Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 209 ]  Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
momo78
Post : 10 kwie 2010 08:59
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1415
  • Dołączył: 05.11.2007


OMG samolot z kaczyńskim sie rozbił. Nikt nie przezył....

//lukasamd pozwoliłem sobie wydzielić posty z tematu "Polityka"

_________________
I'm afraid.
I'm afraid, Dave.
Dave, my mind is going. I can feel it.
I can feel it. My mind is going. There is no question about it.
I can feel it. I can feel it. I can feel it.
I'm a... fraid.


*
 
Cichacz_32
Post : 10 kwie 2010 09:14
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy szeregowy
Starszy szeregowy
  • Posty: 16
  • Dołączył: 23.03.2010
  • Skąd: Cicha Wieś


O ja pier*ole kumpel na skype mi mówi że Kaczyński jego żona i inni politycy zginęli. Włączam TVN i widzę uroczystości w lesie Katyńskim i rozmowę dziennikarzy.

Jeszcze raz mówię- Ja pier*ole.

_________________
"Frank Zappa and the Mothers
were at the best place around.
But some stupid with a flare gun
burned the place to the ground."
Smoke on the Water


*
 
momo78
Post : 10 kwie 2010 09:20
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1415
  • Dołączył: 05.11.2007


132 osoby zginęły. Praktycznie większość najwazniejszych ludzi w Polsce(w rządzie)

_________________
I'm afraid.
I'm afraid, Dave.
Dave, my mind is going. I can feel it.
I can feel it. My mind is going. There is no question about it.
I can feel it. I can feel it. I can feel it.
I'm a... fraid.


*
 
ArtiR2
Post : 10 kwie 2010 09:29
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapral
Kapral
  • Posty: 35
  • Dołączył: 14.09.2008
  • Skąd: Łódź


132 osoby? reuter mówił o osiemdziesięciu paru osobach.
Cholercia jasna.Prezydent jaki był ale mi go szkoda.

_________________
Obrazek


*
 
momo78
Post : 10 kwie 2010 09:33
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1415
  • Dołączył: 05.11.2007


Cytuj:
Na pokładzie samolotu - według rosyjskich agencji informacyjnych - były 132 osoby.

Ale to nie oficjalnie jeszcze

_________________
I'm afraid.
I'm afraid, Dave.
Dave, my mind is going. I can feel it.
I can feel it. My mind is going. There is no question about it.
I can feel it. I can feel it. I can feel it.
I'm a... fraid.


*
 
lukasamd
Post : 10 kwie 2010 09:59
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Nieco ponad godzinę temu dostałem SMSa od znajomego z informacją i myślałem, że sobie robi jakieś głupie żarty. Włączam radio, włączam tv, sprawdzam interię, rzeczywiście...
Na prezydenta Kaczyński się nie nadawał, ale nikomu nie życzę za błędy polityczne śmierci i szczerze szkoda mi, nie tylko jego zresztą, ale wszystkich osób, które były na pokładzie.

Bardzo niedobrze, że nałożyło się to na rocznicę katyńską i ostatnie sprzeczki. Jeszcze nic nie wiadomo, a już w komentarzach na różnych portalach można zobaczyć, że sporo osób jawnie oskarża Rosję. Na razie za wcześnie, aby wysuwać takie teorie. Ważniejsze zresztą jest to, co będzie w państwie: zginęło wiele ważnych osób (min. prezes IPN, prezes NBP) i zapowiada się istna burza.


*
  WWW
Wigen
Post : 10 kwie 2010 10:11
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1324
  • Dołączył: 30.01.2007
  • Skąd: Warszawa


Wielka tragedia.

A ja mam dzisiaj ślub koleżanki i 18-nastkę kolegi. Tak się teraz zastanawiam czy na nie iść w obliczu tej tragedii.

Brak słów po prostu

[*] [*]


*
 
Beowulf
Post : 10 kwie 2010 10:44
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


Też na początku myślałem, że to żarty.

Co prawda de mortuis aut bene, aut nihil; ale jako prezydent nie wzbudzał u mnie szacunku, a i PiSu tez specjalnie nie popierałem. Niemniej jednak jak by nie sprawował swojej funkcji (w mojej i nie tylko mojej ocenie) to był oficjalnie głową państwa, a do tego duża część rządu też tam leciała, także to rzeczywiście tragedia narodowa i kiepska sytuacja.

A co do oskarżania Rosji to nie ma co się dziwić, że powstały; to w końcu był rosyjski samolot, serwisowany w Rosji i na dodatek rozbił się na lotnisku, na którym już wcześniej inny samolot prezydencki się rozbił.


Ostatnio zmieniony 10 kwie 2010 11:13 przez Beowulf, łącznie zmieniany 1 raz

*
 
djt
Post : 10 kwie 2010 10:51
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 132
  • Dołączył: 14.03.2007
  • Skąd: Północna DOKP :)


... :(

Większość opozycyjnych ludzi jednym ruchem w niebyt, jak pionki z szachownicy... Lotnisko wojskowe, samolot wrócił kilka miesięcy wcześniej z remontu w Rosji...
Nie wiem już, co o tym myśleć...

Jeszcze Polska...


EDIT:

za http://www.psz.pl/tekst-29839/Lista-ofiar-katastrofy-prezydenckiego-samolotu

IAR
10.04.2010.
Lista osób, których nazwiska figurują na liście pokładowej prezydenckiego samolotu z Warszawy do Smoleńska:

Prezydent Lech Kaczyński
Małżonka prezydenta Maria Kaczyńska
ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński
Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek
Władysław Stasiak Szef Kancelarii Prezydenta
Aleksander Szczygło szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Paweł Wypych z Kancelarii Premiera
Mariusz Handzlik z Kancelarii Prezydenta
Wiceminister Spraw Zagranicznych Andrzej Kremer
Wiceminister Obrony Narodowej Stanisław Komorowski
Wiceminister Kultury Tomasz Merta
Szef Sztabu Generalnego WP Franciszek Gągor
Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik
Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński
Dyrektor Protokołu Dyplomattycznego Mariusz Kazana
Posłowie:
Lepszek Deptuła (PSL)
Grzegorz Dolniak (PO)
Grażyna Gęsicka (PiS)
Przemysław Gosiewski (PiS)
Sebastian Karpiniuk (PO)
Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica)
Zbigniew Wassermann (PiS)
Aleksandra Natalli-Świat (PiS)
Arkadiusz Rybicki (PO)
Jolanta Szymanek-Deresz (Lewica)
Wiesław Woda (PSL)
Edward Wojtas (PSL)

Senatorowie:
Janina Fetlińska (PiS)
Stanisław Zając (PiS)

Osoby Towarzyszące:
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski
Prezes NBP Sławomir Skrzypek
Prezes IPN Janusz Kurtyka
Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Agatka-Indecka
Doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski
Kapelan prezydenta Roman Indrzejczyk
Barbara Mamińska z Kancelarii Prezydenta
Zofia Kruszyńska-Gust z Kancelarii Prezydenta
Izabela Tomaszewska z Kancelarii Prezydenta
Katarzyna Doraczyńska z Kancelarii Prezydenta
Dariusz Gwizdała z Kancelarii Prezydenta
Jakub Opara z Kancelarii Prezydenta
Kanclerz Orderu Wojennego Virtutti Militari, generał brygady Stanisław Nałęcz-Komornicki
Członek Kapituły Orderu Wojennego Virtutti Militari podpułkownik Zbigniew Dębski
prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Czesław Cywiński
ksiądz Ryszard Rumianek, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski
Anna Walentynowicz
Janina Natusiewicz-Miller
Janusz Zakrzeński
Adam Kwiatkowski
Marcin Wierzchowski
Maciej Jakubik
Tadeusz Stachelski
Dariusz Jankowski

Kancelaria Prezydenta:

Marzena Pawlak
lekarz prezydenta Wojciech Lubiński
tłumacz języka rosyjskiego Aleksander Fedorowicz

ordynariusz polowy Wojska Polskiego, ksiądz generał Tadeusz Płoski
prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, arcybiskup Miron Chodakowski
ewangelickie duszpasterstwo polowe - ksiądz pułkownik Adam Pilch
Ordynariat Polowy Wojska Polskiego - ksiądz podpułkownik Jan Osiński
sekretarz generalny Związku Sybiraków Edward Duchnowski
ksiądz prałat Józef Gostomski
prezes stowarzyszenia Parafiada ksiądz Józef Joniec
kapelan warszawskiej Rodziny Katyńskiej ksiądz Zdzisław Król
kapelan Federacji Rodzin Katyńskich ksiądz Andrzej Kwaśnik

kombatanci:

Tadeusz Lutoborski
prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej Zenona Mamontowicz-Łojek
prezes Komitetu Katyńskiego Stefan Melak
Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Stanisław Mikke
Bronisława Orawiec-ęłęóRössler
Katarzyna Piskorska
prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski
Wojciech Seweryn
Leszek Solski
Fundacja Golgota Wschodu Teresa Walewska-Przyjałkowska
Gabriela Zych
Ewa Bąkowska
Anna Borowska
Bartosz Borowski
Dariusz Malinowski

przedstawiciele sił zbrojnych RP:

Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych generał Bronisław Kwiatkowski
Dowódca Sił Powietrznych RP generał broni Andrzej Błasik
Dowódca Wojsk Lądowych RP generał dywizji Tadeusz Buk
Dowódca Wojsk Specjalnych generał dywizji Włodzimierz Potasiński
Dowódca Marynarki Wojennej generał Andrzej Karweta
Dowódca Garnizonu Warszawa generał brygady Kazimierz Gilarski

funkcjonariusze BOR:

Jarosław Lorczak
Paweł Janeczek
Dariusz Michałowski
Piotr Nosek
Jacek Surówka
Paweł Krajewski
Artur Francuz
Marek Uleryk

_________________
http://www.michalkiewicz.pl


*
 
deidrannarulez
Post : 10 kwie 2010 14:36
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 135
  • Dołączył: 21.07.2009


lukasamd pisze:
Na prezydenta Kaczyński się nie nadawał, ale nikomu nie życzę za błędy polityczne śmierci i szczerze szkoda mi, nie tylko jego zresztą, ale wszystkich osób, które były na pokładzie.


A kto według ciebie bardziej by się nadawał? W wyborach wybrano właśnie jego, na niego głosowało najwięcej osób, był godnym kandydatem na to stanowisko. Lech Kaczyński był jedną z niewielu osób, której nie można było niczego zarzucić w kwestii swojej działalności w czasach PRL, był aktywnym i zasłużonym działaczem Solidarności, miał duże doświadczenie w kwestiach politycznych, był człowiekiem wykształconym, a jeżeli chodzi o mnie to wzbudzał we mnie o wiele większe zaufanie niż ktokolwiek inny, kto był lub będzie kandydatem na prezydenta. To, że popełnia błędy, to oczywistość, ale on popełniał ich stosunkowo mało, po za tym zobacz co porobiło się z Wałęsą, Komorowskim... I wieloma innymi, którzy kiedyś działali wspólnie obalając socjalizm, czy raczej komunizm. Teraz to są zupełnie inni ludzie. Nawet im się zdarza... A porównaj z Lechem Kaczyńskim.

lukasamd pisze:
Bardzo niedobrze, że nałożyło się to na rocznicę katyńską.


Nie wiem, jak mam to rozumieć.
To brzmi tak, jakby miało się zdarzyć prędzej czy później, tylko zbiegiem okoliczności trafiło na uroczystość w Katyniu.
Gdyby nie Katyń za pierwszym razem, nie byłoby dzisiaj drugiego razu. Kolejna tragedia, jak widać zbrodnia katyńska aż do dzisiaj zbiera swoje żniwo.


ArtiR2 pisze:
132 osoby? reuter mówił o osiemdziesięciu paru osobach.


To irytujące, że w tak ważnej chwili nie ma danych, które normalnie przy każdym locie są ustalane. Ehh... I to czterdzieści parę osób różnicy; albo coś ukrywają albo... Po prostu słów brak...


Beowulf pisze:
A co do oskarżania Rosji to nie ma co się dziwić, że powstały; to w końcu był rosyjski samolot, serwisowany w Rosji i na dodatek rozbił się na lotnisku, na którym już wcześniej inny samolot prezydencki się rozbił.


Samolot był sprawny technicznie, najprawdopodobniej to był błąd pilotów. Myślę, że nie ma sensu oskarżać Rosji w ten sposób. Trzeba poczekać na czarne skrzynki.


djt pisze:
Większość opozycyjnych ludzi jednym ruchem w niebyt, jak pionki z szachownicy...


Tak, wielcy ludzie, ważni dla historii i polityki...
I patrz, że Jaruzelskiego nie było... A miał być... Co za los... Jakieś drwiny chyba. Byłby przynajmniej spokój, że w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego nie będzie się w radiu ani w telewizji wypowiadał. To w ogóle jakieś żarty zawsze są, no weź zaproś do studia mordercę, komunistę i pytaj się go z zaciekawieniem, dlaczego zabijał, torturował, więził i prześladował ludzi, twoich przyjaciół, rodzinę... Wiadomo, nie bezpośrednio, ale miał w tym największy udział. I zawsze trzeba było słuchać jego tłumaczeń, to jego słynne "w tamtych realiach konieczne było...", "groźba ataku ze strony rosyjskiej..." itp.

To wszystko jest straszne, tragiczne, jak jakiś żart z historii, trudno to opisać...

_________________
"Nie chodź utartymi drogami, bo się pośliźniesz"


*
 
lukasamd
Post : 10 kwie 2010 14:56
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


deidrannarulez pisze:
A kto według ciebie bardziej by się nadawał? W wyborach wybrano właśnie jego, na niego głosowało najwięcej osób, był godnym kandydatem na to stanowisko. Lech Kaczyński był jedną z niewielu osób, której nie można było niczego zarzucić w kwestii swojej działalności w czasach PRL, był aktywnym i zasłużonym działaczem Solidarności, miał duże doświadczenie w kwestiach politycznych, był człowiekiem wykształconym, a jeżeli chodzi o mnie to wzbudzał we mnie o wiele większe zaufanie niż ktokolwiek inny, kto był lub będzie kandydatem na prezydenta. To, że popełnia błędy, to oczywistość, ale on popełniał ich stosunkowo mało, po za tym zobacz co porobiło się z Wałęsą, Komorowskim... I wieloma innymi, którzy kiedyś działali wspólnie obalając socjalizm, czy raczej komunizm. Teraz to są zupełnie inni ludzie. Nawet im się zdarza... A porównaj z Lechem Kaczyńskim.


Ja nie zabierałem w tych wyborach głosu, nie uważam również osób na niego głosujących za bezmyślne, ale sądzę, że prezydentem dobrym nie był - wrogie nastawienie do Niemiec, wrogie do Rosji, polityka odznaczeń i orderów, częste wpadki typu "nie tu miał podejść", brak charyzmy i prezencji tak potrzebnej, na tym stanowisku, przesadny konserwatyzm.
W ogóle ciągle się u nas mówi, że innego nie wybieramy, bo mieli coś wspólnego z PRLem... ludzie, kiedy w Polsce skończymy z tymi chorymi lustracjami i ciągłym wyciąganiem przeszłości? Nie lepiej zająć się sprawami bieżącymi? Nie lepiej pomyśleć o przyszłości? Szczerze to mi zwisa jaka jest historia osoby sprawującej władzę, liczy się to, jak ona tą władzę sprawuje.

deidrannarulez pisze:
Nie wiem, jak mam to rozumieć.
To brzmi tak, jakby miało się zdarzyć prędzej czy później, tylko zbiegiem okoliczności trafiło na uroczystość w Katyniu.
Gdyby nie Katyń za pierwszym razem, nie byłoby dzisiaj drugiego razu. Kolejna tragedia, jak widać zbrodnia katyńska aż do dzisiaj zbiera swoje żniwo.


Wyciągnąłeś z kontekstu ;) Kawałek dalej pisałem, o pojawiających się już teoriach spiskowych dotyczących Rosji i o to mi właśnie chodziło - już są głosy, że chcieli łatwo zlikwidować osoby, które ciągle wyciągały na wierzch tą sprawę sprzed wielu lat, które ciągle "brudziły" na poważaniu Rosji. Gdyby coś takiego stało się kiedy indziej, raczej by nie stawiano tych spraw ta blisko siebie. "Nie dobrze", bo teraz dla zwolenników życia przeszłością jest to wspaniała okazja aby o wszystko ich oskarżać.

deidrannarulez pisze:
Samolot był sprawny technicznie, najprawdopodobniej to był błąd pilotów. Myślę, że nie ma sensu oskarżać Rosji w ten sposób. Trzeba poczekać na czarne skrzynki.


Sprawny nie znaczy nowy... niestety ale flota rządowa nie jest już pierwszej młodości - wiele razy już o tym mówiono przy okazji niewielkich usterek. Poza tym warto zapytać, po co u nas całą elitę wrzuca się do jednego samolotu? Kolejna cięcia kosztów? Co by było, gdyby na pokładzie był również premier? Ciekawe, czy po takiej tragedii ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy.


*
  WWW
deidrannarulez
Post : 10 kwie 2010 15:08
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 135
  • Dołączył: 21.07.2009


lukasamd pisze:
Poza tym warto zapytać, po co u nas całą elitę wrzuca się do jednego samolotu? Kolejna cięcia kosztów? Co by było, gdyby na pokładzie był również premier? Ciekawe, czy po takiej tragedii ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy.


Tak... :wall:
Już po tragedii w Mirosławcu mieli wyciągnąć wnioski, nie brać na jeden pokład zbyt wielu ważnych osobistości... Jakoś po pewnym czasie to ucichło i tyle było tematu... :/

Co do reszty... Chyba nie ma sensu ciągnąc tej kwestii...

_________________
"Nie chodź utartymi drogami, bo się pośliźniesz"


*
 
Aver
Post : 10 kwie 2010 15:31
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


Wiecie, myślę że to zły moment na kłócenie się jakim był prezydentem. Też nie popierałem PiS'u i nie byłem zwolennikiem Prezydenta Kaczyńskiego, ale wielka szkoda że zginął on i wszyscy inni którzy lecieli samolotem.

Co do dyskusji o przestarzałej flocie i o tym że tyle ważnych osób leciało jednym samolotem, to przypominają mi się głosy opini publicznej gdy mówiło się o zakupieniu nowych samolotów i gdy wynajęto samolot, aby premier i prezydent nie lecieli razem. Wtedy na forach onetu itp. 90% ludzi krzyczało że wyrzucanie kasy w błoto na darmozjadów. Teraz jest zupełnie na odwrót.


*
 
deidrannarulez
Post : 10 kwie 2010 15:40
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 135
  • Dołączył: 21.07.2009


Aver pisze:
Wiecie, myślę że to zły moment na kłócenie się jakim był prezydentem.


Masz rację.

Aver pisze:
Co do dyskusji o przestarzałej flocie i o tym że tyle ważnych osób leciało jednym samolotem, to przypominają mi się głosy opini publicznej gdy mówiło się o zakupieniu nowych samolotów i gdy wynajęto samolot, aby premier i prezydent nie lecieli razem. Wtedy na forach onetu itp. 90% ludzi krzyczało że wyrzucanie kasy w błoto na darmozjadów. Teraz jest zupełnie na odwrót.


Masz na myśli szczyt europejski, czy coś w tym rodzaju? A wydawało mi się, że lecieli dwoma samolotami z tego powodu, że miał lecieć tylko premier jednak prezydent zdecydował się przyłączyć, decyzja zapadła późno więc nie miał wyboru i poleciał drugim. Nie wiedziałem, że to ze względów bezpieczeństwa.

_________________
"Nie chodź utartymi drogami, bo się pośliźniesz"


*
 
Beowulf
Post : 10 kwie 2010 16:08
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


deidrannarulez pisze:

Beowulf pisze:
A co do oskarżania Rosji to nie ma co się dziwić, że powstały; to w końcu był rosyjski samolot, serwisowany w Rosji i na dodatek rozbił się na lotnisku, na którym już wcześniej inny samolot prezydencki się rozbił.


Samolot był sprawny technicznie, najprawdopodobniej to był błąd pilotów. Myślę, że nie ma sensu oskarżać Rosji w ten sposób. Trzeba poczekać na czarne skrzynki.



Źle mnie zrozumiałeś, ja nie wysuwam oskarżeń wobec Rosji, tylko podaję powody, którymi osoby oskarżające prawdopodobnie się posłużą i dlaczego mnie to nie zaskoczy (chciałem napisać zwolennicy teorii spiskowych, ale...).

Z oskarżeniami wart chociaż poczekać aż wyjaśni się sprawa poleceń wieży kontrolnej i kilkukrotnych prób podejścia do lądowania, bo media teraz ogarnął zwykły szum informacyjny.

deidrannarulez pisze:
A kto według ciebie bardziej by się nadawał? W wyborach wybrano właśnie jego, na niego głosowało najwięcej osób, był godnym kandydatem na to stanowisko.


To, że został wybrany; czy też, że najwięcej osób głosowało na niego, nie świadczy o tym, że był najlepszym kandydatem, to zwykła kazuistyka. A to czy był godny to kwestia osobistych preferencji. Ale to nie miejsce, ani czas, żeby dyskutować o tym.


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna