Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Jaahquubel
Post : 05 maja 2010 19:50
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1154
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Na Twoje ręce, Lukasie, składam zapytanie do wszystkich tegorocznych maturzystów: jak oceniacie to coś, co dziś pisaliście?


*
  WWW
lukasamd
Post : 06 maja 2010 17:53
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Choć na żadnym profilu matematycznym nie byłem, to sądzę, że było proste i każdy kto nie olewał szkoły powinien to zdać :)


*
  WWW
Jaahquubel
Post : 12 maja 2010 13:50
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1154
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Łagodna ocena. Baaaardzo łagodna.
Jak dla mnie, to był to egzamin wstępny do przedszkola, a nie matura z matematyki.
W jednym z wrocławskich gimnazjów dali te zadania do rozwiązania trzecioklasistom z matfizu. Wszyscy "zdali", większość z dobrym wynikiem. Zakres punktów: 17-50 na 50.

Jak zeszłorocznym maturzystom dałem na kolokwium zadania ze swojego zeszytu z trzeciej klasy liceum, to dla tegorocznych będę chyba musiał wykopać zeszyty z podstawówki.


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 12 maja 2010 14:06
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Jaahquubel pisze:
Jak zeszłorocznym maturzystom dałem na kolokwium zadania ze swojego zeszytu z trzeciej klasy liceum, to dla tegorocznych będę chyba musiał wykopać zeszyty z podstawówki.

Ponoć ludzie idą na Polibudę nie umiejąc całkować :P

_________________
Obrazek


*
 
Olinka
Post : 12 maja 2010 14:15
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Podporucznik
Podporucznik
  • Posty: 958
  • Dołączył: 26.08.2008
  • Skąd: A.I.M


Jaahquubel pisze:
Łagodna ocena. Baaaardzo łagodna.
Jak dla mnie, to był to egzamin wstępny do przedszkola, a nie matura z matematyki.
W jednym z wrocławskich gimnazjów dali te zadania do rozwiązania trzecioklasistom z matfizu. Wszyscy "zdali", większość z dobrym wynikiem. Zakres punktów: 17-50 na 50.

Jak zeszłorocznym maturzystom dałem na kolokwium zadania ze swojego zeszytu z trzeciej klasy liceum, to dla tegorocznych będę chyba musiał wykopać zeszyty z podstawówki.

To jest wg mnie dramatyczne.
Tak naprawde załamujace.

_________________
Pozdrawiam, Olinka

Moja mała "pasja"


*
 
Jaahquubel
Post : 12 maja 2010 14:32
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1154
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Stridingshadow pisze:
Ponoć ludzie idą na Polibudę nie umiejąc całkować

Nie umiejąc całkować to ja już szedłem. Oni teraz, biedacy, nie umieją liczyć granic i pochodnych.
A równania różniczkowe jak były, tak są inżynierom potrzebne.

Dlatego zamiast matury powinny być egzaminy wstępne na studia. Nie umiesz liczyć pochodnej => nie dostaniesz się na politechnikę. Liceum i tak z założenia tylko przygotowuje do studiowania, bo niczego praktycznego nie uczy. Skoro tak, to niech uczy tego, na co zgłaszają zapotrzebowanie uczelnie, a nie tego, co wymyśli jakiś teoretyk pedagogiki pajdocentrycznej w zaciszu gabinetu.


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 12 maja 2010 15:02
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Jaahquubel pisze:
Nie umiejąc całkować to ja już szedłem. Oni teraz, biedacy, nie umieją liczyć granic i pochodnych.

Boli, boli, żal d. ściska...
Mam dwie matury: francuską (profil naukowy, specjalizacja: przyrodnicza) i libańską (profil: nauki przyrodnicze).
Mój program w szkole był zgodny z obiema maturami.
Matmę na maturze francuskiej oblałem (9/20), a na libańskiej zdałem psim swędem (11/20), przyznam że nie przyłożyłem się do nauki tego przedmiotu przez całe liceum.
JEDNAK całkować i różniczkować potrafiłem we wszystkie strony, w tym funkcje trygonometryczne (może nie jakieś osiągnięcie, ale jam jest nieuk matematyczny), co było mi zwyczajnie potrzebne do wyprowadzania wzorów z fizyki (z której miałem BARDZO szeroki zakres zagadnień dzięki dwóm maturom).

Podchodząc do egz. wstępnego na moją uczelnię napotkałem jakieś obce tematy z fizyki, więc wzór potraktowałem całką, wykres różniczką, a to co pasowało do proponowanych wypowiedzi zaznaczyłem w karcie testowej.

Szkoda, że jest jak jest.
Uważam, że nie każdy MUSI mieć maturę, a na pewno nie każdy musi mieć maturę z przedmiotów naukowych.
Niektórym ludziom 'kury szczać prowadzać' nie naukę robić, ale skoro ma już być matura z matmy, niech będzie na poziomie.
Przyszła pora na system punktowy na maturze: zdać nie trzeba żadnego przedmiotu, trzeba mieć średnią w stylu dowolnym.
Ważenie przedmiotów poprzez traktowanie ich wyników odpowiednimi współczynnikami w punktacji ogólnej, może pozwolić przyszłym AWF'istom olanie matmy, a przyszłym np. inżynierom olanie WOS'u.

BTW: jestem za wydzieleniem tematu do Hyde Parku.

_________________
Obrazek


*
 
lukasamd
Post : 12 maja 2010 16:36
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Stridingshadow pisze:
Ponoć ludzie idą na Polibudę nie umiejąc całkować


Mi na polibudę wszyscy radzili iść, choć o całkowaniu pojęcia nie mam... podobnie jak pochodne.
Jak dla mnie to śmieszne, technikum elektroniczne o profilu teleinformatyka, a nie mamy tego w programie z matematyki.

Tak ostatnio się ze znajomymi zastanawialiśmy i uznaliśmy, że te wszystkie (no dobra, większość) przedmioty z ogólniaka można by spokojnie z technikum wywalić, a zamiast tego matematyki i fizyki właśnie więcej (w obu wypadkach mamy podstawę i to bardzo delikatną, śmiechu warte). Gdybym w każdym roku miał po 3-4 godziny tygodniowo więcej z tych przedmiotów, to z pewnością dałoby się zrobić SPORO i to dokładnie, a nie "na odwal się". Cała reszta zaś, to praktycznie powtórka z gimnazjum, niepotrzebne trwonienie czasu.
Oczywiście nie mam nic do humanistycznych przedmiotów, ale moim zdaniem wybór szkoły średniej już powinien być poważnym wyborem. Ja zdecydowałem się na taki profil, ponieważ wiem co mnie interesuje i co chcę w życiu robić (czy się uda, to inna sprawa), a nie jak większość znajomych "wybrałem tą szkołę bo... no bo jest blisko"... istna żenada.

Aha, nawet gdybym miał tą matematykę i fizykę i gdybym był z tych przedmiotów dobry, pewnie i tak na politechnikę bym się nie zdecydował. Interesuje mnie webmastering oraz inżynieria oprogramowania internetowego. Niestety, w Polsce jest to traktowane bardzo po macoszemu. Wiele osób pytałem i we Wrocławiu (tam mam najbliżej jeżeli chodzi o większe i renomowane uczelnie) nie znalazłbym tego co szukam. Dopiero niedawno takie kierunki zaczęły pojawiać się w Gdańsku i znam jedną osobę tam studiującą. Z jej relacji wynika jednak, że w kwestii webmasterki wygląda to jak kiepskiej jakości książka, albo (o zgrozo) kurs www...
Dlatego jest jak jest, czyli do czterech liter za przeproszeniem. Sam zdecydowałem się na studia co prawda dzienne, ale w niezbyt renomowanej szkole. Wiem że tego co mnie interesuję się tam nie nauczę, więc sam wykładam pieniądze i zaopatruję się w "materiały szkoleniowe" w Helionie. Oczywiście przed matematyką i fizyką nie ucieknę, bo kierunek nadal związany z komputerami (sieci komputerowe), ale zresztą czemu miałbym to robić? Nie powiem, leniwy jestem, ale jak już się zechce, to mogę wiele :]


*
  WWW
Jaahquubel
Post : 12 maja 2010 16:41
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1154
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Stridingshadow pisze:
Szkoda, że jest jak jest.Uważam, że nie każdy MUSI mieć maturę, a na pewno nie każdy musi mieć maturę z przedmiotów naukowych.Niektórym ludziom 'kury szczać prowadzać' nie naukę robić, ale skoro ma już być matura z matmy, niech będzie na poziomie.Przyszła pora na system punktowy na maturze: zdać nie trzeba żadnego przedmiotu, trzeba mieć średnią w stylu dowolnym.Ważenie przedmiotów poprzez traktowanie ich wyników odpowiednimi współczynnikami w punktacji ogólnej, może pozwolić przyszłym AWF'istom olanie matmy, a przyszłym np. inżynierom olanie WOS'u.BTW: jestem za wydzieleniem tematu do Hyde Parku.

Zgadzam się z całością cytowanego fragmentu.

Jak dla mnie to można zlikwidować (lub mocno ograniczyć) licea, a na ich miejsce wprowadzić technika. Nie każdy może być technikiem informatykiem czy elektronikiem, ale dla takich są technika gastronomiczne (bardzo uczciwy typ szkoły, lubisz czy nie lubisz, gotować w życiu choć trochę będziesz) itp.


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 12 maja 2010 18:24
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


lukasamd pisze:
Mi na polibudę wszyscy radzili iść, choć o całkowaniu pojęcia nie mam... podobnie jak pochodne.

Bo to nie chodzi o to, że "jak całek nie zna to kury szczać prowadzać a nie inżynierię robić", tylko o to, że bez rachunku różniczkowego inżynierii nie ma.
Mechanika, elektronika, to dwie przykładowe branże fizyki gdzie wzory (a zatem sposób obliczeń i podwaliny do zrozumienia tematu) opierają się właśnie na rachunku różniczkowym.

Studia inżynierskie bez podstaw matematycznych to jak gra w lidze mistrzów bez kondycji :P

lukasamd pisze:
Oczywiście nie mam nic do humanistycznych przedmiotów, ale moim zdaniem wybór szkoły średniej już powinien być poważnym wyborem.

Zgadzam się z Tobą w zupełności, niestety polski system nauczania nie promuje takiego toku myślenia.

W Libanie, gdzie uczęszczałem do szkoły, jest system punktacji od 0 do 20, a nie od 2 do 5.
Jak masz 10/20 i więcej, to zdajesz, a jak nie to nie.
Nie jest łatwo dostać 20/20 (jest to niemal niemożliwe w niektórych przedmiotach), ani 0/20 (jak mało można umieć po siedzeniu na lekcjach?).
Nie ma parcia na mocz/stolec/szkło/zdawanie przedmiotów.
Po prostu liczy się średnia z wszystkich wyników.
Jeżeli ktoś radzi sobie miejscami lepiej, miejscami gorzej, ale ogólnie powyżej średniej, to zda do następnej klasy.

Idąc do liceum nie byłem pewien co chcę robić po szkole, ale wiedziałem, że chcę iść na profil naukowy.
Poszedłem na profil podwójnej matury bo wydawało się to elitarne (jak powiedział podpułkownik "Fighting Jack" Churchill "zapisałem się do Komandosów, bo to brzmiało niebezpiecznie"), dopiero potem wybrałem sobie profil pod kątem studiów medycznych.

W Polsce można (o ile dobrze się orientuję) zdawać maturę z dowolnych przedmiotów w puli.
To całkowicie demotywuje ludzi do jakiegokolwiek konsekwentnego wyboru.
Mając do wyboru profil naukowy, mogłem olać sobie przedmioty humanistyczne, ale musiałem przyłożyć się do przedmiotów naukowych, wszystkich przedmiotów naukowych (no może poza matmą :P).
Kończąc liceum z profilem naukowym i zdając maturę z profilem naukowym, mogłem startować na właściwie każdą uczelnię naukową (medyczną, polibudę, jakieś wydziały naukowe na uniwerku...).
Gdybym zdecydował się na profil humanistyczny lub socjo-ekonomiczny, miałbym do wyboru uniwerek, bądź jakąś szkołę handlową.
Zdając maturę z Matematyki, religii i geografii nie miałbym w ręku ŻADNEGO przygotowania do studiów (chyba, że chciałbym iść na matematykę, religię lub geografię, ale to niewielki wybór), a znam ludzi, którzy tak sobie wybrali przedmioty do matury.

Pokażę Wam moje oceny z matury Libańskiej, (nie żebym się chwalił, nie ma czym), aby zilustrować na przykładzie jak to mogłoby w praktyce działać.
W libańskim systemie szkolnictwa wybiera się profil liceum i matury, przedmioty są przydzielane odgórnie do profilu przez ministerstwo edukacji.

Oceny:
Biologia 67/100
Chemia 56/80
Fizyka 57/80
Matematyka 44/80
Język arabski i tłumaczenie 18/50
Język obcy (francuski) i tłumaczenie 18/40
Filozofia i cywilizacje 24/40
Historia 12/30
Geografia 11/30
WOS 05/30
Suma 312/560 (11.14/20, zal).

Język arabski olałem sobie od początku gimnazjum, literaturę francuską w profilu matury libańskiej olałem sobie w liceum, matematykę, historię, geografię i WOS też sobie olałem.
Filozofii nauczyłem się sam, z przekory dla durnego nauczyciela, który marnował nasz czas opowieściami o tym, jaka to marchewka jest dobra na potencję, i jak ciężko ją przymocować.

Taki system nauki dość obiektywnie ocenia przygotowanie ucznia z zakresu różnych przedmiotów, a tym samym jego potencjalne perspektywy na przyszłość.
Jedyna osoba a mojej klasy, która nie wiedziała co ze sobą zrobić po szkole, była największym kujonem, i de facto z wszystkich przedmiotów miała dobre oceny.
Koniec końców ten kolega poszedł na reżyserię i medycynę :P

_________________
Obrazek


*
 
Jaahquubel
Post : 13 maja 2010 10:20
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1154
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Stridingshadow pisze:
W Polsce można (o ile dobrze się orientuję) zdawać maturę z dowolnych przedmiotów w puli.To całkowicie demotywuje ludzi do jakiegokolwiek konsekwentnego wyboru.

Pewien znany mi delikwent w podstawówce był dobry z historii, a do liceum (tego prawdziwego, razem zaczynaliśmy szkołę) poszedł do matfizu. W klasie maturalnej fizykę zdał tylko dlatego, że obiecał nie zdawać jej na maturze. Zdawał chyba z geografii. poszedł na archeologię. Wyleciał z niej, poszedł na administrację.
To jest konsekwencja.

--- Dodano: 13 maja 2010, 11:20 ---

Jak już będę tym ministrem, to będę wiedział z jakiego kraju skopiować system edukacji. ;D


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 13 maja 2010 13:01
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Jaahquubel pisze:
Jak już będę tym ministrem, to będę wiedział z jakiego kraju skopiować system edukacji. ;D

Francuski jest jeszcze lepszy.
Wszyscy maturzyści zdają na maturze egzamin z W-F z co najmniej 2 dyscyplin :P

_________________
Obrazek


*
 
Jaahquubel
Post : 13 maja 2010 14:06
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1154
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


A to akurat mi się nie podoba.
Wuef ze szkoły, zwłaszcza z późnej podstawówki, bardzo źle wspominam.


*
  WWW
Olinka
Post : 19 maja 2010 12:42
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Podporucznik
Podporucznik
  • Posty: 958
  • Dołączył: 26.08.2008
  • Skąd: A.I.M



_________________
Pozdrawiam, Olinka

Moja mała "pasja"


*
 
Jaahquubel
Post : 19 maja 2010 13:07
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1154
  • Dołączył: 28.05.2007
  • Skąd: Z Trakony


Olinka pisze:
a taka ciekawostke znalazłam

Wprowadzenie modelu libańskiego od d*** strony?
Ehhh... Szkoda gadać.


*
  WWW
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4  Następna


cron