[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 226: Undefined offset: 1
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 226: Undefined offset: 1
Wyświetl temat - JACenter a blackout 23.01.2012 - Forum JACenter.pl
Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę   1, 2  Następna
Autor Wiadomość
lukasamd
Post : 21 sty 2012 20:54
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


W związku z polskim blackoutem 23.01 serwis nie będzie tego dnia dostępny.

http://niedlaacta.pl/

Przyłączamy się do protestu, który ma za zadanie zwiększenie świadomości użytkowników i zwrócenie uwagi na problem ACTA, które w znaczący sposób narusza prywatność użytkowników i którego nie możemy pozwolić przyjąć.


*
  WWW
aszek
Post : 21 sty 2012 21:40
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Popieram i

polecam po woli się zaznajamiać z THORem:
https://www.torproject.org/

bo Tusk już w listopadzie tamtego roku podpisał stosowne umowy dla ACTA a minister kultury nie widzi problemu w ich ratyfikowaniu, pomimo że organizację pozarządowe są ostro przeciwne. Nie było żadnej debaty w mediach, więc nie wróży to dobrze dla demokracji.

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Aver
Post : 22 sty 2012 03:54
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


http://img4.imageshack.us/img4/4415/acta.png

"Warto pamiętać, że większość spraw, które regulowałoby ACTA, jest w domenie europejskiej. To na tym poziomie rozstrzygane są interesujące internautów kwestie praw autorskich. Porozumienie ACTA zostało już zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii. Czeka dziś na ratyfikację przez Parlament Europejski.

Dla niektórych państw członkowskich podpisanie ACTA może oznaczać konieczność wprowadzenia zmian w prawie karnym – zmian wykraczających poza kompetencje Komisji Europejskiej. Jednak nie dotyczy to Polski, gdyż polskie przepisy są już zgodne z wymogami ACTA."

Tak, więc nawet jak nie podpiszemy, to i tak zajdą zmiany na poziomie UE które wprowadzą te zmiany za nas, które de facto nie wprowadzają niczego szokujacego. Polecam przeczytać ACTA samemu i ocenić. Łatwym językiem jest napisane i nie ma tam jakiegoś hardcore o jakim piszą piraci, jak na przykład monitorowania sieci.


Ostatnio zmieniony 22 sty 2012 04:01 przez Aver, łącznie zmieniany 4 razy

*
 
lukasamd
Post : 22 sty 2012 11:22
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Postanowiłem się tym dokładniej zainteresować, bo faktycznie rzucenie się w rzekę i "płynięcie" razem z nią to bezmyślne działanie.
Jakby ktoś chciał, treść ACTA po polsku:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... FIN:PL:PDF

Nie doszukałem się tam informacji o tym, jakby podejrzane strony miały znikać z wyszukiwarek.
Nie doszukałem się tam informacji o tym, że jak ktoś będzie podejrzany przez autora to dostawca usług musi przekazać jego dane (musi dopiero po przedstawieniu odpowiednich dowodów i z nakazu sądowego)
Nie doszukałem się tam informacji o tym, że dostawcy usług będą prawnie odpowiedzialni za czyny użytkowników - powiem więcej, tam są słowa zalecające stworzenie systemu który miałby znieść takie wymogi
Jest sporo o własności intelektualnej, lecz w normalnym kontekście walki z piractwem, większość zasad ustalają natomiast same kraje (a jak słusznie zauważył Aver, u nas są nawet ostrzejsze przepisy niż w ACTA, z czym się zgadzam).


W związku z tym, nie widzę podstaw do udziału w proteście.
Jeżeli ktoś ma jakieś argumenty lub doszukał się w dokumencie czegoś, co jego zdaniem narusza prawa obywatelskie (w zakresie cyfrowym, bo reszta nas tu nie interesuje) to niech napisze, możemy podebatować razem, pomimo że to nie jest napisane trudnym językiem :)


*
  WWW
aszek
Post : 22 sty 2012 22:22
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Przyznam że po bliższym zbadaniu tematu również mam mieszane uczucia w tej kwestii, czytałem ustawę, ale jest na tyle lakoniczna, że nie potrafię wskazać jakiś szczególnych, natychmiastowych zagrożeń. Dokument bardziej wskazuje na cele niż próbuje normować prawo w sposób restrykcyjny, a jego dostosowanie pozostawia raczej w gestii kraju go ratyfikującego. Z jednej strony nie można odmówić racji producenta do praw autorskich i prawa ich ochrony, z drugiej obawiam się jednak, że całe to zamieszanie z ACTA nie jest zupełnie bezpodstawne, bo państwo przystępujące do traktatu będzie musiało w bardziej aktywny i niejako z urzędu (a nie na wniosek) zająć się np. wykrywaniem (monitoringiem sieci), co już budzi moje obawy i nie tylko dlatego że jestem zatwardziałym liberałem, ale o tyle, że fakt, iż po prosu mogę sobie nie życzyć naruszania mojej prywatności przez jakiegoś urzędasa w imię samej prewencji. Dlaczego ? Ano dlatego, że powiedzmy hipotetycznie ktoś przemyca na jakiegoś sajta link do materiału do którego nie ma praw autorskich (choćby ja wstawię link do JAC na swoich blogu, którego zresztą nie mam i mieć nie będę), to wówczas już zostało popełnione przestępstwo. A tak właśnie funkcjonuje np. Wikipedia, gdzie ludzie dysponują materiałem nie swoim (jedynie w pewien sposób przetworzonym redakcyjnie) i to w takie konglomeraty wiedzy najpierw może wkraść się cenzura a może i nakaz zamknięcia, czego osobiście bym nie chciał. No i jest jeszcze kwestia konstytucyjna, gdzie w ustawie zasadniczej wszyscy mamy zagwarantowane nieograniczony dostęp do dóbr kultury. Teraz wyobraźcie sobie, że urzędy patentowe w stanach zaczną rejestrować wszelkie możliwe zdobycze cywilizacyjne zawłaszczając sobie prawo do własności. Fikcja ? No cóż, patentuje się genomy (wkrótce nie będzie można uprawiać pietruszki w ogródku). Ktoś powie że można samemu patentować, cóż w PL przeprawa przez procedurę biurokratyczną jest męczarnią (wiem bo orientowałem się w sprawie swojego autorskiego algorytmu kompresji), tymczasem np. polski patent na pędniki (tech. rakietowa) został kilka godzin wcześniej zarejestrowany w Izraelu, a np. ostatnio Łagiewka swój zderzak (sprawa znana od 10 lat) nie może już opatentować bo ukradł go jakiś brytyjczyk. I tak można mnożyć. Zmierzam do tego, że ACTA może godzić w wymianę (cytowanie, powielanie) treści ważnych dla rozwoju nauki i techniki, a tym samym cenzurze, bo akurat to czy ktoś sobie ściągnie .mp3 to w skali globalnej - to naprawdę są bzdety.

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Aver
Post : 22 sty 2012 23:04
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010




*
 
aszek
Post : 22 sty 2012 23:58
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Filmik niezły i sprowadza się do prostej sugestii: "samemu przeczytać ACTA", albo mieć wszystko i wszystkich w dupie...

Niemniej, skoro po lekturze można dość do wniosku, że ustawa niczego specjalnego nie wnosi, to ja mam pytania:
- po co nam ona (skoro stosowne regulacje już istnieją, tj. Ustawa o Prawach Autorskich i pokrewnych) ?
- dlaczego problem nie jest dyskutowany w mediach ? a załatwiany po cichu ?
- dlaczego kogoś prywatnych interesów ma bronić państwo z urzędu ?
- dlaczego poseł, którego wybrałem decyduje za moimi plecami ?
- skoro proponowana ustawa nie jest ustawą UE, a jedynie traktatem państw stowarzyszonych, to dlaczego się ją narzuca ?
- dlaczego takie portale jak wiki, yt, czy fb są przeciwne ustawie ?
- dlaczego Szwajcaria odmówiła podpisania traktatu stwierdzając że godzi w interesy społeczeństwa ?
- kto zapłaci za kolejny departament i jego urzędników mających ścigać domniemanych przestępców ?
- skoro większość społeczeństwa jest przeciwna, to czemu wbrew jej woli próbuje się narzucać prawo ? czy nie godzi to w demokrację ?

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Aver
Post : 23 sty 2012 01:30
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


Cytuj:
- po co nam ona (skoro stosowne regulacje już istnieją, tj. Ustawa o Prawach Autorskich i pokrewnych) ?

Ujednolica ona prawo autorskie i ułatwia dochodzenie swoich praw polskim firmom za granicą. Poza tym u nas niewiele się zmienia, ale w przypadku innych państw ona zmienia wiele.

Cytuj:
- dlaczego problem nie jest dyskutowany w mediach ? a załatwiany po cichu ?

To już mediów bym pytał. Chyba ludzi bardziej interesuje Smoleńsk ;). No, ale sam przyznaję że gdyby rząd lepiej doinformował społeczeństwo to teraz mniej szumu by było.

Cytuj:
- dlaczego kogoś prywatnych interesów ma bronić państwo z urzędu ?

W przypadku SOPA to firmy same miały bronić swoich interesów i uznawano to za nadużycie. W przypadku ACTA wszystko muszą załatwiać przez sądy i na wszystko muszą mieć pozwolenie sądu, to raczej plus. I nie będzie żadnego urzędu ściągającego piratów. To mit.

Cytuj:
- dlaczego poseł, którego wybrałem decyduje za moimi plecami ?

Ma się Ciebie pytać we wszystkich sprawach? :P Nie rozumiem o co Ci chodzi przez ten punkt. Poseł którego wybrałeś co roku podejmuje tysiące decyzji o których nie masz pojęcia, chyba że regularnie będziesz czytał strony rządowe.

Cytuj:
- skoro proponowana ustawa nie jest ustawą UE, a jedynie traktatem państw stowarzyszonych, to dlaczego się ją narzuca ?

Jest też ustawą UE. Będzie ona wprowadzona na pozimie UE i to UE dostosuje nam prawo cywilne do ACTA, nawet jak nie podpiszemy samego ACTA. Podpisując ACTA zobowiązujemy się tylko do dostosowania prawa karnego, co w przypadku Polski i tak już jest niepotrzebne.

Cytuj:
- dlaczego takie portale jak wiki, yt, czy fb są przeciwne ustawie ?

Nie, są. Były przeciwko SOPA. Właściwie to poza Polską mało szumu o to jest. USA też podpisują ACTA 26 stycznia, a nie widzę żadnych filmików i stron tworzonych przez Amerykanów jak to miało miejsce przy SOPA.

Cytuj:
- kto zapłaci za kolejny departament i jego urzędników mających ścigać domniemanych przestępców ?

Nie będzie żadnego nowego departamentu. Nie wiem skąd Ci się to wzięło. W angielskiej wersji faktycznie jest użyte sformułowanie "odpowiedni urząd", ale w przypadku polski (jak to możesz zobaczyć w ACTA), będą to sądy po prostu, to one będą decydować o wydawaniu nakazów, tak jak to było do tej pory. Tak jak to było do tej pory. Poza tym żadne urzędy nie będą zajmowały się szukaniem piratów.

Cytuj:
- skoro większość społeczeństwa jest przeciwna, to czemu wbrew jej woli próbuje się narzucać prawo ? czy nie godzi to w demokrację ?

Podejrzewam że większość społeczeństwa by chciała aby nie było podatków, żeby wiek emerytalny wynosił 40 lat itp. ;) Większość społeczeństwa pewnie by chciała aby piractwo było legalne, więc powinniśmy legalizować?


Ostatnio zmieniony 23 sty 2012 01:30 przez Aver, łącznie zmieniany 1 raz

*
 
aszek
Post : 23 sty 2012 06:40
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Brzmi sensownie, więc dzięki. Miejmy tylko nadzieje że się na tym nie przejedziemy...


Dodano: 23 sty 2012 06:40

Pozwoliłem sobie trochę postudiować temat, zrobiłem kawkę, czytam, potem drugą i trzecią i tak dojechałem do połowy ustawy ACTA i już jestem zbulwersowany.

Petycja oczywiście podpisana:
http://www.petycjeonline.pl/petycja/nie ... odowej/608

i zachęcam do tego samego ASAP, a dla niezdecydowanych moja interpretacja (jak ja to rozumiem):

Cytuj:
Artykuł 6: Zobowiązania ogólne w odniesieniu do dochodzenia i egzekwowania praw

1. Każda Strona zapewnia w swoich ustawodawstwach dostępność procedur dochodzenia i
egzekwowania, tak aby umożliwić skuteczne działania przeciwko naruszaniu praw własności
intelektualnej objętych niniejszą Umową, w tym dostępność środków doraźnych
zapobiegających naruszeniom i środków odstraszających od dalszych naruszeń.
Procedury są stosowane w taki sposób, aby uniknąć tworzenia barier dla handlu prowadzonego zgodnie z
prawem oraz aby zapewnić zabezpieczenie przed nadużywaniem tych procedur.


Oznacza to że państwo ratyfikujące umowę, po pierwsze musi mieć odpowiednie prawo do ochrony własności intelektualnej, w przypadku PL takowe istnieje. Ponadto pojawia się konieczność aby to prawo zostało poszerzone o mechanizmy "dostępność środków doraźnych zapobiegających naruszeniom" oraz "środków odstraszających od dalszych naruszeń". Wg. mnie "środek doraźny" to nic innego jak mechanizm eliminacji określonych witryn, zaś "środek odstraszający" to sankcje karne. Czyli w tym artykule mamy zawarty bliżej nie określony mechanizm typu: wykrycie->eliminacja->sankcja, przy czym to prawo ma godzić tylko w sytuacjach kiedy naruszane są przepisy chroniące własność intelektualną unikając nadużyć.

Cytuj:
2. Procedury przyjęte, utrzymane w mocy lub stosowane w celu wprowadzenia w życie
postanowień niniejszego rozdziału są uczciwe i sprawiedliwe oraz zapewniają odpowiednią
ochronę praw wszystkich uczestników podlegających takim procedurom. Procedury te nie
mogą być niepotrzebnie skomplikowane ani kosztowne, nakładać nierozsądnych terminów ani
powodować nieuzasadnionych opóźnień.

Zgoda.

Cytuj:
3. Przy wprowadzaniu w życie postanowień niniejszego rozdziału każda Strona uwzględnia
potrzebę zachowania proporcji między wagą naruszenia, interesami stron trzecich i mającymi
zastosowanie środkami, środkami zaradczymi i karami

Zgoda.

Cytuj:
4. Żadne postanowienie niniejszego rozdziału nie może być interpretowane w taki sposób, by
nakładało na Stronę wymóg nałożenia na swoich urzędników odpowiedzialności za działania
podjęte w związku z wypełnianiem ich urzędowych obowiązków.

Oznacza to że państwo nie ponosi odpowiedzialności za działania swoich urzędników podczas kiedy będą działali w imieniu tej ustawy. Czyli, pomyłka urzędnika czy nadużycie uprawnień, państwa polskiego nie obchodzi i nie ponosi za to odpowiedzialności. Na to się na pewno nie zgodzę.

Cytuj:
Artykuł 7: Dostępność procedur cywilnych

1. Każda Strona zapewnia posiadaczom praw dostęp do cywilnych procedur sądowych
dotyczących dochodzenia i egzekwowania wszystkich praw własności intelektualnej
określonych w niniejszej sekcji.

Zgoda.

Cytuj:
2. W zakresie, w jakim środki prawa cywilnego mogą być stosowane jako rezultat procedur
administracyjnych dotyczących istoty sprawy, każda Strona zapewnia zgodność tych procedur
z zasadami odpowiadającymi co do swej istoty tym, jakie są ustanowione w niniejszej sekcji.

Ok, zobaczmy nowe zasady...

Cytuj:
Artykuł 8: Nakazy

1. Każda Strona zapewnia swoim organom sądowym, w cywilnych procedurach sądowych
dotyczących dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej, prawo do wydania
stronie postępowania nakazu powstrzymania się od naruszenia oraz między innymi do
wydania nakazu tejże stronie lub w stosownych przypadkach stronie trzeciej, nad którą
odnośny organ sądowy sprawuje jurysdykcję, w celu uniemożliwienia wprowadzenia do
obrotu handlowego towarów, które naruszają prawa własności intelektualnej.

Oznacza to że państwo musi zapewnić prawo, które na wniosek właściciela praw autorskich (pozywającego do sądu), wymuszą zaprzestanie czyjejś działalności, które naruszają te prawa autorskie. Zgoda. Ponadto w bliżej nie określonych sytuacjach można wymusić zaprzestania działalności wszystkich (podmiotów) które do tej pory w jakiś sposób umożliwiały tą działalność. Czyli, to o czym się słyszy w necie, że provider może czuć się zagrożony i będzie musiał gromadzić dane o ruchu sieciowym w celu prewencyjnego odłączania danego użytkownika jest jak najbardziej zasadne. Można jeszcze zauważyć, że to taki przepis o 'odpowiedzialności zbiorowej', bo po co pilnować czy polować samemu na jakiegoś usera, jak wystarczy postraszyć prawem jego providera - sam go wyeliminuje. Veto

Cytuj:
2. Niezależnie od innych postanowień niniejszej sekcji Strona może ograniczyć środki zaradcze
stosowane przeciw używaniu przez rządy lub osoby trzecie upoważnione przez rząd, bez
zgody posiadacza praw, do wypłaty wynagrodzenia, pod warunkiem że Strony przestrzegają
postanowień części II porozumienia TRIPS w sposób wyraźny regulujących takie używanie.
W innych przypadkach zastosowanie mają środki zaradcze przewidziane w niniejszej sekcji
lub też, jeżeli środki takie są niezgodne z prawodawstwem Strony, wydawane są
deklaratoryjne orzeczenia sądowe oraz przyznawane jest stosowne odszkodowanie.

Nie jestem pewien jak interpretować ten artykuł, ale wg. mnie oznacza to, że niezależnie czy właściciel praw autorskich pozywa kogoś przed sądem, to państwo polskie może przekazać część swoich kompetencji związanych ze ściganiem naruszenia praw autorskich jakiemuś innemu podmiotowi (np. firmie, urzędowi, policji) i dochodzić stosownych odszkodowań samemu (do własnej kiesy), z zastrzeżeniem że jest to zgodne z umową TRIPS (u nas ustawa o Prawach Autorskich i pokrewnych), czyli można ścigać za wszystko co przewiduje ta ustawa i karać stosownie do przewidzianych tą ustawą kar, ew. jeśli prawo polskie nie przewiduje odpowiednich regulacji prawnych to i tak zapada orzeczenie sądowe i należy wypłacić odszkodowanie, tyle że kto komu ma płacić ? Niejako że ustawa o prawach autorskich i pokrewnych jest nieszkodliwa dla wolności internetu to - zgoda.

Cytuj:
Artykuł 9: Odszkodowania

1. Każda Strona zapewnia swoim organom sądowym, w cywilnych procedurach sądowych
dotyczących dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej, prawo do nakazania
sprawcy naruszenia, który wiedział lub miał wystarczające podstawy, by wiedzieć, że zajmuje
się działalnością stanowiącą naruszenie, aby zapłacił posiadaczowi praw odszkodowanie
odpowiednie dla zadośćuczynienia za szkodę, jakiej posiadacz praw doznał w wyniku
naruszenia. Określając kwotę odszkodowania za naruszenie praw własności intelektualnej,
organy sądowe Strony mają prawo wziąć pod uwagę między innymi przedstawione przez
posiadacza rozsądne obliczenie wartości, które może obejmować utracone zyski, wartość
towarów lub usług, których dotyczy naruszenie, wycenionych zgodnie z ceną rynkową lub
sugerowaną ceną detaliczną.

Artykuł wymierzony w powielanie czegokolwiek, tyle że nie rozgranicza dwóch przypadków: piracenia a dzielenia się wiedzą. Moim zdaniem trudno jest przewidzieć jego konsekwencję, tym bardziej, że nauka i internet stoi na plagiacie. Jeśli zostałby doprecyzowany to jestem w stanie go zaakceptować, ale w tym wydaniu: veto!

Cytuj:
2. Przynajmniej w przypadkach naruszeń praw autorskich lub pokrewnych oraz podrabiania
znaku towarowego każda Strona zapewnia swoim organom sądowym, w cywilnych
procedurach sądowych, prawo do nakazania sprawcy naruszenia, by wypłacił posiadaczowi
praw swoje zyski, które osiągnął w wyniku naruszenia. Strona może domniemywać, że zyski
te stanowią kwotę odszkodowania, o której mowa w ust. 1

Zgoda.

Cytuj:
3. Przynajmniej w odniesieniu do naruszenia prawa autorskiego lub praw pokrewnych
chroniących dzieła, nagrania dźwiękowe i wykonania, a także w przypadku podrabiania
znaków towarowych, każda Strona ustanawia lub utrzymuje w mocy system przewidujący co
najmniej jeden z następujących elementów:
a) z góry ustalone odszkodowanie; lub
b) założenia w celu ustalenia kwoty odszkodowania wystarczającej do zadośćuczynienia
posiadaczowi praw za szkodę spowodowaną naruszeniem; lub
c) dodatkowe odszkodowanie, przynajmniej w odniesieniu do prawa autorskiego.

A po co ? Artykuł stara się ustanowić dodatkowe kary poza tymi przewidzianymi w prawie. Prawo nie działa wstecz i nie kara się wiecej niż raz za to samo przestępstwo, veto.

Cytuj:
4. W sytuacji gdy Strona zapewnia środek zaradczy, o którym mowa w ust. 3 lit. a), lub
założenia, o których mowa w ust. 3 lit. b), Strona ta zapewnia swoim organom sądowym albo
posiadaczowi praw prawo do wyboru takiego środka lub takich założeń jako alternatywy
wobec środków, o których mowa w ust. 1 i 2.

Oznacza to, że prawo wprowadza tak wiele różnych dróg do egzekwowania swoich praw autorskich, że można z nich dowolnie wybierać. Absurd. Istny proces Kawki. Veto.

Cytuj:
5. Każda Strona zapewnia swoim organom sądowym prawo do nakazania, w stosownych
przypadkach, na zakończenie cywilnych procedur sądowych dotyczących naruszenia co
najmniej prawa autorskiego lub praw pokrewnych, lub znaków towarowych, by strona
przegrywająca wypłaciła stronie wygrywającej kwotę kosztów lub opłat sądowych oraz
stosownych honorariów adwokackich, lub wszelkich innych wydatków przewidzianych w
prawodawstwie danej Strony.

Oznacza to że stając do procesu sądowego jako oskarżony, w przypadku przegranej płacimy koszta sądowe i wszelkie honoraria adwokatów strony pozywającej, nie wspomina się tu czy w przypadku uniewinnienia strona pozywająca (oskarżyciel) również zapłaci. To kuriozum, bezczelność i hańba. VETO!

Cytuj:
Artykuł 10: Inne środki zaradcze

1. Przynajmniej w odniesieniu do pirackich towarów chronionych prawem autorskim i towarów
oznaczonych podrobionym znakiem towarowym każda Strona zapewnia swoim organom
sądowym, w cywilnych procedurach sądowych, na wniosek posiadacza praw, prawo do
nakazania zniszczenia towarów stanowiących naruszenie, poza wyjątkowymi
okolicznościami, bez jakiegokolwiek odszkodowania.

Zgoda.

Cytuj:
2. Ponadto każda Strona zapewnia swoim organom sądowym prawo do nakazania, aby materiały
i narzędzia, których głównym przeznaczeniem było wytwarzanie lub tworzenie towarów
stanowiących naruszenie, zostały niezwłocznie i bez jakiegokolwiek odszkodowania
zniszczone lub usunięte z obrotu handlowego w sposób, który zminimalizuje ryzyko dalszych
naruszeń.

Te narzędzia mogą służyć do wielu celów, podobnie jak np. nóż kuchenny. Skoro w polskim Prawie Karnym skazany sprawca przestępstwa nie traci automatycznie własnego majątku, to jakim prawem miałby je tracić w innych okolicznościach. Sąd może zasądzić odszkodowanie na rzecz poszkodowanego, ale nie konkwistę mienia. Moim zdaniem ten artykuł to jawna kradzież. Ty ukradłeś mi, to ja zabiorę Ci. Veto.

Cytuj:
3. Strona może zapewnić stosowanie środków zaradczych opisanych w niniejszym artykule na
koszt sprawcy naruszenia.

O, to już gruba przesada. Czyli my sami będziemy obciążenie kosztami akcji prewencyjnych w ramach środków zaradczych ? Pocałujcie mnie w dupę. VETO

Na razie, tyle, idę walnąć następną kawkę.

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
fallout152
Post : 23 sty 2012 07:27
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 121
  • Dołączył: 15.11.2011


Mam zasadę nie wypowiadać się na tematy polityczne w hydeparkach gier czy programów, tak jednak nie mogę pozostawić bez komentarza filmu w którym nazywa się przeciwników jakiejś opcji per debile lub barany, gościu w opisie filmu żali się że wywalili go z Wykopa i tak samo powinno się z nim postępować wszędzie indziej. Gdyby to było forum miłośników Platformy albo państwa policyjnego to ten film by nikogo nie obrażał aczkolwiek tu na pewno nie jest miejsce dla niego.

_________________
Obrazek


*
 
Aver
Post : 23 sty 2012 10:20
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


Cytuj:
Cytuj:
5. Każda Strona zapewnia swoim organom sądowym prawo do nakazania, w stosownych
przypadkach, na zakończenie cywilnych procedur sądowych dotyczących naruszenia co
najmniej prawa autorskiego lub praw pokrewnych, lub znaków towarowych, by strona
przegrywająca wypłaciła stronie wygrywającej kwotę kosztów lub opłat sądowych oraz
stosownych honorariów adwokackich, lub wszelkich innych wydatków przewidzianych w
prawodawstwie danej Strony.

Oznacza to że stając do procesu sądowego jako oskarżony, w przypadku przegranej płacimy koszta sądowe i wszelkie honoraria adwokatów strony pozywającej, nie wspomina się tu czy w przypadku uniewinnienia strona pozywająca (oskarżyciel) również zapłaci. To kuriozum, bezczelność i hańba. VETO!


Działa to w obie strony. Jak właściciel praw autorskich Cię pozwie bezpodstawnie, to on Tobie zapłaci za koszty sądowe i prawnika. I wspomina o tym "strona przegrywająca" - strona która przegrywa proces. Nie ma podziału na pozywającego i pozywanego. W Polsce już tak jest że w cywilnych procesach przegrany opłaca koszty sądowe.

Cytuj:
Cytuj:
3. Przynajmniej w odniesieniu do naruszenia prawa autorskiego lub praw pokrewnych
chroniących dzieła, nagrania dźwiękowe i wykonania, a także w przypadku podrabiania
znaków towarowych, każda Strona ustanawia lub utrzymuje w mocy system przewidujący co
najmniej jeden z następujących elementów:
a) z góry ustalone odszkodowanie; lub
b) założenia w celu ustalenia kwoty odszkodowania wystarczającej do zadośćuczynienia
posiadaczowi praw za szkodę spowodowaną naruszeniem; lub
c) dodatkowe odszkodowanie, przynajmniej w odniesieniu do prawa autorskiego.

A po co ? Artykuł stara się ustanowić dodatkowe kary poza tymi przewidzianymi w prawie. Prawo nie działa wstecz i nie kara się wiecej niż raz za to samo przestępstwo, veto.

Nie stara się ustanowić dodatkowych kar. To przepis dla krajów które nie mają żadnych kar za łamanie PA w swoim systemie i oznacza że muszą wprowadzić PRZYNAJMNIEJ 1 taką karę. W Polsce już jest taka kara, więc nie ma tu zmiany.

Cytuj:
3. Strona może zapewnić stosowanie środków zaradczych opisanych w niniejszym artykule na
koszt sprawcy naruszenia.

O, to już gruba przesada. Czyli my sami będziemy obciążenie kosztami akcji prewencyjnych w ramach środków zaradczych ? Pocałujcie mnie w dupę. VETO

Tu jest napisane że kraj może wprowadzić takie coś. Na stronie kancelarii premiera jest artykuł z wyjaśnieniem każdego punktu i jest pewnie tam napisane przy wszystkich artykułach "może" czy planują to wprowadzić. Na razie strona nie działa, ale jak ruszy znowu to można sprawdzić. Nie sądzę jednak aby planowali gdyż już jasno powiedział Boni że nie planują żadnych zmian w polskim prawie.

Cytuj:
Boni: - ACTA to traktat międzynarodowy mówi o narzędziach przeciwdziałających piractwu. W tym sensie ten traktat tworzy ramy do tego, żeby walczyć z piractwem czy obrotem podrobionymi usługami i towarami. Natomiast nie ma żadnych szczegółowych przepisów. Nie mamy w Polsce żadnego zamiaru, żeby wprowadzać nowe rozwiązania blokujące strony internetowe - tłumaczył szef resortu administracji.



Cytuj:
Mam zasadę nie wypowiadać się na tematy polityczne w hydeparkach gier czy programów, tak jednak nie mogę pozostawić bez komentarza filmu w którym nazywa się przeciwników jakiejś opcji per debile lub barany, gościu w opisie filmu żali się że wywalili go z Wykopa i tak samo powinno się z nim postępować wszędzie indziej. Gdyby to było forum miłośników Platformy albo państwa policyjnego to ten film by nikogo nie obrażał aczkolwiek tu na pewno nie jest miejsce dla niego.


On nie powiedział że wszyscy przeciwnicy to debile. Tylko że jak ktoś nie ma pojęcia o czymś (nie czytał tego, a jedyną wiedzę czerpie z obrazków na kwejku), a się wypowiada na ten temat to jest debilem.

Na jego obronę powiem że dzisiaj koleżanka była zszokowana ACTA że wprowadza karę nawet 2 lata więzienia za każdy ściągnięty plik. Jak ładnie podsumowała to "to za ściągnięcie albumu muzycznego dostanę 20 lat!". ;)

BTW. Korea, Japonia, Australia, Singapur i kilka innych państw już w zeszłym roku podpisano ACTA i:
a) Na Internecie nie ma żadnych informacji o naruszaniu wolności słowa czy prywatności w tych krajach w związku tym.
b) W żadnych z tych krajów nie było takich protestów jak w naszym przed podpisaniem.
c) Internauci w tych krajach nie żalą się obecnie, więc chyba im nie doskwiera nic.
d) Przynajmniej Koreańczyków pytałem przez forum Starcrafta 2 czy były jakieś problemy w ich kraju w związku z ACTA i żaden nic nie zauważył.


Ostatnio zmieniony 23 sty 2012 10:23 przez Aver, łącznie zmieniany 2 razy

*
 
aszek
Post : 23 sty 2012 12:24
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Cytuj:
Działa to w obie strony. Jak właściciel praw autorskich Cię pozwie bezpodstawnie, to on Tobie zapłaci za koszty sądowe i prawnika. I wspomina o tym "strona przegrywająca" - strona która przegrywa proces. Nie ma podziału na pozywającego i pozywanego. W Polsce już tak jest że w cywilnych procesach przegrany opłaca koszty sądowe.

Tu nie ma mowy tylko o kosztach sądowych, ale też o honorariach i innych kosztach (np. ekspertyz na wniosek) pojawiających się w trakcie procesu. Jako szary obywatel może stać Cie będzie na jednego adwokacinę za 1500zł, natomiast duża firma przyprowadzi ich tuzin po jakimś Harvardzie z gażą 15000 ale dolców za godzinę, i Ty przegrasz na pewno płacąc za to kredytem (bo egzekucja wymusi ściąganie kasy z Twoich dochodów) którego do końca życia Twoich dzieci nie spłacisz. W PL prawie nie ma czegoś tak kuriozalnego jak płacenie za adwokatów strony przeciwnej, jest tylko koszta wniesienia sprawy (300zł) i kosztów sądowych (do 1000zł) i to wszytko. Sąd ustanawia wyrok i ew. zadośćuczynienie i tylko tyle może. A tu pojawia się element zastraszenia praktykowany w amerykańskim systemie sprawiedliwości, polegający na wymuszeniu (zastraszeniu) ugody, czyli przyznaniu się do winy przed jakąś korporacją która i tylko ona - rozdaje karty. Ciągle VETO

Cytuj:
Nie stara się ustanowić dodatkowych kar. To przepis dla krajów które nie mają żadnych kar za łamanie PA w swoim systemie i oznacza że muszą wprowadzić PRZYNAJMNIEJ 1 taką karę. W Polsce już jest taka kara, więc nie ma tu zmiany.

Postanowienia wstępne już przewidziały stosowne regulację + odpowiednie, dodatkowe 'prewencyjne' regulację (veto). Ciągle ich mało ? Przecież ustawa ma dotyczyć samego TRIPS (ściganie, karanie za łamanie ustawy o prawach autorskich). Automatycznie jest mowa o odszkodowaniu z tytułu ustawy o prawach autorskich (którą czytałem), gdzie kary nie są duże, bo do 30x średniej miesięcznej wypłaty delikwenta, ale w związku z tym że piracą ludzie przede wszystkim tacy których na zakup nie stać, bo są po prostu z min. krajową, to sąd wówczas nie może odebrać skazanemu środków do życia i zasądza tylko zadośćuczynienie w granicach minimalego ustawowego zagrożenie, czyli 10xstawki dziennej (min. krajowa dzielona przez 30 dni) - to oczywiście może okazać się zbyt mało, więc... ustawa ACTA importuje cennik "z góry ustalone odszkodowanie" prawdopodobnie natywnego dla właściciela praw autorskich (w domyśle USA), lub " wystarczającej do zadośćuczynienia posiadaczowi praw za szkodę spowodowaną naruszeniem" czyli dowolnie wielką, określoną przez właściciela. Nie jesteśmy stanem USA, VETO!!

Cytuj:
Tu jest napisane że kraj może wprowadzić takie coś. Na stronie kancelarii premiera jest artykuł z wyjaśnieniem każdego punktu i jest pewnie tam napisane przy wszystkich artykułach "może" czy planują to wprowadzić. Na razie strona nie działa, ale jak ruszy znowu to można sprawdzić. Nie sądzę jednak aby planowali gdyż już jasno powiedział Boni że nie planują żadnych zmian w polskim prawie.

Nie, to jest właśnie furtka do wszelkich nadużyć, bo "może" w ustawie oznacza, że "dopuszcza", co jednoznacznie wskazuje CEL tego artykułu. VETO

Ale spokojnie, kończę czytać i dalej w ACTA jest tylko ciekawiej, narazie powiem Wam tyle, że wcale się nie dziwie, że ustawa od 2007 roku jest przepychana za zamkniętymi drzwiami i po cichu zatwierdzona przez Radę UE w listopadzie zeszłego roku jako nowa dyrektywa UE, wbrew opinią Światowej Organizacji Handlu oraz wbrew ekspertyzom unijnym. Tusk pod koniec rezydencji PL w UE bardzo nalegał aby nasza rezydencja zakończyła się podpisaniem ACTA (nie informując społeczeństwa) i forsował te stanowisko w śród krajów przeciwnych. Na szczęście kraje członkowskie nie mają obowiązku przyjmować każde przepisu pochodzącego z Brukselii, tym bardziej, że nie zrodził się z wniosku kraju członkowskiego, ale był lobbowany przez te same organizację które w USA próbowały przepchnąć gorszą odmianę ACTA, po protestach społeczności internatowych ustawa padła. ACTA pochodzi z USA, i to ono będzie kontrolować internet. Teraz policjant demokracji chce wystąpić w nowej roli (po Patriot Act), wg. kontrola internetu na dłuższą metę zniszczy wolność. Żaden rząd nie wybudował sieci globalnej, nie jest jego właścicielem i nie ma prawa narzucać mu regulacji. Po krotce takie są moje wnioski.

https://www.youtube.com/watch?v=lI4RUsls ... re=related
https://www.youtube.com/watch?v=5ex23TqbpR8

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
micand1989
Post : 23 sty 2012 14:24
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Major
Major
  • Posty: 1585
  • Dołączył: 30.12.2010
  • Skąd: Łagiewniki Nowe


Nie mogę tego ogarnąć :wall:

Podsumowując...

W czym, w jakich czynnościach internetowych, będzie nas ograniczał "ten pakt"? Zostaną zlikwidowane serwery hostingowe (rapidy,hotfile,chomiki, itp) ? Co jeszcze?

_________________
Obrazek
Obrazek


*
 
fallout152
Post : 23 sty 2012 14:44
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 121
  • Dołączył: 15.11.2011


Rozumiem że teraz każdy kto nie czytał dokumentu w całości a zgadza się z dwoma ostatnimi filmami jest debilem.

Wszyscy którzy oprotestowali dotychczasowe próby blokowania stron pod płaszczykiem, walki z pedofilią, hazardem i handlem dopalaczami pewnie też są debilami a do tego pedofilami, hazardzistami i ćpunami. Służba bezpieczeństwa też miała być dla bezpieczeństwa, tylko czekać aż takie mechanizmy będą szerzyć realną cenzurę, na pierwszy ogień pójdą zapewne homofobia i antysemityzm, nie będzie już można mówić że normalną rodzinę tworzą osoby rożnych płci czy też że dokonywane są regularne zbrodnie na Palestyńczykach.
Gawno się dowiemy co będzie się dziać na froncie Iranu, będzie co najmniej taka blokada jak w przypadku informacji ujawnionych przez Bradleya Manninga, skoro daną treść można zablokować na podstawie kodu źródłowego to na podstawie słów kluczowych tym bardziej.

_________________
Obrazek


*
 
aszek
Post : 23 sty 2012 14:53
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Cytuj:
W czym, w jakich czynnościach internetowych, będzie nas ograniczał "ten pakt"? Zostaną zlikwidowane serwery hostingowe (rapidy,hotfile,chomiki, itp) ? Co jeszcze?


Ogólnie i pokrótce (wg. mnie, bo zastrzegam że nie jestem prawnikiem):

Ryzykowne się stanie:
- cytowania podmiotów gospodarczych (np. firm, producentów) i prawnych (np. organizacji rządowych) w formie tekstowej, graficznej... a ogólnie to każdej, czyli informowanie, powielanie informacji np. o poczynaniach rządu posiłkując się oficjalnym źródłem, czyli cenzura

Zakaz:
- korzystanie z odkryć naukowych, teorii, projektów, urządzeń, by na ich podstawie np. budować ulepszenia, czyli stop nauce... stop konkurencji która nie opatentowała "koła", czyli zahamowanie innowacyjności w każdej dziedzinie
- współdzielenie treści (książka, muzyka, film, itp.) z kimkolwiek, czyli knebel na usta

Kontrola:
- przepływu informacji w sieciach teleinformatycznych mająca wykrywać łamanie ACTA, u każdego (wystarczy podejrzenie), bez orzeczenia sądu, będzie robić to albo Twój provider albo powstanie odpowiedni departament policji szkolony przez BSA, czyli brak wolności osobistej, brak prawa do wymiany informacji, itd.
- blokowanie usług nie spełniających kryteria ACTA (zostaną tylko strony które mają na coś wykupione patenty lub posiadają do czegoś prawa autorskie), czyli pełna komercjalizacja sieci, bo reszta zniknie czy to z obawy, że nieświadomie może coś plagiatować lub dzięki temu że na tej podstawie istnieje (np. wiki), czyli kolejna cenzura

Sankcje:
- bajońskie odszkodowania dla właściciela praw autorskich
- odcięcie łącza (nawet prewencyjnie)
- więzienie
- konfiskata mienia służącego do popełniania tych okrutnych przestępstw

i jest tego więcej, niestety

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   1, 2  Następna


cron