • Posty: 389
  • Dołączył: 13.03.2009


Stridingshadow pisze:
[...]
SCAR-H SV posiada o wiele dłuższą lufę, jego zasięg wzrasta znacznie a celność trochę mniej (przy krótkiej lufie wynosi 5 a przy długiej 6) z kolei uniesienie broni kosztuje już 11 PA).
[...]

W JA2 jak wzrasta zasięg to automatycznie i celność na większe dystanse (nawet w ramach standardowego zasięgu broni) bo Chance-to-hit jest liczona dla określonego zasięgu a "celność" jest tylko niewielkim modyfikatorem do tego.

A względem broni do CQC... po ostatniej sesji z Legionem 2 pokochałem G11 - niby jest to standardowy AR ale w CQC też rządzi - szybka i BARDZO celna seria w połączeniu z krótką konstrukcją co za tym idzie krótkim czasem "uniesienia", do tego amunicja SAP (rzadka, ale magazynek zawiera 45 sztuk, w końcu to bezłuskowe cudo)... Szkoda, że w rzeczywistości ta maszynka ograniczyła się do niesamowicie drogich prototypów...


*
 
Stridingshadow
Post : 01 kwie 2009 15:49
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Racz zauważyć że w JA 2 1.13 wyjściowe prawdopodobieństwo trafienie w cel oddalony o 5 kroków z MP5A3 i np. M-16A1 dla postaci o umiejętnościach strzeleckich ~90 jest niemal identyczne dlatego broń dalekodystansowa nie daje zauważalnej przewagi w CQC.

_________________
Obrazek


*
 
Svean
Post : 06 kwie 2009 11:08
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
  • Posty: 389
  • Dołączył: 13.03.2009


Tak ale na 5 kroków to rządzi Five-seveN i podobne pistoleciki (zerowy koszt uniesienia, super szybki strzał, amunicja AP) ew. jakieś krótkie SMG z szybką serią - pod koniec gry pojawia się G11 PDW z tą samą amunicja bezłuskową, MP7, P90, a zwłaszcza Magpul PDR (który ma na mój gust mocno przegięte staty).

Niemnie samo w sobie G11 jest bardzo mocno uniwersalne - dobre zarówno na średni-długi dystans jak i krótki - o ile gość ze snajperką musi mieć sidearm a tyle G11 sobie radzi - zwłaszcza na średnie dystanse (długie korytarze w budynkach itp.) gdzie skupiona seria mocnej amunicji to podstawa.

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 06 kwie 2009 18:28
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Nie zgodzę się jeżeli chodzi o wyższość PDW w walce na krótkie dystanse. PDW = Personal Defense Weapon czyli broń do obrony osobistej, ma zatem służyć jako podstawowa broń palna żołnierzy jednostek pancernych, artylerii itd... P90 ma co prawda spory magazynek i niezłe osiągi, da się go wytłumić ale ma mniejszą moc niż SCAR, nie da się na nim zamontować ACOG'a (przynajmniej w JA2 bo tak naprawdę to owszem). P90 jest dobry jako broń do walki na krótkich dystansach ale nie jest pozbawiony swoich mankamentów, przede wszystkim jest osobną sztuką broni która bardzo średnio nadaje się do walki na otwartej przestrzeni, trzeba do niej nosić osobną (dość rzadką zresztą) amunicję w specjalnych ładownicach. Jeżeli chodzi o szybkość przygotowania takiej broni do ostrzału to bynajmniej nie wygrywa ona ze SCAR'em który jest lekki i zwarty a ponadto posiada w pełni regulowaną teleskopową i składaną w bok kolbę. Do SCAR'a można podnadto przyłączyć takie smaczki jak laser karabinowy + latarka (biorąc pod uwagę że zdecydowana większość starć, nawet w CQC to więcej niż 10 kroków to opłaca się mieć dalekosiężny laser).

Osobiście naciskam na zalety broni modularnej ponieważ doceniam jej wielozadaniowość, SCAR-H po szybkiej zmianie lufy (można to zrobić w minutę będąc ubezpieczanym przez kolegów) nadaje się do CQC podczas gdy G11 ma jedną jedyną lufę przeznaczoną do użytku na średnim zasięgu, podobnie jak P90 korzysta z niestandardowej amunicji (pragnę zaznaczyć że G11 jest od dawna zarzuconym projektem, broń nie wyszła nigdy ze stadium prototypy, amunicję produkowała tylko jedna firma -Dynamit Nobel a obecnie amunicja nie jest zapewne produkowana). Jak mówi moja dziewczyna, inżynier "Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" z czym się wszak zgadzam.
Broń modularna nie jest bronią z założenia uniwersalną, jest to broń którą można dostosować do pełnienia zgoła różnych zadań z bardzo dobrym efektem, modularny karabinek lub karabin nie zastąpi broni wyborowej ani wytłumionej broni automatycznej ale pozwoli optymalnie dostosować się do każdej sytuacji bojowej bez zbędnego obarczania się dodatkowym ekwipunkiem.
Gdybym miał wybierać sobie broń, wybrałbym SCAR-H, nawet bez pistoletu bo ta broń się nie zatnie.
Ogólnie tradycja noszenia broni krótkiej przez żołnierzy uzbrojonych w broń długą zapoczątkowana została przez Amerykanów ze względu na problemy z szybkostrzelnością broni powtarzalnej oraz niezawodnością M-16.
"Pistolet służy tylko po to aby wywalczyć sobie drogę z powrotem do karabinu, którego zresztą nie należało nigdy porzucać."

_________________
Obrazek


*
 
Pablo1989
Post : 06 kwie 2009 18:53
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 135
  • Dołączył: 27.01.2008
  • Skąd: Gdynia



_________________
I Am SLIM!!!!!


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   1, 2  Następna


cron