Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Aver
Post : 19 kwie 2010 10:58
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


Tak jak w temacie. Jaką grę w klimatach Jagged Alliance 2 byście polecili. Wiem że jest taki dział na stronie itd., ale interesują mnie osobiste opinie, bo ciężko wybrać spośród tylu gier ;). Do gry mam wymagania, aby działa się w czasach współczesnych. Fajnie by było gdybyście wspomnieli o tym czy gra ma jakieś wyjątkowo fajne możliwości. Z góry dziękuje :)


*
 
Beowulf
Post : 19 kwie 2010 15:11
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


Ja bym radził Ci, żebyś spróbował ugryźć Shadow Company. Założenie podobne do Jagged Alliance, z tym, że akcja dzieje w czasie rzeczywistym, w środowisku 3D.
A że gra ma swoje lata to grafika zupełnie odstaje od współczesnych standardów (ale skoro siedzisz przy JA to ośmielę się suponować, że graficzne fajerwerki nie są dominantą przy wyborze kolejnego zabójcy czasu).

Pokrótce cechy gry:
- możliwość sterowania pojazdami
- gra na zasadzie wykonywania zleconych misji (powiązanych fabularnie)
- cele misji mogą się zmienić, wyświetlane są przerywniki filmowe w trakcie (trochę trącą myszką)
- dość duże obszary, po których się poruszamy
- wynajmujemy najemników przed daną misją i kupujemy im sprzęt
- najemnicy rozwijają swoje cechy za wykonywanie rożnych czynności (ogólnie sprowadza się do zdolności bojowych)
- możliwość bezpośredniej obsługi broni snajperskiej (ale strasznie to działało z tego co pamiętam)


Tak krótko z minusów:
- ograniczona widoczność (ograniczenia engine'u), a co za tym idzie nierealistyczne zasięgi broni (praktycznie granatem można rzucić na odległość strzału, ale to była też przypadłość niezmodowanego JA)
- trudne sterowanie najemnikami w czasie rzeczywistym (jest możliwość pauzy, ale w tym czasie nie można wydawać poleceń, nie wiem czy jakiś patch/ mod to zmieniał)
- niewielka ilość misji
- niewielkie zróżnicowanie sprzętu
- źle ustawieni najemnicy, pozostawienie samopas strasznie szybko tracą amunicję

Ogólnie polecam, swojego czasu bardzo mi się podobała. Większość starć polegała na odpowiednim wybraniu pozycji i sterowaniu wybranym najemnikiem, a reszta miała włączony overwatch, strasznie ciężko było powstrzymać się od nadużywania granatów.


Z nowszych produkcji to polecam E5, a jeszcze lepiej 7.62.

Na forum poświęcone są im oddzielne tematy, więc nie ma sensu się nad nimi rozpisywać. Ogólnie założenie podobne do JA, mamy fikcyjny kraj, po którym się poruszamy, za to jest kilka frakcji, które zlecają zadania do wyboru. Co do walki to zastosowano (moim zdaniem świetny) system aktywnej pauzy (wydarzenia dzieją się w czasie rzeczywistym, ale gra zatrzymuje się przy spełnieniu odpowiednich warunków (wykonie czynności, zauważenie nowego przeciwnika - w pełni konfigurowalne, samemu też możemy pauzę wcisnąć w dowolnym momencie)). Dużo sprzętu, a zwłaszcza dodatków do broni (wygląd broni się zmienia w zależności od instalowanych przez nas modyfikacji). Gra oczywiście w pełnym 3D, jak dla mnie 2 wady: niewielki plansze, co przy dość realistycznie odwzorowanych zasięgach broni sprawia, że bez problemu można prowadzić wymianę ognia z jednej krawędzi do drugiej (przy odpowiednich warunkach oczywiście); drugą dużą wadą są bugi (mniej ich w 7.62, niż E5), można także przyczepić się do niejasności questów.

Jak dla mnie zachęcająco wygląda też Alfa Antiterror oraz Silent Storm (i jego pochodne), ale nie miałem przyjemności grać, więc może ktoś inny dopowie.


*
 
Stridingshadow
Post : 19 kwie 2010 18:42
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Beowulf pisze:
Silent Storm

Silent Storm jest niezły, tylko dość mało realistyczny.
Na początku jest świetnie, potem postacie mają coraz więcej HP, i skuteczność broni zauważalnie spada :/
Ponadto jest sporo niedociągnięć, np. duża rozpiętość między obrażeniami minimalnymi i maksymalnymi niejako zmusza gracza do trzymania się pewnej grupy broni (zwykle chodzi o pm'y z tłumikiem i kb. z lunetą) cechującej się sporą powtarzalnością ilości zadawanych obrażeń.
W związku z powyższym przestaje się opłacać stosować UKM'y i RKM'y.
W dodatku Sentinels poprawiono sporo mankametnów broni (np. można mieć pewność, że kb. zada większe obrażenia/strzał niż pm/pistolet), choć cechy broni przyznawane są w sposób dość arbitralny (autorzy sami wymyślili sobie jakie wg. nich cechy powinna mieć broń, nie odnosząc się przy tym do źródeł).
Różne mankamenty zw. z uzbrojeniem można długo wymieniać.
Do plusów należy za to reprezentacja efektów stosowania mat. wybuchowych.
Pokój pełen wrogów + granat F1= pokój bez podłogi + piwnica pełna trupów ;)
Kolejnym smaczkiem jest system kamuflażu/ukrywania się: można się ładnie ukryć na środku pustej dobrze oświetlonej sali, tak, że oddalony o 2 kroki przeciwnik nie zauważy nas patrząc w naszą stronę.
Jest to denerwujące, szczególnie że przeciwnicy lubią czasem podkradać się na odległość 'nieświeżego oddechu', i wpakować nam magazynek z pm'u w klatę :/

Ogólnie gra jest niezła, choć bardziej podpada pod RPG z elementami taktyki (jak FT:BoS), niż taktykę z elementami RPG (choćby JA2).

_________________
Obrazek


*
 
Aver
Post : 19 kwie 2010 21:31
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


Zapomniałem dodać w co grałem. Właśnie w Shadow Company i SS grałem. Do tego grałem w Hidden and Dangerous, Gorky 17 i Fallout Tactics. Chyba tyle z gier Jaggedo podobnych. ;)

Dzięki za odpowiedzi i liczę na jeszcze opinie innych :).


*
 
Len
Post : 19 kwie 2010 22:43
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Cold Zero jest świetne, wzorowane na Jagged Alliance 2 (nawet skróty klawiszowe te same), choć w rzeczywistym trybie walki, a jej akcja rozgrywa się w czasach współczesnych.


*
  WWW
Beowulf
Post : 08 maja 2010 08:53
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


Hmm, tak jeszcze w tym temacie miałbym dwie propozycje.

Pierwszą jest dość stare "Incubation" - to taktyczna turówka w szafażu s-f, mi się grało przyjemnie, poziom trudności nie najmniejszy, ale nie zniechęca. Ogólnie polega na wykonywaniu misji za pomocą wybranych żołnierzy, którym samemu wybieramy sprzęt; więcej analogii do JA można znaleźć w samym sposobie rozgrywki.
Zniechęcać może archaiczna grafika (no i ktoś może nie przepadać za s-f).

W podobnych klimatach można także znaleźć w przebogatych zasobach internetu darmową grę "Allied Assault", która jest wariacją na temat "Space Hulk'a", możesz poświęcić kilka minut, a nuż Ci się spodoba:
http://teardown.se/

Też turówka, ale bardzo odległy rzut kamieniem od JA.

A drugą propozycją jest stosunkowo nowa (bo dopiero w fazie bety):

http://www.frozensynapse.com/


*
 
Aver
Post : 08 maja 2010 10:17
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


A jest jakiś sposób aby uruchomić Incubation na XP? Bo w grę dużo grałem i była świetna, ale niestety na 98.


*
 
Beowulf
Post : 08 maja 2010 10:42
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


A próbowałeś i są problemy? Jeśli tak spróbuj najpierw uruchomić w trybie zgodności, może zadziała. Ja niestety nie mam teraz kopii, a nie pamiętam już na jakim systemie grałem. Od biedy Virtual Machine, ale czy jest sens się tak bawić dla jednej gry?

Google daje też sporo wyników dla: "Incubation on XP"


*
 
lukasamd
Post : 11 maja 2010 11:38
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Też kiedyś w to grałem, ale to było całe wieki temu... hm... może warto by odświeżyć nieco pamięć?


*
  WWW
Beowulf
Post : 11 maja 2010 13:11
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


Ja chyba się skuszę (jak tylko załatwię Deidrannę Hamousem).

Zastanawiałem się czy może nie ma już statusu abandonware i nie jest za darmo do ściągnięcia (vide pierwsza część Ground Control) na szybko znalazłem (nie wiem jak z legalnością):
http://www.extragry.pl/staregry/Incubation,533.html

http://www.squakenet.com/computer_games ... nload.html


No i jeszcze do kategorii gier podobnych to X-Com i jego klony by dobrze pasował, tylko niestety również wszystkie rozgrywają się w mniej lub bardziej obecnym szafażu s-f.


*
 
M'cin
Post : 11 maja 2010 13:20
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
  • Posty: 775
  • Dołączył: 18.11.2009


z tego co mi wiadomo pierwsza i druga część serii battle isle są "abandoned". a Incubation trzeba najpierw zainstalować w trybie zgodności z 95 (setup.exe -> właściwości), a potem w ten sam sposób uruchomić aplikację. wiem bo przeszedłem to 2 lata temu :) trybu win98 nie próbowałem ,ale nie ma prawa nie zadziałać :D


*
 
Olinka
Post : 11 maja 2010 13:35
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Podporucznik
Podporucznik
  • Posty: 958
  • Dołączył: 26.08.2008
  • Skąd: A.I.M


Beowulf pisze:
Ja chyba się skuszę (jak tylko załatwię Deidrannę Hamousem).

Zastanawiałem się czy może nie ma już statusu abandonware i nie jest za darmo do ściągnięcia (vide pierwsza część Ground Control) na szybko znalazłem (nie wiem jak z legalnością):
http://www.extragry.pl/staregry/Incubation,533.html

http://www.squakenet.com/computer_games ... nload.html


No i jeszcze do kategorii gier podobnych to X-Com i jego klony by dobrze pasował, tylko niestety również wszystkie rozgrywają się w mniej lub bardziej obecnym szafażu s-f.

Incubation, X-Com polecam bardzo.
Do x-comu wracam czasem tak jak do Jagged

_________________
Pozdrawiam, Olinka

Moja mała "pasja"


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie


cron