Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Aver
Post : 20 sty 2012 00:39
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


Dużo ostatnio się nasłuchałem że w Polsce ceny paliwa są najdroższe w Europie, w związku z czym jest planowany nawet protest kierowców itp. W związku z tym poszukałem jakiś danych i znalazłem stronę Szwajcarskiego instytutu który bada średnią cenę paliw w państwach Europy i publikuje wyniki co dwa tygodnie. Otóż ku mojemu zaskoczeniu cena paliw w Polsce jest prawie najniższa w UE. Nawet dużo biedniejsze kraje jak Rumunia i Bułgaria mają droższe paliwa.

http://www.reisen-tcs.ch/etc/medialib/t ... ssence.pdf
(Proszę nie patrzeć na pierwsze kolumny w których cena jest podana w krajowej walucie ;) w kolejnych jest ujednolicona w Euro i Franku)

Ps. Mimo to nie przeczę że paliwo jest drogie, jednak mimo to okazuje się że w Polsce aż tak drogo nie jest na tle innych państw.


Ostatnio zmieniony 20 sty 2012 00:40 przez Aver, łącznie zmieniany 1 raz

*
 
aszek
Post : 20 sty 2012 04:53
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


... a w Libii po 30 gr za litr.

Swoją drogą zdumiewa mnie jak to niektórzy ludzie potrafią coś poszukać w sieci, zanalizować i wyciągnąć wnioski. Może pomogę ? :P

W PL za paliwo płacisz 40% podatku:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Tydzien-w-Biznesie-akcyza-na-paliwo-do-gory-2435811.html

Zresztą nie o to chodzi za ile zatankujesz, ale ile zatankujesz w porównaniu do innych krajów:
Obrazek
Zakładając że na rękę wiozłeś 1.518 zł to masz w baku 268 l. Za średnią krajową zatankujesz 464 l. A taki np. grek wleje 2x więcej, gdzie podobno zbankrutowali.

Ramka (wygodniejsza) z cenami paliwa:
http://www.e-petrol.pl/index.php/notowa ... liw-europa

Zarobki w PL:
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_11016_PLK_HTML.htm#wynagrodzenie
tabela dla 2011 r. więc patrzeć na grudzień

średnia krajowa (wg GUS): 3.682 zł brutto (2.632 zł netto)
minimalna krajowa: 1.500 zł brutto (1.111 zł netto)

Artykuł poglądowy:
http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,Z ... &_ticrsn=3
http://regiomoto.pl/portal/ceny-paliw/w ... o-pozornie

I teraz weź sobie jeszcze porównaj koszty życia na tle innych państw i ile Ci zostanie na tankowanie. Dalej uważasz że masz tańsze paliwo ? :D

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Aver
Post : 20 sty 2012 07:36
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


aszek pisze:
Dalej uważasz że masz tańsze paliwo ?

Nie wywracaj kota ogonem. Nigdzie nie pisałem że mamy tanie paliwo.
Cytuj:
Mimo to nie przeczę że paliwo jest drogie.

Nigdzie nie porównywałem do pensji. Pisałem tylko że nie mamy najdroższego paliwa w Europie jak się słyszy wszędzie. Ba. Nawet porównując pensje mamy najtańsze paliwo spośród nowych państw UE. Mamy nawet tańsze paliwo niż Chorwacja która nie należy do UE i nie ma narzuconej dużej akcyzy.

Wracając do twojego argumentu. Jedynym rozwiązaniem aby obniżyć cenę paliw jest wyjście z UE.

W UE jest ustalona jedna akcyza z powodu wolności przepływu towarów i usług oraz zasady że podatki i akcyzy płaci się w jednym miejscu. W związku z czym w przypadku braku różnic akcyz by od razu pojawiły się stacje benzynowe które rozprowadzałby paliwo już kupione w innym kraju UE z opłaconą już akcyzą w innym kraju UE.


*
 
micand1989
Post : 20 sty 2012 09:26
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Major
Major
  • Posty: 1585
  • Dołączył: 30.12.2010
  • Skąd: Łagiewniki Nowe


Coś stara ta tabelka...5,54 za 95Pb :> Przecież już jest po 5,90.

Zresztą do Świąt Wielkanocnych przerkroczy magiczną granicę 6 złotych.

Rząd wykorzystuje okazję aby załatać budżet akcyzą z paliw. Wszystko przez to że paliwa są towarem o dużym popycie. Ile kosztuje litr "prosto z ziemi"? = 2,40? A reszta to koszty, które i tak ponosi klient finalny (czyli przeciętny zjadacz chleba) - rafineria, dystrybutor, koszt transportu, marże stacji paliw, itp. Gdy zwiększa się akcyza to automatycznie rosną inne koszty.

_________________
Obrazek
Obrazek


*
 
Aver
Post : 20 sty 2012 09:37
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


micand1989 pisze:
Coś stara ta tabelka...5,54 za 95Pb Przecież już jest po 5,90.


Tabelka jest z 10 stycznia i jest aktualizowana co dwa tygodnie.

PS. Zmień stację. http://www.cenapaliw.pl/index.php?l=16 ;)

Cytuj:
Rząd wykorzystuje okazję aby załatać budżet akcyzą z paliw. Wszystko przez to że paliwa są towarem o dużym popycie. Ile kosztuje litr "prosto z ziemi"? = 2,40? A reszta to koszty, które i tak ponosi klient finalny (czyli przeciętny zjadacz chleba) - rafineria, dystrybutor, koszt transportu, marże stacji paliw, itp. Gdy zwiększa się akcyza to automatycznie rosną inne koszty.


Tak jak już pisałem. Wysokość akcyzy reguluje prawo UE.


*
 
aszek
Post : 20 sty 2012 10:18
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Cytuj:
Nigdzie nie porównywałem do pensji. (...) Nawet porównując pensje mamy najtańsze paliwo spośród nowych państw UE.


A dostrzegasz że sam sobie przeczysz ?

Przecież Ci pokazałem, że porównywanie na tle innych państw tylko i wyłącznie ceny nie prowadzi do żadnych sensownych wniosków. Porównaj ceny i zarobki na tle innych państw to dowiesz się jaką masz siłę nabywczą, i tylko wówczas będziesz wiedział czy masz taniej czy drożej. Jak nie wierzysz to możesz bardzo prosto zrobić własną kalkulację pt. "na ile Ciebie litrów stać po tym jak zapłacisz za rachunki, żarcie i inne duperele ?". Wtedy może dostrzeżesz meritum zagadnienia. Otwórz Excela czy innego Open Calc'a i powpisuj trochę cyferek. Potem możesz zapytać o zarobki i koszty życia w innych państwach UE (uprzejmie służę danymi z UK) i oszacować ile ktoś tu a tam spala kasy i porównać czy ma drożej. I nie przypuszczam żebyś na dłużą metę obstawał przy swoim, bo wtedy analogicznie mógłbyś uważać że cena np. chlebka w Chinach (gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie to $4/msc) deklasuje cenę chlebka w PL i świadczy o ichszym, lepsiejszym standardzie życia. Łapiesz już ?

Cytuj:
Pisałem tylko że nie mamy najdroższego paliwa w Europie jak się słyszy wszędzie. Ba.


"Wszędzie" to znaczy gdzie ? Na forum Cię dopiero doinformowali, czy wiedzę czerpiesz głownie z TV (gdzie jakoś o tym cicho) ? Pozwolę sobie zacytować tego jegomościa (tylko ze względu na to że chłop dobrze znał się na rzeczy):

Szare masy społeczeństwa są zwykle znacznie bardziej prymitywne niż sobie wyobrażamy. Propaganda zatem musi być przede wszystkim prosta i powtarzana wielokrotnie. Na dalsza metę ten tylko osiągnie podstawowe rezultaty w oddziaływaniu na opinię publiczną, kto potrafi sprowadzić problemy do najprostszej postaci, i kto ma odwagę, żeby zawsze powtarzać je w uproszczonej formie., pomimo sprzeciwu intelektualistów. – Goebels

Cytuj:
Wracając do twojego argumentu. Jedynym rozwiązaniem aby obniżyć cenę paliw jest wyjście z UE.


Obawiam się że wychodzenie z UE to niezbyt dobry pomysł, szczególnie że dojdzie cło graniczne i vat (obszar poza EWG). Cło i akcyza to nie synonimy i lepiej sobie doczytaj czym się różnią. I już pisałem że 40% ceny paliwa to podatek, nałożony przez państwo a nie UE (gdzie wew. przepływ towarów jest bezcłowy i bezvatowy). Dyrektywa UE w kwestii stawek akcyzy to nie automatycznie prawo obowiązujące w PL, polski parlament musi je najpierw uchwalić. Te barany uchwaliły że za paliwo warte 1,2zł płacimy 5,8zł, i dziś (mimo spadku ceny za ropę) owa rosnąca stawka to spekulacja między przelicznikiem $ do zł, gdzie ten przelicznik miał być stały i niezmienny w dniu wyznaczania stawki, a sobie rośnie.

Kod:
Podaje jednocześnie, że zgodnie z przepisami dyrektywy energetycznej minimalna stawka akcyzy wynosi: 421 euro na 1000 l w przypadku benzyny ołowiowej (w Polsce akcyza wynosi 1747 zł/1000 l); 359 euro na 1000 l w przypadku benzyny bezołowiowej (w Polsce akcyza wynosi 1565 zł/1000 l); 302 euro na 1000 l w przypadku oleju napędowego (w Polsce akcyza wynosi 1180 zł/1000 l, 1099 zł/ 1000 l albo 1048 zł/1000 l w zależności od zawartości siarki); 125 euro na 1000 l w przypadku LPG (w Polsce akcyza wynosi 695 zł/1000 kg).

Kod:
Dyrektywy Brukseli zakładają, że w przypadku benzyny stawka akcyzy (wliczając podatki pośrednie, jak opłata paliwowa) musi wynosić minimum 359 euro na tysiąc litrów paliwa. Jej wysokość w złotych oblicza się jednak na podstawie średniego kursu z 1 października poprzedniego roku. Sprawdziliśmy: 1 października 2010 roku euro warte było niecałe 3,98 zł, tymczasem akcyza z opłatą paliwową ustalone zostały na wysokości 1660,19 zł – czyli 420 euro. To o 61 euro więcej niż dopuszczalne minimum wymagane przez Brukselę.

No i akcyza może być raz że nie wprowadzona to i zniesiona:

Kod:
Polskie ustawodawstwo przewiduje sytuację, gdy minister finansów wydaje rozporządzenie, które terminowo, maksymalnie na okres trzech miesięcy, obniża stawki podatku akcyzowego. Zgodnie z art. 165 ustawy o podatku akcyzowym podstawą wydania takiego rozporządzenia może być np. sytuacja gospodarcza państwa.

A kto np. broni ciągle wprowadzać takie rozporządzenie ?

Kod:
Zdaniem Pracodawców RP podobne zagrożenie schłodzenia koniunktury jest dziś, dlatego zaapelowali wczoraj do ministra Jacka Rostowskiego o obniżenie akcyzy. Ale dla resortu finansów ważniejsze są dochody budżetowe, a te po obniżeniu akcyzy spadłyby o prawie 240 mln zł miesięcznie. Tak więc na pytanie, czy obniżka akcyzy jest brana pod uwagę, usłyszeliśmy w ministerstwie kategoryczne „nie ma mowy”.

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Aver
Post : 20 sty 2012 12:56
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


aszek pisze:
Cytuj:
Nigdzie nie porównywałem do pensji. (...) Nawet porównując pensje mamy najtańsze paliwo spośród nowych państw UE.


A dostrzegasz że sam sobie przeczysz ?


Nie przeczę sobie, to ty masz chyba problem z czytaniem ze zrozumieniem :okulary2:. Mamy najtańsze paliwo sposród NOWYCH państw UE co wyraźnie pokazuje twoja tabelka, którą sam umieściłeś :okulary2:

Cytuj:
Wracając do twojego argumentu. Jedynym rozwiązaniem aby obniżyć cenę paliw jest wyjście z UE.


Cytuj:
Obawiam się że wychodzenie z UE to niezbyt dobry pomysł, szczególnie że dojdzie cło graniczne i vat (obszar poza EWG). Cło i akcyza to nie synonimy i lepiej sobie doczytaj czym się różnią. I już pisałem że 40% ceny paliwa to podatek, nałożony przez państwo a nie UE (gdzie wew. przepływ towarów jest bezcłowy i bezvatowy). Dyrektywa UE w kwestii stawek akcyzy to nie automatycznie prawo obowiązujące w PL, polski parlament musi je najpierw uchwalić. Te barany uchwaliły że za paliwo warte 1,2zł płacimy 5,8zł, i dziś (mimo spadku ceny za ropę) owa rosnąca stawka to spekulacja między przelicznikiem $ do zł, gdzie ten przelicznik miał być stały i niezmienny w dniu wyznaczania stawki, a sobie rośnie.

Też jestem przeciwny wychodzeniu z UE. Tak się droczę ;). Ale do rzeczy:

a) Paliwo nie kosztuje 1,2 zł:
http://szczesniak.pl/2024 - składowe ceny paliwa. Dane z portalu zajmującego się paliwami. Więc jak widzisz 40% ceny paliwa to opłaty RAZEM Z akcyzą.

b) Kolejną bzdurą jest tekst o taniejącej benzynie na świecie. W ciągu ostatnich 4 miesięcy paliwo podrożało z 85$ za baryłkę do 100$ za baryłkę. http://oil-price.net/dashboard.php?lang=en

c) Vat na benzynę jest też regulowany przez UE i go się nie da obniżyć. Da się obniżyć opłatę paliwową, ale to i tak grosze i najmniejsze zmartwienie. Co do akcyzy:

Cytuj:
Kod:
Podaje jednocześnie, że zgodnie z przepisami dyrektywy energetycznej minimalna stawka akcyzy wynosi: 421 euro na 1000 l w przypadku benzyny ołowiowej (w Polsce akcyza wynosi 1747 zł/1000 l); 359 euro na 1000 l w przypadku benzyny bezołowiowej (w Polsce akcyza wynosi 1565 zł/1000 l); 302 euro na 1000 l w przypadku oleju napędowego (w Polsce akcyza wynosi 1180 zł/1000 l, 1099 zł/ 1000 l albo 1048 zł/1000 l w zależności od zawartości siarki); 125 euro na 1000 l w przypadku LPG (w Polsce akcyza wynosi 695 zł/1000 kg).

Kod:
Dyrektywy Brukseli zakładają, że w przypadku benzyny stawka akcyzy (wliczając podatki pośrednie, jak opłata paliwowa) musi wynosić minimum 359 euro na tysiąc litrów paliwa. Jej wysokość w złotych oblicza się jednak na podstawie średniego kursu z 1 października poprzedniego roku. Sprawdziliśmy: 1 października 2010 roku euro warte było niecałe 3,98 zł, tymczasem akcyza z opłatą paliwową ustalone zostały na wysokości 1660,19 zł – czyli 420 euro. To o 61 euro więcej niż dopuszczalne minimum wymagane przez Brukselę.


To są stare dane. Od 1 października 2011 roku jest nowy kurs referencyjny wynoszący 4,3815 PLN/EUR, a nie tak jak napisałeś 3,98. Z tego wynika że akcyzy na olej napędowy się już praktycznie nie da obniżyć. Na benzynę da się obniżyć o około 9 gr na litrze.

Wiem o tym że można obniżyć akcyzę na 3 miesiące. Można by skorzystać z tej możliwości, dobry PR by załapał rząd itp. Jednak to i tak rozwiązanie tymczasowe by było, a paliwa pewnie będą na razie drożeć. W przypadku konfliktu z Iranem cena baryłki wyniesie około 150$. Wtedy będziesz szczęśliwy bo większość ceny benzyny będzie stanowiła sama benzyna. ;)


Ostatnio zmieniony 20 sty 2012 13:06 przez Aver, łącznie zmieniany 8 razy

*
 
aszek
Post : 20 sty 2012 16:18
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Cytuj:
Nie przeczę sobie, to ty masz chyba problem z czytaniem ze zrozumieniem . Mamy najtańsze paliwo sposród NOWYCH państw UE co wyraźnie pokazuje twoja tabelka, którą sam umieściłeś

W jednym wersie zdążyłeś zwierzyć się nam że nie porównywałeś pensji a następnie zauważyć iż "mamy najtańsze paliwo spośród nowych państw UE". W pierwszej części zaprzeczyłeś wiarygodności dalszej wypowiedzi, bo widzisz, kiedy ktoś np. stwierdza: "nie wiem, ale wiem" to nie jest specjalnie wiarygodny.

To czysta logiczna implikacja. Skoro "nie porównywałeś pensji", to logicznym jest że nie możesz wiedzieć o ile się różnią i jak wpływają na siłę nabywczą, a skoro nie wiesz, to "Nawet porównując pensje" dalej tylko fantazjujesz o "mamy najtańsze paliwo spośród nowych państw UE."

Zresztą zobacz:

Żona informatyka wysyła go po zakupy.
- Kup parówki, a jak będą jajka, to kup dziesięć.
Chłopina po wejściu do sklepu pyta:
- Czy są jajka?
- Tak - odpowiada sprzedawca.
- To poproszę dziesięć parówek.


...a wracając do cen:

Cytuj:
a) Paliwo nie kosztuje 1,2 zł:
http://szczesniak.pl/2024 - składowe ceny paliwa. Dane z portalu zajmującego się paliwami.

He he, dobre :P W zasadzie kosztuje w granicach 1,6zł (z kosztami produkcji w rafinerii), a chcąc być precyzyjnym to 1,2zł to w zasadzie czysta ropa do rafinerii. Ty zaś podpierasz się autorskim sajtem prywatnej osoby (ekspert rynku paliw i gazu) ? To dobre, może zaczniesz cytować blogi ? A może zajrzysz na Polską Izbę Paliw Płynnych i zobaczysz składowe a i przy okazji jak się je nalicza:
http://www.paliwa.pl/news/co-wchodzi-w-sklad-ceny-paliwa
A może uważasz że akcyza nie jest podatkiem ? A może VAT nie jest podatkiem ? A może uważasz że w UE wszystkie kraje mają taki sam podatek (np. VAT) ?

Cytuj:
Więc jak widzisz 40% ceny paliwa to opłaty RAZEM Z akcyzą.


Brawo, bis, bis ! A czy 40% tych opłat z ceny paliwa to podatek czy może nie ? Chętnie wysłucham Twojej opinii. A wiesz może kto nakłada podatki ? Przypuszczam że wg. Ciebie to pewnie UE :D

Cytuj:
c) Vat na benzynę jest też regulowany przez UE i go się nie da obniżyć. Da się obniżyć opłatę paliwową, ale to i tak grosze i najmniejsze zmartwienie.

Kto uchwala podatki, albo budżet w PL ? Może UE ? Nieśmiało zasugeruje że to chyba jednak polscy parlamentarzyści. A ustawę się da np. znowelizować, tylko nasuwa się pytanie czy ją zechcą znowelizować, ot co. Bo może zapomniałeś jak ostatnio majstrowali przy VAT ? To chyba dyrektywa z UE była, nie ?

Cytuj:
To są stare dane. Od 1 października 2011 roku jest nowy kurs referencyjny wynoszący 4,3815 PLN/EUR, a nie tak jak napisałeś 3,98. Z tego wynika że akcyzy na olej napędowy się już praktycznie nie da obniżyć. Na benzynę da się obniżyć o około 9 gr na litrze.

A skąd u Ciebie ta wiara w kurs ref. ? Zgodnie z ustawą, wysokość akcyzy mam być na cały rok taka sama, niezależnie od wahań walutowych, a wyznaczona ze średniego kursu w jednym, jedynym dniu roku. Fluktuację walutowe nie mają prawa wpływać na akcyzę, tymczasem akcyza rośnie (wraz z kursem $), więc skąd tu wiozłeś cenę referencyjną ? Może zrobisz mi niespodziankę i powiesz coś miłego o wartości referencyjnej dla zarobków w krajach UE ?

Cytuj:
W przypadku konfliktu z Iranem cena baryłki wyniesie około 150$.


Dzięki za nowinę. Ale, baryłka już po $150 czy $120 chodziła, i to w czasach kiedy ON tankowałem chyba za 4 zeta. Zresztą nie masz się co martwić o Iran, który eksportuje 80% swojej produkcji do Chin i Indii, a tylko jakieś resztki idą rurą do Europy. Nawet kiedy ropa była ponad $100 to USA jakoś nigdy nie podniosły własnych cen paliw. I to mimo zasadniczej różnicy PKB/na głowę naszych, jakże różnych gospodarek. Paliwo w USA masz za jakieś 2,5zł/l (jakieś $3 za galon) w detalu (przy 7% VAT) i to chyba jasno pokazuje ile paliwo kosztuje a ile kosztują podatki, nie ?

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Aver
Post : 20 sty 2012 16:40
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


aszek pisze:
W jednym wersie zdążyłeś zwierzyć się nam że nie porównywałeś pensji a następnie zauważyć iż "mamy najtańsze paliwo spośród nowych państw UE". W pierwszej części zaprzeczyłeś wiarygodności dalszej wypowiedzi, bo widzisz, kiedy ktoś np. stwierdza: "nie wiem, ale wiem" to nie jest specjalnie wiarygodny.

Napisałem "Nie PORÓWNYWAŁEM (czas przeszły) cen do pensji. Ale nawet PORÓWNUJĄC (czas teraźniejszy) mamy najniższe ceny spośród państw NOWEJ Unii." Czytaj ze ZROZUMIENIEM.

Cytuj:
He he, dobre :P W zasadzie kosztuje w granicach 1,6zł (z kosztami produkcji w rafinerii), a chcąc być precyzyjnym to 1,2zł to w zasadzie czysta ropa do rafinerii. Ty zaś podpierasz się autorskim sajtem prywatnej osoby (ekspert rynku paliw i gazu) ? To dobre, może zaczniesz cytować blogi ? A może zajrzysz na Polską Izbę Paliw Płynnych i zobaczysz składowe a i przy okazji jak się je nalicza:
http://www.paliwa.pl/news/co-wchodzi-w-sklad-ceny-paliwa

Zaglądałem na tą stronę, ale jakbyś zwrócił uwagę ta strona jest stara jak diabli - z 2009 roku. Dlatego przywołałem dane sprzed 3 miesięcy które też się pojawiają w innych źródłach.

Cytuj:
A może uważasz że akcyza nie jest podatkiem ? A może VAT nie jest podatkiem ? A może uważasz że w UE wszystkie kraje mają taki sam podatek (np. VAT) ?

Sorry, po prostu zrozumiałem źle fragment twojego posta i wydawało mi się że ty twierdzisz że nie licząc akcyzy 40% to podatki.

Cytuj:
Kto uchwala podatki, albo budżet w PL ? Może UE ? Nieśmiało zasugeruje że to chyba jednak polscy parlamentarzyści. A ustawę się da np. znowelizować, tylko nasuwa się pytanie czy ją zechcą znowelizować, ot co. Bo może zapomniałeś jak ostatnio majstrowali przy VAT ? To chyba dyrektywa z UE była, nie ?

Dobrze wiesz że mamy zobowiązania wobec UE i nie wprowadzając wspólnotowych rozporządzeń będziemy płacić kary które by nas obciążyły nieporównywalnie mocniej niż wzrost akcyzy, więc nie wiem po co te teksty o tym że to polski sejm uchwalił.

Cytuj:
A skąd u Ciebie ta wiara w kurs ref. ?

Kurs referencyjny jest ustalany co roku 1 października przez UE i według niego przez cały rok się ustala właśnie takie kwoty jak wysokość akcyzy itp.
Cytuj:
Zresztą nie masz się co martwić o Iran, który eksportuje 80% swojej produkcji do Chin i Indii.


A co myślisz się stanie jak w wypadku konfliktu Iran przestanie eksportować ropę. Myślisz że Chiny i Indie przestaną używać ropy? A może zaczną kupować od innych dostawców? A co zrobią dostawcy którzy będą mieli więcej klientów?


Ostatnio zmieniony 20 sty 2012 16:51 przez Aver, łącznie zmieniany 5 razy

*
 
aszek
Post : 20 sty 2012 18:03
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Cytuj:
Napisałem "Nie PORÓWNYWAŁEM (czas przeszły) cen do pensji. Ale nawet PORÓWNUJĄC (czas teraźniejszy) mamy najniższe ceny spośród państw NOWEJ Unii." Czytaj ze ZROZUMIENIEM.

Ta, czytając Cię ze zrozumieniem to muszę przyznać, to nie mam kompletnie pojęcia co to jest ta "Nowa Unia", ani jakie państwa należą do tej Nowej Unii.

A tak, serio to wciąż nie bierzesz pod uwagę pensji, nieważne co tam sobie wmawiasz. Zauważ wreszcie że dostałeś linka do zestawienia płac, zauważ że Węgry i Rumunia są jedynie sygnatariuszami, Słowacja i Łotwa owszem stoją gorzej, ale przed nami w zarobkach (brutto) są Estonia (4,4k zł), Litwa (5,2k zł), Węgry (5,9k zł), Czechy (7,3k), i dalej Grecja (9,6k zł) i wreszcie Słowenia (10,3k zł), gdzie średnia płacy w UE to 14,2k zł/msc. Weź pod uwagę, że w PL mamy (chyba) 2gie co to wielkości podatki, i ceny niemalże zachodnie. A nowymi sygnatariuszami UE są także Cypr, Litwa, Łotwa i Malta, które w tabelce nie zostały ujęte. Cypr razem ze Słowacją był w momencie akcesji jednymi z najbogatszych krajów (PKB), Malta jest rajem podatkowym. Dziś jestem już zbyt leniwy (na tą porę dnia), aby Ci szukać cen paliwa w tych krajach, ale na postawie wiadomości które od czasu czytam (i coś mi tam w pamięci zostaje) śmiem twierdzić, że się na tym optymistycznym twierdzeniu:

Cytuj:
mamy najniższe ceny spośród państw NOWEJ Unii


przejedziesz, i to na pustym baku ;p

Kod:
A co myślisz się stanie jak w wypadku konfliktu Iran przestanie eksportować ropę. Myślisz że Chiny i Indie przestaną używać ropy? A może zaczną kupować od innych dostawców? A co zrobią dostawcy którzy będą mieli więcej klientów?


A spieszy Ci się zdechnąć ? Za nową ropę dla ameryki ?

Widać że nie masz pojęcia o rozgrywkach zakulisowych, i nie znasz historii. A co myślisz, czemu Izrael z USA jeszcze rakiet nie odpalił ? Słyszałeś o strefie wpływów ? Chińczycy już raz pogonili amerykanów a do konfliktu z Rosją nikomu się nie spieszy. O ile Rosja pozwoli USA na wszczynanie wojny przy jej granicy to pewnie będzie jakaś zadyma, a jak nie pozwoli to raczej nikogo cena paliwa nie będzie obchodzić bo będzie siedzieć w bunkrze przeciwatomowym, bo w przypadku konfliktu NATO z Rosją jesteśmy wrogami i dostajemy z marszu atomicami po miastach powyżej 50k ludności. I obstawiam że Chiny się chętnie w to włączą, może nie pogonią nikogo atomicami, ale potestować broń antysatelitarną zawsze można... a bez GPSu to wiesz, mało na zachodzie co lata ;p

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Aver
Post : 20 sty 2012 18:38
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


aszek pisze:
Cytuj:
Napisałem "Nie PORÓWNYWAŁEM (czas przeszły) cen do pensji. Ale nawet PORÓWNUJĄC (czas teraźniejszy) mamy najniższe ceny spośród państw NOWEJ Unii." Czytaj ze ZROZUMIENIEM.

Ta, czytając Cię ze zrozumieniem to muszę przyznać, to nie mam kompletnie pojęcia co to jest ta "Nowa Unia", ani jakie państwa należą do tej Nowej Unii.

Dziwne że nigdy nie słyszałeś zwrotu państwa starej/nowej unii.

Teraz mi się nie chce tego wszystkiego podliczać, ale później policzę na podstawie danych z eurostatu (nie "Faktu" :kosci:) pensje/cena paliwa i zobaczymy wyniki. Może nie będzie najlepszy wynik spośród państw które niedawno przystąpiły do Unii Europejskiej, ale pewnie będzie w ścisłej czołówce.

Cytuj:
A spieszy Ci się zdechnąć ? Za nową ropę dla ameryki ?

Widać że nie masz pojęcia o rozgrywkach zakulisowych, i nie znasz historii. A co myślisz, czemu Izrael z USA jeszcze rakiet nie odpalił ? Słyszałeś o strefie wpływów ? Chińczycy już raz pogonili amerykanów a do konfliktu z Rosją nikomu się nie spieszy. O ile Rosja pozwoli USA na wszczynanie wojny przy jej granicy to pewnie będzie jakaś zadyma, a jak nie pozwoli to raczej nikogo cena paliwa nie będzie obchodzić bo będzie siedzieć w bunkrze przeciwatomowym, bo w przypadku konfliktu NATO z Rosją jesteśmy wrogami i dostajemy z marszu atomicami po miastach powyżej 50k ludności. I obstawiam że Chiny się chętnie w to włączą, może nie pogonią nikogo atomicami, ale potestować broń antysatelitarną zawsze można... a bez GPSu to wiesz, mało na zachodzie co lata ;p


A ja piszę że popieram konflikt. Że jestem za? Że liczę że będzie konflikt? Ba, nawet nie napisałem że będzie. Napisałem "w przypadku konfliktu". Przez całą tą dyskusje starasz mi się wciskać w usta słowa których nie powiedziałem. Brakuje Ci normalnych argumentów? I te teksty "śpieszy Ci się zdechnąć"... litości...


*
 
aszek
Post : 20 sty 2012 19:03
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 260
  • Dołączył: 13.11.2009


Cytuj:
Dziwne że nigdy nie słyszałeś zwrotu państwa starej/nowej unii.


Taki termin po prostu nie istnieje, a Ty używałeś skrótu myślowego (a ja się z Tobą nadzwyczajnej w świecie o to droczę :D)

Cytuj:
Brakuje Ci normalnych argumentów?


A o czym chcesz jeszcze dyskutować ? Obgadaliśmy sprawę wartą uwagi i tyle. Sprawdzisz, policzysz (jak Cię to interesuje) to nie zapomnij też podzielać się spostrzeżeniami, a może wrócimy do tematu.

Cytuj:
A ja piszę że popieram konflikt. Że jestem za? Że liczę że będzie konflikt? Ba, nawet nie napisałem że będzie. Napisałem "w przypadku konfliktu". (...) I te teksty "śpieszy Ci się zdechnąć"... litości...

A.. to jednak masz instynkt samozachowawczy ;p A już myślałem że każdą ustawę, cenę, podatek czy mobilizację przyjmiesz z równą obojętnością i posłuszeństwem :D

_________________
Obrazek kogo by tu jeszcze sprać, no kogo... ? - Wojmił (brat księcia Mirmiła)


*
 
Len
Post : 20 sty 2012 20:58
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Eee... kłócicie się totalnie bez sensu. Nawet Czechy i Słowacja mają od nas droższe paliwo, choć poziom życia jest na bardzo porównywalnym stopniu. Zresztą, różnice w kosztach życia między krajami rozwiniętymi, a rozwijającymi się wcale nie jest taka duża (i niekiedy nawet na plus dla nas). Kto mieszkał np. w Irlandii ten wie o co chodzi.

W USA paliwo jest 2x tańsze niż w Polsce, choć zarabiają od nas znacznie lepiej i żyją w kraju wysoko rozwiniętym. A wiecie czemu marudzą? Bo niedawno mieli jeszcze tańsze...


*
  WWW
Nowy temat Odpowiedz w temacie


cron