Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
lukasamd
Post : 12 maja 2007 19:08
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Obrazek

S.T.A.L.K.E.R.
Shadow of Chernobyl

O tej grze słyszałem już nieco wcześniej ale dopiero dzisiaj w nią zagrałem i postanowiłem założyć taki temat. Dlaczego? Chciałem zagrać jakieś 5-10 minut aby zobaczyć co to dokładniej jest (taki rekonesans) a świadomość wróciła po ponad dwóch godzinach grania... to już o czymś dla mnie świadczy.

Wielu sądzi że STALKER to FPS - jest to po części prawda i fałsz zarazem bo gra nie jest żadnym gatunkiem jako takim. Jest to połączenie FPS i (uwaga!) RPG! Przypomina ono nieco GTA - mamy swobodę ruchu a fabuła jest bardzo nieliniowa (z tego co wiem jest 7 zakończeń), raz chodzimy i strzelamy a raz przyjmujemy zadania za które dostajemy nagrody.

Trochę się zagalopowałem :) - fabuły nie będę opisywał bo jest bardzo rozbudowana a opis macie na GRY-Online. Muzyka - jako tako w sumie nie słyszałem w grze muzy... no chyba że policzymy ruskich grających na gitarach (są takie detale), grafika to bajka choć wymagania też są niezłe a uwierzcie mi że od płynności gry zależy tutaj niejednokrotnie życie naszego bohatera.

Jak by ująć tą grę? Można na wiele sposobów ale ja napiszę to tak: Gothic pozbawiony niektórych elementów RPG rozgrywany w nowoczesnych czasach. Po prostu bajka - polecam wszystkim lubiącym wciągające gry ;)


STALKER na GRY-Online


*
  WWW
Lemur
Post : 12 maja 2007 19:23
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy sierżant
Starszy sierżant
  • Posty: 361
  • Dołączył: 11.01.2007


1. Podobienstwo do GTA?. Moze gdyby byly do dyspozycji pojazdy (podobno jakis mod mial to poprawic). Poza tym sektory sa zamkniete i nie tak duze jak w GTA.
2. Nieliniowosc?. Mimo 7 zakonczen gra jest liniowa do bolu.
3. RPG?. Nie, to nie jest RPG. Stalker zawiera co najwyzej szczatkowe elementy erpegowe.
4. To jest FPS, bez wzgledu na to jak na to nie patrzec (a to ze nietypowy to inna sprawa).

_________________
http://www.taktykazone.pl/


*
 
lukasamd
Post : 13 maja 2007 15:02
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Grałem w Gothica 1 i 2, grałem w FEARa i dodatek do niego i moim zdaniem (ocena czysto subiektywna!) STALKERowi dużo bliżej do Gothica a to raczej RPG...

Nie wiem jak z wielkością map bo grałem tylko trochę choć te co są (zamknięte no fakt) i tak są dla mnie spore bo łażenia jest sporo.

Co do liniowości - nie wiem, może za krótko gram aby mówić bardziej wiarygodnie więc pozostawiam Ci rację (na razie! :)).


*
  WWW
Lemur
Post : 13 maja 2007 16:50
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy sierżant
Starszy sierżant
  • Posty: 361
  • Dołączył: 11.01.2007


@lukasamd

Nie rozumiem ciebie. To jest robienie z kury orla, latac nie bedzie ale nosic i owszem bo orlu nie wypada ;) .

No prosze ciebie, z ktorej strony Stalkerowi blizej do erpega?. Gdzie niezbedne cechy ktore kazdy erpeg miec powinien?. Gdzie charakterystyki postaci, jej rozwoj, gdzie ciekawe questy, gdzie skille, umiejetnosci specjalne, gdzie naprawa ekwipunku?. Bezapelacyjnie gra ma cechy erpega, ale czy to czyni z niej "radioaktywnego" Gothica?. Nie. Powie tak kazdy kto gral w bardziej lub mniej "powazne" erpegi.

To tak jakby powiedziec ze Jagged Alliance to czysty rpg. Tak oczywiscie nie jest." Ja "zawiera tylko elementy rpg (a i tak znacznie wiecej niz Stalker). A to ze w grze mozna polazic, brac questy, sa pancerze i bron z charakterystykami?. To tez tylko elementy rpg. Na to zeby gra mogla byc nazwana erpegiem potrzeba znacznie wiecej. Rownie dobrze GTA SA mozna nazwac erpegiem co jest oczywiscie bzdura.

Na poparcie mojej tezy zapraszam do lektury:

http://www.gry-online.pl/s043.asp?ID=6069972
http://www.taktykazone.pl/viewtopic.php?t=131

Mi sie wydaje ze ty na tyle lubisz ta gre ze dorabiasz do niej niepotrzebna ideologie.

_________________
http://www.taktykazone.pl/


*
 
lukasamd
Post : 13 maja 2007 19:15
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


DObra spokojnie, nie będę gadał tzn. pisał o tym jaki to gatunek itp bo w moim przypadku rzeczywiście nie ma sensu ;) Niech będzie że to nie jest RPG. Topic jest jednak raczej po to aby pisać o samej grze.

A w tej sprawie napisze jedno - dzisiaj znowu miało być 10 minut grania a potem Vietnam SOG... jak się skończyło? 3 h przed kompem siedziałem, tyle że SOGa nie ruszyłem :D Gra niemiłosiernie mnie wciągnęła - im dalej (i lepsze mam wyposażenie) tym bardziej chce mi się grać.

Jeżeli ktoś grał to zapytam - dużo będzie później tych pseudo-zombie walących "siłą woli"??? Spotkałem jednego i to było naprawdę ciężkie starcie choć miałem niezłą (w porówaniu do pistoletów) broń.


*
  WWW
Below
Post : 15 maja 2007 23:43
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy szeregowy
Starszy szeregowy
  • Posty: 26
  • Dołączył: 15.05.2007
  • Skąd: Roanapur


lukasamd pisze:
Jeżeli ktoś grał to zapytam - dużo będzie później tych pseudo-zombie walących "siłą woli"??? Spotkałem jednego i to było naprawdę ciężkie starcie choć miałem niezłą (w porówaniu do pistoletów) broń.


Te pseudo-zombie to Kontrolerzy (nie mylić z kanarami :-> ). Jak grałem to spotkałem po jednym tylko w kryjówce Strieloka, i przy wyłączaniu mózgozwęglaczy (w pobliżu ciała Ducha). Trzeba to z bliska serią ,bo jak klaśnie to wysyła fale które powodują wstrząs mózgu i z daleka ciężko trafić .

Co do samej gry, samochodów sprawnych niema, jest mod ale auta są tylko w pierwszej planszy, ale anomalia trochę utrudniają z nich korzystanie, pozatym plansze nie są aż takie duże. Według mnie trochę mało broni (brak karabinów maszynowych i rodziny kałacha na 7,62, ak 74 i an 96 są dość słabe ). U handlarzy trudna dostać to co się chce, ammo mało, zazwyczaj trzeba broń i ammo po wrogach zbierać , bo jeżeli nawet jakąś fajną znajdziemy to się z niej długo nie nacieszymy, bo broń się zużywa a naprawić się jej nie da. To samo tyczy sie kombinezona. Oryginalna fabuła, chociaż trochę faolutem zalatuje. Jeżeli chodzi o elementy RPG , nie jest zbyt rozbudowany, głownie liczy się wykonywanie zadań ,zbieranie broni i artefaktów ,zbieranie kasy na lepszy zabawki, jedynie co dostajemy to punkty do rankingu. Brak jakiegoś system na doświadczenie (np. 1000xp za misje) czy możliwość zwiększenia umiejętności w jakiejś dziedzinie (np. strzelanie serią, większa siła itp.)

Ogólnie gierka fajna, długo na nią czekałem, nie do końca spełniała moje oczekiwania, ale każdy szanujący sie gracz powinien w nią zagrać, bo jakby sie nie patrzeć to S.T.A.L.K.E.R będzie jeszcze długo pamiętany.


*
 
Len
Post : 16 maja 2007 13:56
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Below pisze:
Ogólnie gierka fajna, długo na nią czekałem, nie do końca spełniała moje oczekiwania, ale każdy szanujący sie gracz powinien w nią zagrać, bo jakby sie nie patrzeć to S.T.A.L.K.E.R będzie jeszcze długo pamiętany.

Co jest głównie spowodowane długoletnim przesuwaniem daty premiery. Ciekaw jestem czy jakby wyszła w 2004r. to zdobyłaby taką popularność i czy wciąż ktoś by ją pamiętał.


*
  WWW
Below
Post : 16 maja 2007 21:59
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy szeregowy
Starszy szeregowy
  • Posty: 26
  • Dołączył: 15.05.2007
  • Skąd: Roanapur


Raczej nie jest to najważniejszy powód, chociaż muszę przyznać ze gra była sławna zanim jeszcze sie ukazała, ale co nie zmienia faktu że wogóle wyszła , bo Duken Nuken Forever był zapowiadany od dawna, wszyscy go oczekują i jakoś się nie zapowiada żeby kiedykolwiek wyszedł. Stalker jest po prostu dobry i się w niego przyjemnie gra, może nie wnośi tyle do gatunku co Far Cry, ale jest pewnym odstępstwem od standardowych FPS-ów i można sobie w niego zagrać nawet na słabym sprzęcie. Jeżeli by wyszła w 2004 roku w takim stanie jak teraz, to była by duża konkurencją dla Far Cry-a, nie wiem czy by go nawet nie wyrzuciła z należnego mu miejsca. Nie jestem wróżką , ale wystarczy sobie porównać obie gry i można dojść do różnych wniosków. Jednak każdy lubi co innego, gra się podoba albo nie, trzeba po prosu zagrać.


*
 
Len
Post : 16 maja 2007 22:15
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Pamiętam jak w 2004r. zobaczyłem pierwszy raz Stalkera, zrobił na mnie ogromne wrażenie i dla mnie wyglądał znacznie lepiej niż Far Cry. Zapewne dlatego, że FC jest zbyt kolorowy, a w Stalkerze prawdziwy szary świat. I pomyśleć, że to ukraińska gra, bardzo dobrze znana jest na zachodzie. Polacy póki co mogą im pozazdrościć ale u nas już jest tyle potencjalnych hitów szykowanych, że prędzej czy później musi to nastąpić :)

A co do DNF. Niedawno obchodził 10-lecie. Oczywiście nie chodzi o 10 lat od wydania tylko od pierwszej zapowiedzi :)


*
  WWW
lukasamd
Post : 17 maja 2007 06:53
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Below pisze:
i można sobie w niego zagrać nawet na słabym sprzęcie.


No z tym się do końca nie zgodzę - po ustawieniu małych detali wymagania są rzeczywiście małe ale grafa już mierna :/ Ustawienia jakościowe to IMO piękny świat ale nie na mój sprzęt :/

Dzisiaj muszę wyłączyć dynamiczne oświetlenie (a po co mi takie fajerwerki) ale za to resztę dać prawie na maxa bo ponoć to są dobre ustawienia.


*
  WWW
Below
Post : 17 maja 2007 18:52
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy szeregowy
Starszy szeregowy
  • Posty: 26
  • Dołączył: 15.05.2007
  • Skąd: Roanapur


Czy ja napisałem ze można grać na full detalach, antylasingach i innych pierdółkach na słabym sprzęcie ?. Sam mam Athlona 2000 xp (1700 mhz) 1 gb ramu i Geoforca FX 5200 128mb (można się śmiać :D ). Grałem na średnich detalach tekstur i modeli, a reszta była na low, antylasingi i inne smieci były wyłączone, ale gra i tak była całkiem ładna jak na te ustawienia i się dobrze garało.

_________________
Obrazek


*
 
lukasamd
Post : 17 maja 2007 18:54
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Ja dzisiaj przełączyłem z dynamicznego na statyczne oświetlenie to teraz chodzi ok praktycznie na maxa choć jeszcze nie próbowałem AA. Trzeba sprawdzić jak będzie chodzić ;)


*
  WWW
Below
Post : 17 maja 2007 22:19
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy szeregowy
Starszy szeregowy
  • Posty: 26
  • Dołączył: 15.05.2007
  • Skąd: Roanapur


lukasamd pisze:
Ja dzisiaj przełączyłem z dynamicznego na statyczne oświetlenie to teraz chodzi ok praktycznie na maxa choć jeszcze nie próbowałem AA. Trzeba sprawdzić jak będzie chodzić ;)


Prawie robi dużą róznice :mikolaj: , a tak serio, miałem okazje widzieć, a nawet zagrać na full u kumpla na jego GF 7600. Gra jest bardzo ładna (coś ala HL2 na full) ale jakoś mi te wszystkie "special effects" za bardzo nie są potrzebne, gra się robi jakaś taka "świecąca" i trzeba sie przyzwyczajać ale za to widoki ładne :D

_________________
Obrazek


*
 
Lemur
Post : 17 maja 2007 23:37
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy sierżant
Starszy sierżant
  • Posty: 361
  • Dołączył: 11.01.2007


Below,
Below pisze:
gra się robi jakaś taka "świecąca" i trzeba sie przyzwyczajać ale za to widoki ładne


Hehe, ona sie po prostu swieci wtedy jak psu jajca, pytanie czy to pasuje do klimatu. No oczywiscie to kwestia gustu. W kazdym razie najlepiej miec mozliwosc grania na full bez wzgledu na to czy sie swieci czy nie :) .

_________________
http://www.taktykazone.pl/


*
 
Len
Post : 18 maja 2007 14:43
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Below pisze:
Sam mam Athlona 2000 xp (1700 mhz) 1 gb ramu i Geoforca FX 5200 128mb (można się śmiać :D )

Jak ty mówisz, że z twojego komputera można się śmiać to co z moim? :) Człowieku, ja bym chciał takiego jak ty masz :D Ja mogę sobie pomarzyć o Stalkerze, ew. pooglądać screeny i zwiastuny :]


*
  WWW
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4, 5  Następna


cron