Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 198 ]  Przejdź na stronę   Poprzednia   1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna
Autor Wiadomość
lukasamd
Post : 25 lip 2011 18:50
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Od tamtego czasu przeczytałem dwie kolejne książki Wolffa:

Czerwona Apokalipsa - opis kryzysu gospodarczo-politycznego na Ukrainie, który przy pewnej pomocy Rosji przemienia się w wojnę domową. Reagują Amerykanie, a także Unia Europejska ze szczególnym naciskiem na Polskę. Są pewne związki ze Stalową Kurtyną

Piaski Armagedonu - rewolucja w Egipcie i innych krajach północnej Afryki doprowadza do przejęcia władzy przez fundamentalistów. W efekcie ponownie zagrożony jest Izrael, lecz różnica w sprzęcie nie jest już tak wielka jak kiedyś. Dochodzi do kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie pomiędzy Ligą Arabską a Izraelem, w wojnę mniej lub bardziej miesza się Rosja oraz USA. W samym środku tego chaosu kilku polskich komandosów (na czele z jednym z bohaterów poprzednich książek).

Polecam teraz wszystkie trzy pozycje, czekam na kolejne książki Vladimira :)
Tymczasem zabieram się do lektury Rebelii M. Gawędy, która mieszając wydarzenia autentyczne z fikcją, przenosi nas do polskiego kontyngentu w Iraku.


*
  WWW
Andrew Vysotsky
Post : 04 sty 2012 14:24
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 82
  • Dołączył: 21.10.2010


Teraz czytam Przez wojenną zawieruchę Borysa Gorbaczewskiego - interesujące. Subiektywny punkt widzenia, ale bardzo ciekawa rzecz.
Ponieważ ostatnio trochę poczytałem, nie będę wymieniał, tylko zaproszę na mój blog:
vysotsky.blox.pl. Jest osobna strona dla najwyżej ocenionych książek.

_________________
Obrazek
Ignorancja jest pychą, a pycha ignorancją.


*
  WWW
Kynio
Post : 15 sty 2012 13:32
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapral
Kapral
  • Posty: 52
  • Dołączył: 16.12.2011


Andrew Vysotsky pisze:
Teraz czytam Przez wojenną zawieruchę Borysa Gorbaczewskiego - interesujące. Subiektywny punkt widzenia, ale bardzo ciekawa rzecz.


Też mi się podobała. Przeszkadzały mi w sumie tylko dwie rzeczy:
1. Walk frontowych prawie nie ma - bohater szybko zostaje (już nie pamiętam dokładnie) politrukiem i wojnę opisuje z tyłów.
2. Książka jest zbyt grzeczna. Może to specyfika miejsc, w których służył bohater, ale jakoś tak brudu i kurzu nie czuć...

Ja polecam książki Antonego Beevora, zwłaszcza Berlin 1945. A z lżejszej literatury - wszystkie książki Waltera Moersa.

_________________
http://gryziemiajalowa.blogspot.com/


*
 
lukasamd
Post : 31 mar 2012 20:44
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Jakiś czas temu przeczytałem Metro 2033 oraz Metro 2034, które po prostu rozsadziły mój mózg...
W ostatnim czasie sięgnąłem po kolejne dwie pozycje.

Listonosz - książka, na podstawie której powstał film Wysłannik przyszłość z Costnerem w roli głównej. USA lata po wojnie atomowej, główny bohater jest jednym z wielu wędrowców. Cały czas szuka miejsca dla siebie, gdzie jest jakaś na tyle rozwinięta cywilizacja i etyka, że chciałby tam zostać. Przypadkowo odnajduje rozbity wóz poczty, zabiera strój listonosza oraz nieco listów. Brnie w kłamstwo, co powoduje budowę w ludziach nowej nadziei, na to, że jeszcze istnieje lepszy świat, na to, że da się to wszystko dźwignąć i odbudować. Na horyzoncie czai się jednak wróg, przez którego świat upadł na kolana.

Apokalipsa według Pana Jana - początek XXI wieku, Polska jest w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, ale postanawia rzucić wyzwanie Ukrainie i na powrót wcielić wschodnie rubieże w granice kraju. Cały rząd sądzi, że Ukraińcy w obawie przed NATO nie użyją pozostawionych im przez Rosjan ładunków atomowych. Nikt jednak nie pomyślał o tym, że nie pozostawimy im wyjścia... Odpowiedź Ukrainy oraz kilka innych wydarzeń na arenie międzynarodowej zmienia większość ludzkości w popiół a cywilizacje w zgliszcza, na terenie samej tylko Polski dochodzi do eksplozji ponad 180 ładunków nuklearnych.
To jednak nie jest w stanie zupełnie zniszczyć życia. Przed rozpoczęciem konfliktu w schronach ulokowane zostały oddziały "na wszelki wypadek". Po kilku latach wychodzą one na powierzchnię i biorą udział w budowaniu potęgi Czwartej Rzeczypospolitej...


Jak widać po Metrze i tych dwóch kolejnych książkach, ostatnio zaczytuję się w klimaty postapokaliptyczne.
Jeżeli możecie coś takiego polecić, będę dozgonnie wdzięczny :)
Obie powyższe książki sam bardzo polecam, z tym, że zdobycie tej drugiej czasami graniczy z cudem.


*
  WWW
Ronnie
Post : 01 kwie 2012 01:28
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 115
  • Dołączył: 05.03.2012
  • Skąd: Radom


lukasamd pisze:
Jak widać po Metrze i tych dwóch kolejnych książkach, ostatnio zaczytuję się w klimaty postapokaliptyczne.
Jeżeli możecie coś takiego polecić, będę dozgonnie wdzięczny :)

Cudze chwalicie itd. :) "Głowa Kasandry" Marka Baranieckiego - polecam.
Ja obecnie zacząłem czytać "Kantyczkę dla Leibowitza" Waltera M. Millera

_________________
Obrazek


*
 
M'cin
Post : 01 kwie 2012 14:20
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
  • Posty: 775
  • Dołączył: 18.11.2009


Polecam twór autora metra "Czas zmierzchu" (bez związku z TYM Zmierzchem :D). Klimat ciut inny, ale słowiańskie podejście i gruba filozofia, mieszanie 2 różnych światów... jak dla mnie nawet lepsze od "Metra".


*
 
Kynio
Post : 02 kwie 2012 09:21
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapral
Kapral
  • Posty: 52
  • Dołączył: 16.12.2011


Wstyd się przyznać, ale dopiero teraz przeczytałem Grę Endera Orsona Scotta Carda i... świetna rzecz! Rys psychologiczny "starych maleńkich" (dzieci szybko dojrzałe) zwija kapcie w rulon. Spodziewałem się badziewnego SF, dostałem jedną z ciekawszych książek jakie czytałem w ogóle.

A tak z innej beczki - polecam książki Waltera Moersa (mam Miasto Śniących Książek, Rumo i Kota Alchemika) - niby bajki dla dzieci, ale jednak wcale nie dla dzieci... ;).

_________________
http://gryziemiajalowa.blogspot.com/


*
 
Sir_Cactoos
Post : 13 kwie 2012 22:51
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy szeregowy
Starszy szeregowy
  • Posty: 11
  • Dołączył: 13.04.2012
  • Skąd: Marki


A ja polecam, może trochę na przekór wszystkim, powieść czarnogórskiego autora, Miodraga Bulatovicia, pod tytułem Bohater na ośle, która opowiada o okupacji pewnej czarnogórskiej właśnie wioski przez Włochów w czasie II wojny światowej. Jak ktoś lubi realizm magiczny, to doskonale się odnajdzie w tej nieco pokręconej narracji. :-)

A z innej szerokości geograficznej - polecam również powieści gościa rodem z Belfastu, Roberta McLiama Wilsona, czyli Zaułek łgarza oraz Ulicę marzycieli. Spojrzenie na irlandzkie bolączki (m.in. Konflikt na Północy) z mocnym przymrużeniem oka. ;-)

_________________
Hunde, wollt ihr ewig leben?!


*
 
lukasamd
Post : 01 maja 2012 14:27
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


W wolnym czasie siadam do kolejnych książek. Ostatnio był nim tytuł otwierający bardzo dobrą serię, a przynajmniej takie mam wrażenia po pierwszej części - Gambit Michała Cholewy, tradycyjnie już Warbook :)

Książka naprawdę świetna, tym więc przyjemniej mi ogłosić pewien konkurs, który organizuję na osobistym blogu:
http://lukasztkacz.com/konkurs-wygraj-g ... a-cholewy/
Każdy ma szansę wygrać jeden z dwóch egzemplarzy Gambita, książki jeszcze ciepłej :)


*
  WWW
micand1989
Post : 01 maja 2012 21:23
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Major
Major
  • Posty: 1585
  • Dołączył: 30.12.2010
  • Skąd: Łagiewniki Nowe



_________________
Obrazek
Obrazek


*
 
Andrew Vysotsky
Post : 12 lut 2014 13:40
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 82
  • Dołączył: 21.10.2010



_________________
Obrazek
Ignorancja jest pychą, a pycha ignorancją.


*
  WWW
Tectneantot23
Post : 17 lut 2014 01:28
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Szeregowy
  • Posty: 5
  • Dołączył: 17.02.2014


Dobre z tą encyklopedią XD

A teraz czytam Jo Nesbo "Pierwszy śnieg". Całkiem, całkiem kryminał.


*
 
M'cin
Post : 17 lut 2014 09:55
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
  • Posty: 775
  • Dołączył: 18.11.2009


Pana proponuje usunąć, spamkonto sklepu z frajerwerkami.


*
 
Faramir
Post : 27 lut 2014 19:36
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy szeregowy
Starszy szeregowy
  • Posty: 15
  • Dołączył: 15.02.2014


Trylogia Władca Pierścieni Tolkena .Niesamowita powieść .


*
 
M'cin
Post : 14 kwie 2019 13:32
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
  • Posty: 775
  • Dołączył: 18.11.2009


Jak kogoś kręcą Książki historyczne, polecam "1914- Rok końca świata" autorstwa Paula Hama.

Wziąłem tę książkę z założeniem, że będę się przebijał po klika stron dziennie, walcząc z sennością dowiadywał się o historii z wartościowej, acz nudno napisanej pozycji. Zawiodłem się. Pozytywnie.

To może najpierw wymieni co mi się nie podobało. Po pierwsze, autor skrupulatnie opisuje działania dyplomatyczne, które jego zdaniem doprowadziły to takiego a nie innego przebiegu historii, wybuchu i eskalacji konfliktu. I dobrze, skrótowo opisuje jednak nastroje społeczne i działania "opinii publicznej", która w zachodnich demokracjach (Francja, Anglia) miała decydujące znaczenie.
Nie zgadzam się też z wnioskami wyciąganymi przez autora. Treść dokumentów, które przytoczył jako aneks, nie zgadza mi się z wnioskami, które wyciągnął, i na których bazował całą narrację. Mówię głównie o niemieckiej obietnicy wsparcia w przypadku konfliktu, wystosowanej do Austro-Wękier po zamachu na Franciszka Ferdynanda.
Po trzecie, ze stron książki przebijają się raczej lewicowe poglądy autora. Dla mnie to był drobiazg, ale jak ktoś mocno stoi po prawej, niech weźmie to pod uwagę.

Co mi się podoba - wszystko inne.
Przez 600 grubych stron autor przybliża wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu wojny i opisuje jej przebieg, zaczynając od połowy XIX wieku, a kończąc na cudzie Bożego Narodzenia 1914 roku, zaczynając od ogólnych stwierdzeń i szerokiego horyzontu, przechodząc do coraz szczegółowszego opisu zdarzeń wraz ze zbliżaniem się do momentów przełomowych, aż do opisu poszczególnych wypowiedzi polityków i wojskowych w 1914 roku. To wszystko opisuje obrazowo ze swadą, co sprawia, że zmagania dyplomatów w europie czyta się lepiej niż powieść sensacyjną, dorzucając swoistą dawkę sarkazmu, właściwego dla człowieka, który obserwuje wszystko, siedząc spokojnie 100 lat później w bezpiecznym, zachodnim świecie.
Co najważniejsze, udało m się uniknąć najcięższego grzechu historycznych epopei, a więc zawalenia czytelnika faktami, datami i nazwiskami. Jeżeli ktoś jest istotny, pojawi siw w książce wielokrotnie, z przypomnieniem, czemu jego obecność jest ważna. ani przez chwile nie czułem potrzeb czytania poprzednich rozdziałów czy robienia zakładek z najważniejszymi faktami, a że historycznych pozycji trochę sporo czytam, to powiem wam, miewam takie chętki nie raz^^
Swoje dołożył także tłumacz - wszystko jest piekielnie zrozumiałe, ale znalazło się miejsce na lekką stylizację, pozwalającą się lepiej wczuć w klimat początku XX wieku, kiedy skostniała arystokracja zderzała się pędząca technologią, kapitalizmem i nowymi, rewolucyjnymi ideami. No bo powiedzcie, czy słowo "przefrymarczył" nie jest piękne! :D

na zachętę Cytat z książki:
Kod:
Przerwijmy na chwilę, by zastanowić się nad tym, co postanowiono tamtego dnia. Siedmiu oficjeli, dysponujących świeżym pełnomocnictwem Niemiec oraz obietnicą zbrojnego wsparcia, niezwłocznie i bez zapoznania się z wynikami dochodzenia w sprawie zamachu na Franciszka Ferdynanda uzgodniło, że dyplomatyczną sztuczką zmusza Serbię do wojny. Mieli to osiągnąć poprzez ultimatum rozmyślnie sformułowane w taki sposób, by nie można go było zaakceptować[...]


Niezłe, nie :F


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   Poprzednia   1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna