Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Szczur
Post : 07 kwie 2021 11:39
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Szeregowy
  • Posty: 2
  • Dołączył: 07.04.2021


Witam, jestem nowy w JA i mam pytanie odnośnie czujności wrogów. Przeprowadziłem parę testów metodą save/load. Mając umiejętność skradanie i nałożony kamuflaż mogłem podejść bardzo blisko wroga i skradać się między dwoma żywopłotami, czynność powtarzałem kilka razy i nie zostałem wykryty, chociaż przeciwnik patrzył w moją stronę. Jednak gdy wczytałem save, najpierw zabiłem (z głośnej broni) przeciwnika znajdującego się po przeciwnej stronie sektora i dopiero wtedy zacząłem podkradać się pod tego przeciwnika co na początku (specjalnie wybrałem dokładnie tą samą ścieżkę) zostałem od razu wykryty. Czy oni przechodzą w jakiś stan zaalarmowania po którym skradanie się nie jest możliwe? Jeśli tak, to czy po jakimś czasie powracają do normalnego stanu, czy trwa to do końca walki w danym sektorze?


*
 
Starchris
Post : 07 kwie 2021 13:48
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2054
  • Dołączył: 25.06.2010


Nie udostępniono kodu źródłowego do JA2 Wildfire, więc nikt nie wie, jak to tam zostało skonstruowane. Natomiast możemy Ci powiedzieć jak to działa w klasycznym JA2 i powinno raczej tak samo w Wildfire działać, no chyba że coś pozmieniali.

Kamuflaż i skradanie działa tylko i wyłącznie do momentu, kiedy jesteś nie wykryty w sektorze. Informacje o tym masz poprzez to, czy po kliknięciu na koniec tury, przechodzisz od razu do czasu rzeczywistego (przeciwnicy nadal nie wiedzą, że jesteś w sektorze), czy czekasz aż czerwony pasek tury wrogów przejdzie od początku do końca (przeciwnicy wiedzą, że jesteś w sektorze).

Strzelisz z głośnej broni, no to wszyscy w sektorze już wiedzą, że w nim jesteś i wtedy kamuflaż i skradanie już nie działa i to do końca walki w danym sektorze. Musiałbyś wyjść i wejść ponownie do sektora, żeby znowu to zadziałało.

Musiałbyś wszystkich poklei likwidować po cichaczu, żeby mieć to cały czas działające

W kodzie wygląda to tak:

Kod:
if ( gAnimControl[ pEndSoldier->usAnimState ].ubEndHeight < ANIM_STAND )
      {
         // reduce visibility by up to a third for camouflage!
         switch( pEndSoldier->bOverTerrainType )
         {
            case FLAT_GROUND:
            case LOW_GRASS:
            case HIGH_GRASS:
               iTemp = ubTileSightLimit;
               iTemp -= iTemp * (bEffectiveCamo / 3) / 100;
               ubTileSightLimit = (UINT8) iTemp;
               break;
            default:
               break;
         }
      }


Jeśli masz 100% kamuflażu i idziesz skradając się, to przeciwnicy muszą podejść o 33% więcej drogi do Ciebie by Twoją postać zauważyć. Np. jeśli przeciwnik jest 10 kratek od Ciebie i Ty go właśnie zauważyłeś, to ten przeciwnik musi podejść te trzy kratki więcej by Ciebie zauważyć.

Teraz działa to tylko w pozycji leżącej i pochylonej. W pozycji stojącej nie działa. Do tego przeciwnik może mieć nocne operacje, gogle nocne lub dzienne i będzie widział dalej i wtedy niweluje Twój kamuflaż. Żeby tego było mało, to działa to jeszcze tylko na płaskiej drodze oraz małej i wysokiej trawie. Na wszystkich innych typach gruntu, podłóg i wodzie nie działa.

Tak to generalnie wygląda w klasycznym JA2.

_________________
Obrazek
Poradniki Modera


*
 
Szaruga
Post : 07 kwie 2021 14:17
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 75
  • Dołączył: 31.01.2021


Starchris pisze:
...................Kamuflaż i skradanie działa tylko i wyłącznie do momentu, kiedy jesteś nie wykryty w sektorze..........

Przyznam się bez bicia że nawet o tym nie wiedziałem. Czyli albo skradanie działa albo nie działa w ogóle? No to jak dla mnie to jest zbyt zero-jedynkowe.
W mojej grze jest inaczej, też do momentu pierwszego wykrycia, mamy bonus do skradania się, ale po wykryciu i ponownym ukryciu, nie tracimy go całkowicie. Poza tym jest jeszcze taktyka odwracania uwagi - którą zresztą bardzo często stosowałem grając w JA2.

_________________
“Kiedy widzisz że zwycięża prawda, zapytaj jakie potężne kłamstwo za nią walczyło.”


*
 
Szczur
Post : 08 kwie 2021 12:24
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Szeregowy
  • Posty: 2
  • Dołączył: 07.04.2021


Dzięki za szybkie odpowiedzi. Trochę mnie to zaskoczyło, czyli po wykryciu skradanie należy wyłączyć i nie włączać aż do końca walki w sektorze? Myślałem że to pomaga np. w cichym wejściu na dach, by nie dostać od razu kulki od przeciwnika który na nim stoi ale jest do mnie odwrócony tyłem.
I jeszcze jedno pytanie na jaką odległość rozchodzi się dźwięk przy nieumiejętnym skradaniu najemnika?


*
 
amber-coffeeCat
Post : 08 kwie 2021 12:42
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapral
Kapral
  • Posty: 36
  • Dołączył: 04.09.2020


Nie jestem pewna tego skradania. Moje doświadczenia mówią, że nawet, gdy przeciwnicy są zaalarmowani, przy ponownym znalezieniu przeciwnika skradanie częściej pozwala otrzymać pierwszą turę.

Nie mam tu na myśli umiejętności skradania, tylko tryb skradania włączany Z.


*
 
Szaruga
Post : 08 kwie 2021 13:25
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 75
  • Dołączył: 31.01.2021


amber-coffeeCat pisze:
Nie jestem pewna tego skradania. ....

No ja właśnie też nie jestem pewny, ale teraz jak tak sięgam pamięcią, to wydaję mi się że w sytuacjach kiedy wróg już wiedział że jestem w sektorze ale mnie nie widział, to ukrywanie nic nie dawało - w sensie że nie dawało żadnego bonusu poza tymi naturalnymi, wynikającymi z oświetlenia, odległości i kierunku patrzenia.
A tak jak napisał @Szczur - fajnie jakby to działało bardziej logicznie.

_________________
“Kiedy widzisz że zwycięża prawda, zapytaj jakie potężne kłamstwo za nią walczyło.”


*
 
Ripper
Post : 08 kwie 2021 14:51
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy sierżant
Starszy sierżant
  • Posty: 324
  • Dołączył: 24.09.2010


W skrócie jesli wróg wie że jesteś w sektorze, wtedy już nie da się od tyłu go zajśc bo zawsze jakoś wykryje, wtedy kamuflaż przydaje się w strzelaninie jak siedzimy w krzakach to wtedy musi podejść kilka kratek bliżej


*
 
amber-coffeeCat
Post : 08 kwie 2021 14:57
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapral
Kapral
  • Posty: 36
  • Dołączył: 04.09.2020


O właśnie, ale mimo wszystko się przydaje, nie tak, że już jest do niczego.


*
 
Starchris
Post : 08 kwie 2021 20:38
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2054
  • Dołączył: 25.06.2010


Szczur pisze:
czyli po wykryciu skradanie należy wyłączyć i nie włączać aż do końca walki w sektorze?

Nie, ten aspekt kiedy przeciwnicy wiedzą o Tobie, że jesteś w sektorze, dotyczy tylko kamuflażu, który nakładasz na ciało, nie dotyczy oczywiście kamuflażu wynikającego z terenu. Skradanie zawsze będzie działać i nie ma to znaczenia, czy masz taką umiejętność specjalną, czy tylko ją włączyłeś.

Jeśli wróg wie o Tobie, że jesteś w sektorze, ale stoi do Ciebie tyłem, to nadal możesz podejść do niego w trybie skradania i zneutralizować go nawet ręcznie. Natomiast bez włączonego skradania, no to on od razu Cię z usłyszy i odwróci się w Twoją stronę i będzie czekał na swoją turę.


amber-coffeeCat pisze:
nawet, gdy przeciwnicy są zaalarmowani, przy ponownym znalezieniu przeciwnika skradanie częściej pozwala otrzymać pierwszą turę.
Nie mam tu na myśli umiejętności skradania, tylko tryb skradania włączany Z.

Szczur pisze:
to pomaga np. w cichym wejściu na dach, by nie dostać od razu kulki od przeciwnika który na nim stoi ale jest do mnie odwrócony tyłem.

Dokładnie, włączone skradanie daje duży bonus do przerwania i np zaskoczenia przy wchodzeniu na dach.


Szczur pisze:
I jeszcze jedno pytanie na jaką odległość rozchodzi się dźwięk przy nieumiejętnym skradaniu najemnika?

Nie pamiętam dokładnie, ale na około 10 kratek, a jak wróg ma elektroniczne ucho to słyszy na około 15 kratek. Więc nie ma możliwości, żeby go podejść bez włączonego skradania.

Jeśli chodzi o broń, to tutaj https://jagged-alliance.pl/artykul455/u ... lliance-2/ w kolumnie hałas, liczba odpowiada ilości kratek na jaką rozniesie się odgłos wystrzału w każdą stronę. Zamontowany sprawny tłumik (od 85 do 100%) neutralizuje hałas do 1 kratki (tak jest w kodzie JA2, w Wildfire może być tak samo lub mogli coś pozmieniać).

_________________
Obrazek
Poradniki Modera


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie


cron