Jagged Alliance Center - Forum

Dzisiaj jest 23 lip 2018 10:09


Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę   Poprzednia   1, 2
Autor Wiadomość
Stridingshadow
Post : 06 kwie 2009 21:11
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
 • Posty: 2260
 • Na JAC od: 07.03.2009
 • Skąd: Bejrut


Cytuj:

Średnio udana ta strona, co prawda informacje o tłumikach są dość rzetelne ale jest do czego się przyczepić :D
Zauważcie że zdjęcie z MP38/MP40 jest odwrócone w lustrze (rączka zamka występuje z lewej strony broni podczas gdy pokazana jest z prawej), ponadto zdjęcie opisane jako FN Browning HP tak naprawdę przedstawia CZ-75 :P

_________________
Obrazek


*
  YIM
emanuel
Post : 07 kwie 2009 15:34
Offline
Awatar użytkownika
Plutonowy
Plutonowy
 • Posty: 209
 • Na JAC od: 29.04.2007
 • Skąd: Warszawa/Zabrze


a tak na marginesie, to prawda, że Amerykanie produkują CZ i nazywają je inną nazwą?

_________________
interiesno o czem dumajet kamandir... ;)
Obrazek
Obrazek


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 07 kwie 2009 21:40
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
 • Posty: 2260
 • Na JAC od: 07.03.2009
 • Skąd: Bejrut


Amerykanie produkują kilka kopii CZ-75:
AR-24 (Armalite)
P9 (Springfield)
Bren Ten (poza produkcją, kopia CZ-75 na nabój 10mm Auto, pierwsza broń palna w tym kalibrze).
Poza tym Włosi kopiują cezetki pod nazwą Tanfoglio a Szwajcarzy pod nazwą Sphinx.
Starajmy się nie robić off-top'ów.

_________________
Obrazek


*
  YIM
Svean
Post : 09 kwie 2009 15:44
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
 • Posty: 389
 • Na JAC od: 13.03.2009


Sporo wątków naraz i troche pomieszane podejście między grą a realem ;)

W sumie to się zgadzam że "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" ALE gdyby nie podejście do produkcji broni "uniwersalnej" nigdy by nie powstał AK-47 (czy tez niemiecki Schturmgewehr 44) a poprzestano by na pistoletach maszynowych, precyzyjnych strzelbach w rodzaju Mosina i LKM-ach. Problem w tym że żołnierz nie nie może nosić ze sobą wszystkiego dlatego AK-47 się sprawdził i SCAR-y tez mają szansę się sprawdzić.

Jesli chodzi o broń w realu - G11 porzucono nie dlatego że był nieudaną czy złą konstrukcją - wręcz przeciwnie - miał doskonałe parametry i w sumie jedną wadę - koszt. Zarówno produkcji (zdaje się że za 1 G11 da się wyprodukować 8-10 G36) jak i eksploatacji - amunicja nie jest używana w żadnej innej broni więc Bundeswehra musiałaby wszystko co ma zmagazynowane przeznaczyć dla Afryki itp... Niemniej w grze można się giwerką rozkoszować niezależnie od kosztów - co zresztą robię :)

Co do CQC - ciekawe że wiele oddziałów specjalnych używa własnie różnych wersji PDW do działań które z defensem bynajmniej nie mają nic wspólnego. Znaczyło by to że broń się sprawdza - zwłaszcza że i amunicja do niej jest robiona pod kątem CQC - starcia na bliskie odległości z poszarpaniem kamizelki włącznie. Ładownica jest spora ale poto magazynek ma 45 sztuk amunicji żeby w ogniu walki nie trzeba było go za często zmieniać. Nawet jeśli SCAR-H ma większą siłę ognia ze względu na dużą amunicję - jest też wolniejszy (a poza grą - ma większego kopa i rozrzut przy krótkiej lufie), ale to nowoczesne PDW łatwiej dziurawią kamizelki dobrze wyposażonych wrogów.

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 09 kwie 2009 16:26
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
 • Posty: 2260
 • Na JAC od: 07.03.2009
 • Skąd: Bejrut


AK-47 i StG44 wyparły z użycia stosowane wcześniej pistolety maszynowe oraz karabiny powtarzalne i samopowtarzalne jako broń o większej sile ognia i większej szybkostrzelności niż zwykły karabin. Typowy karabin z IIWŚ mógł służyć za broń wyborową, doświadczenia wykazały że większość żołnierzy nie zrobi użytku z tak długiej i dalekosiężnej broni ale za to będzie miało okazję walczyć na dystansach na których dłuższa broń będzie nieporęczna.

Jeżeli zaś chodzi o broń nowoczesną...
SCAR jest ryglowany przez obrót zamka z krótkim ruchem tłoka gazowego, większość nowych PDW korzysta z bardziej 'rozrzucających' zasad ryglowania (np KAC PDW korzysta z długiego ruchu tłoka zamkowego a P90 ma zamek swobodny).
Stwierdzenie że PDW łatwiej dziurawią kamizelki dobrze wyposażonych wrogów jest bezzasadne ponieważ pocisk przeciwpancerny wystrzelony ze SCAR ma większą prędkość niż pocisk z P90, większą masę i większą energię oraz takiej samej jakości pocisk, różnica kalibru nie gra większej roli ponieważ żaden z nabojów nie jest dużego kalibru. Jeżeli zaś chodzi o pancerz 'dobrze uzbrojonego przeciwnika' to zakładam że chodziło Ci o pancerz klasy III (będę pobłażliwy i nie dorzucę osłon ceramicznych) który zatrzymuje pociski karabinowe do 7.62*51 włącznie.
NIKT nie nosiłby 10kg, spowalniającego go pancerza wiedząc że nie ochroni go on przed bezpośrednim trafieniem, a tym bardziej trafieniem z broni krótkiej.
Co więcej, Kanadyjska Królewska Policja Konna oraz FBI przetestowały naboje SS190 do P90 i obie te instytucje stwierdziły że na bazie danych eksperymentalnych skuteczność tego pocisku może nie być wystarczająca do obezwładnienia celu żywego.
Ponadto nabój 5.7*28 z pociskiem SS190 nie przebije kamizelki klasy III.
Myślę że jeżeli chodzi o siłę obalającą amunicji 7.62*51 to żaden z nas tu obecnych nie ma co do niej wątpliwości.
Gdyby P90 było wystarczająco dobre do CQC to FN nie opracowałoby krótkiej wersji SCAR'a.

_________________
Obrazek


*
  YIM
Svean
Post : 10 kwie 2009 13:46
Offline
Awatar użytkownika
Młodszy chorąży
Młodszy chorąży
 • Posty: 389
 • Na JAC od: 13.03.2009


Hmmm... Jak P90 wypadł w testach Kanadyjskiej Konnej nie mam pojęcia, ale wydawało mi się że podstawa opracowania p90 z nowym rodzajem amunicji czy też MP7 z jeszcze mniejszym kalibrem miał być fakt przebijanie na krótkie dystanse (do 100 bodajże ale chyba ammo do MP7 miała być tez skuteczna na 200m) kamizelek - ponieważ było to dawno a w tej chwili sprawdzić nie mogę ale wydawało mi się że z parametrów wynikało że chodzi właśnie o III klasę. Poza tym w tym wypadku mniejsza średnica pocisku powoduje że potrzebuje on mniejszej energii (w powiązaniu z masą) żeby się przebić przez kamizelkę.

Co do samych kamizelek... nosi się te 10 kg NAWET jeśli nie wytrzyma bezpośredniego trafienia (zwłaszcza przeciwpancernego) choćby poto żeby ograniczyć ryzyko związane z rykoszetami i strzałami o niskiej energii (z daleka), poza tym przecież nie kazdy pocisk jest przeciwpancerny a geniusze z mniej zdyscyplinowanych armii sami nacinają pociski FMJ żeby zadawać większe obrażenia.

Wracając do SCARa w wersji H - to jest taki trochę pic na wodę bo nabój 7,62*51 ma takiego kopa że rozrzut z tej broni jest tak masakryczny że to w realu do walki CQC nie bardzo się nadaje - chyba że oddaje się pojedyncze strzały (ale jakie to CQC) - ale wtedy też pominięcie długiej lufy na niewiele się zdaje. Nigdy nie strzelałem ze SCARa ale... potrafię to sobie wyobrazić, zwłaszcza że i ruscy prowadzili próby nad krótkimi automatami na amunicję 7.62R (Boryszew czy jakoś tak) aby osiągnąć w miarę stabilny ogień serią, ale generalnie g... z tego wyszło. Oczywiście - 7,62 czy to Natowskie czy wschodnie mają większą siłę rażenia i moc obalającą ale nie do wszystkiego się to nadaje, w końcu jest powód dla którego wprowadzono amunicję 5,56 i 5,45.

Natomiast w grze - PDW w walkach CQC rządzą - a SCAR-H CQC jest trochę protezą - jak się nie ma nic innego (albo odpowiedniej amunicji) to można wziąć.

_________________
Obrazek


*
 
Stridingshadow
Post : 10 kwie 2009 15:44
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
 • Posty: 2260
 • Na JAC od: 07.03.2009
 • Skąd: Bejrut


No i klops, FN-P90 został opracowany jako broń do samoobrony PDW, personal defense weapon. Jego pocisk jest lekki i leci ze sporą prędkośćią zatem oddaje bardzo łatwo swoją energię i nieważne jaki jest twardy, na niego po prostu działają wielkie tarcia (ze względu na jego szybkość) i ma małą bezwładność ze względu na swą niską masę.
Z kolei amunicja karabinowa ma średnią prędkość (przez co działające na nią tarcie jest mniejsze) i dużą masę co nadaje jej dużą bezwładność (co z kolei pozwala jej przebijać osłony). Jeżeli chodzi o SCAR'a to powtarzam że jego mechanizm ryglowania minimalizuje wahania wyważenia broni podczas strzelania, także w ogniu ciągłym co owocuje o wiele mniejszym rozrzutem niż ten którego można by się spodziewać po tak silnej amunicji.
Co więcej obecnie siły specjalne preferują tzw. double tap/Sudan drill czyli salwę dwustrzałową: strzelasz raz, czekasz aż broń sama wróci na cel i strzelasz ponownie, po krótkim treningu wychodzi to dość szybko i jest to dużo celniejsza a zarazem skuteczniejsza metoda niż seria ponieważ:
-Minimalizujesz rozrzut i nie tracisz celu z pola widzenia
-Masz szansę trafić 2 razy we właściwie ten sam punkt co ogromnie zwiększa szansę przebicia nawet silnego pancerza
-Nie sypiesz wszędzie serią i nie narażasz osób trzecich.

Jeżeli chodzi o wprowadzenie amunicji pośredniej. Amunicja pośrednia jest lżejsza, mniejsza i tańsza, spełnia większość wymogów, można nosić jej więcej. Umiejętność wykorzystania amunicji karabinowej wymaga sporo treningu i doświadczenia.
Zarówno żołnierze amerykańscy jak i rosyjscy/radzieccy narzekali od początku na niską skuteczność amunicji 5.56*45 czy 5.45*39 ponieważ amunicja razi bardzo skutecznie ale wymaga bezpośredniego trafienia (inaczej traci większość mocy na przeszkodzie).
Rosjanie w Afganistanie narzekali na niską skuteczność amunicji 5.45*39 i wielu z nich przerzucało się na AKMy, pomimo faktu iż AK-74 jest lżejszy, ma bardziej płaską trajektorię pocisku a amunicji można zabrać więcej (bo też jest lżejsza).
Obecnie broń dla Specnazu produkowana jest właśnie pod nabój 7.62*39 (np Groza), podobnie jak Amerykanie zamawiają dla swoich sił specjalnych amunicję większych kalibrów (np nowszy 6.8*43 SPC który ma stanowić kompromis pomiędzy 5.56*45 i 7.62*51 albo wręcz stary dobry 7.62*51).

Jeżeli zaś chodzi o stosunek kalibru do parametrów przeciwpancernych danej amunicji to trzeba do tego podchodzić bardzo krytycznie.
Wiadomo że jeżeli masz 3 naboje: 7.62*25, 9*19 i .45ACP to pierwszy będzie przebijał pancerze najlepiej a trzeci najgorzej.
Z kolei jeżeli zestawisz sobie amunicję np: 5.45*39, 5.56*45, 7.62*39 i np 9*39 to właśnie ostatnia pozycja będzie najlepiej przebijać pancerz (ponieważ jest to bardzo ciężki a w związku z tym bezwładny pocisk o wzmocnionym rdzeniu) choć ma największy kaliber.

Jeżeli chodzi o założenia taktyczno-techniczne P90 to są one w przybliżeniu takie:
-zwarta budowa broni
-dobra ergonomia, także dla leworęcznych
-większy zasięg w porównaniu do innych pm'ów
-duża pojemność magazynka
-duża siłą ognia (za sprawą wysokiej szybkostrzelności)
-lepsze parametry przeciwpancerne w porównaniu do innych pm'ów (a nie karabinów)
PDW ma służyć jako zwarty pistolet maszynowy dla załóg pojazdów i innych podobnych niepierwszoliniowych jednostek, ma mieć niezły zasięg bo zasięgu nigdy za wiele, ma mieć lepsze parametry przeciwpancerne (i na przykład móc przebić hełm kewlarowy) ale nie ma służyć do CQC. Owszem, P90 jest używany w CQC ponieważ ma lepsze parametry niż inne pistolety maszynowe, np MP5 ale do karabinków i karabinów nadal wiele mu brakuje.

Jeżeli chodzi o proste porównanie energii wylotowej pocisków 5.7*28 i 7.62*39 to pierwszy ma ok. 540J a drugi nawet 3500J.
NIE MA CZARÓW nie da się zrobić takiego naboju który za pomocą 5 razy lżejszego pocisku o 6-7 razy mniejszej energii przebije WIĘCEJ pancerza. To jest fizyka.

_________________
Obrazek


*
  YIM
JollY_BeAsT
Post : 10 lis 2011 23:05
Offline
Awatar użytkownika
Kapral
Kapral
 • Posty: 42
 • Na JAC od: 09.11.2011
 • Skąd: Warszawa teraz Olsztyn potem może Tokyo


Hm w takim razie AR 57 to też dosyć duże nieporozumienie . Aprstrachując od tematu gdzie w netcie wypatrzyłem AK w wersji DMR .

_________________
Moje nogi są jak SKS tactical , próba zrobienia z antyka AR LKM . Ciągle się zacina i wymaga ciągłej uwagi . Ale walczę dalej aby żyć ...


*
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   Poprzednia   1, 2

Przejdź do:  

Dzisiaj jest 23 lip 2018 10:09


Podobne tematy
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Broń przyszłości

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2, 3, 4 ]

Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Skąd najemnicy biorą broń?

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2, 3, 4 ]

Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Broń na frontach II WŚ

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2 ]

Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki Broń w filmach

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2 ]

Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki Jaką najlepszą broń osobistą polecacie?

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2, 3, 4 ]

Wyświetl najnowszy post

 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
cron