Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Beowulf
Post : 20 maja 2010 18:00
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


Stridingshadow pisze:
Lepiej poszukaj rozprawy "Kołtun a sprawa Polska" :P


Sorry za tak duży off-top, rozprawy nie kojarzę, ale wiem, ze imć Dietl, zanim się balneologią i sadzeniem plant zajął to m.in z kołtunem wałczył - bliski strzał, czy chodzi o coś zupełnie innego?


*
 
Stridingshadow
Post : 20 maja 2010 18:21
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Beowulf pisze:
bliski strzał, czy chodzi o coś zupełnie innego?

Kołtun to zmiana składająca się ze zlepionych i skłębionych włosów.
Kołtun może powstać na skutek braku higieny, choć jego najczęstszą przyczyną była wszawica.
Wszy głowowe bytują sobie na skórze owłosionej, którą gryzą.
Ze skóry sączy się treść surowicza, która krzepnie i skleja włosy.
Kołtun jest zatem jedynie objawem wszawicy, i można go usunąć przez ogolenie głowy i odwszawienie.
Inna sprawa, że w XIX wieku kołtun uchodził za bardzo poważną chorobę (w ogóle nie kojarzoną z wszawicą), na temat której powstawały niestworzone hipotezy.
Koniec końców kołtunowi nadano nazwę "kołtun polski" (łać. 'plica polonica'), i do czasu racjonalizacji całego tego bełkotu badano go dogłębnie.
Powstało zatem wiele prac i rozpraw, m.in rzeczona "Kołtun, a sprawa Polska".
Nie pamiętam kto to popełnił, ale wbrew pozorom był dobrym lekarzem ;)

_________________
Obrazek


*
 
Beowulf
Post : 20 maja 2010 23:32
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


Stridingshadow pisze:
Beowulf pisze:
bliski strzał, czy chodzi o coś zupełnie innego?

Kołtun to zmiana składająca się ze zlepionych i skłębionych włosów.
Kołtun może powstać na skutek braku higieny, choć jego najczęstszą przyczyną była wszawica.
Wszy głowowe bytują sobie na skórze owłosionej, którą gryzą.
Ze skóry sączy się treść surowicza, która krzepnie i skleja włosy.
Kołtun jest zatem jedynie objawem wszawicy, i można go usunąć przez ogolenie głowy i odwszawienie.
Inna sprawa, że w XIX wieku kołtun uchodził za bardzo poważną chorobę (w ogóle nie kojarzoną z wszawicą), na temat której powstawały niestworzone hipotezy.
Koniec końców kołtunowi nadano nazwę "kołtun polski" (łać. 'plica polonica'), i do czasu racjonalizacji całego tego bełkotu badano go dogłębnie.
Powstało zatem wiele prac i rozpraw, m.in rzeczona "Kołtun, a sprawa Polska".
Nie pamiętam kto to popełnił, ale wbrew pozorom był dobrym lekarzem ;)


Co to kołtun, to ja wiem (nie z autopsji na szczęście), ale dziękuję za uprzejme przypomnienie. Pytanie moje dotyczyło, czy ta rozprawa została popełniona przez pewną postać, którą darzę dużą estymą - http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Dietl, a która, jeśli moja memoria nie szwankuje związana była z wyodrębnioną już i opisaną jednostką chorobową).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82tun - w walce z kołtunem.

Wybaczcie, że z Wikipedii, ale linkują źródła a ja nie mam czasu ni chęci teraz więcej szukać.


*
 
Stridingshadow
Post : 21 maja 2010 22:42
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Beowulf pisze:
Pytanie moje dotyczyło, czy ta rozprawa została popełniona przez pewną postać, którą darzę dużą estymą

Parę lat temu byłbym w stanie odpowiedzieć na to pytanie, niestety z historii medycyny pamiętam obecnie niewiele (szczególnie, że kołtun traktowałem raczej jako akcent humorystyczny XIX wiecznej medycyny).

Dietl uchodzi bez wątpienia za jednego z ojców nowoczesnej medycyny w Polsce, ale autorem rzeczonej pracy zapewne był Antoni Le Brun.

_________________
Obrazek


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie