Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Pablo1989
Post : 23 cze 2012 16:21
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 135
  • Dołączył: 27.01.2008
  • Skąd: Gdynia


Tak z ciekawosći pytam :D od kiedy zastosowano po raz pierszy lunetę zamontowanej na broni ?


No bo się trochę uśmiałem :lol2: Jak mi kolega pokazywał grę Samurai Warriors 2 na PS2 w którym postać Magoichi Saika na swoim muszkiecie nie dość że ma bagnet nałorzony to jeszcze lunetę, zresztą te dodatki raczej na grę nie wpływają.

_________________
I Am SLIM!!!!!


Ostatnio zmieniony 23 cze 2012 16:22 przez Pablo1989, łącznie zmieniany 1 raz

*
 
Stridingshadow
Post : 23 cze 2012 17:16
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Pablo1989 pisze:
od kiedy zastosowano po raz pierszy lunetę zamontowanej na broni ?

W praktyce w XIX wieku, ponieważ dopiero wtedy zaczęto wytwarzać broń na tyle celną (gwintowaną albo co lepsze odtylcową i gwintowaną), aby był jakiś sens montować na niej dokładne przyrządy celowniczo-obserwacyjne.

Do XIX wieku wojskowa broń palna raczej nie miała celowników (bo i tak strzelało się albo z bliska 'po lufie' albo salwami).
Ponadto dym powstający przy spalaniu prochu czarnego już po kilku salwach ograniczał widoczność na tyle, że użyteczność celownika mechanicznego ilglicóweg Dreysego.

Podobnie jak iglicówka, odprzodowe karabiny skałkowe i kapiszonowe posiadały zazwyczaj celowniki mechaniczne (były przeznaczone do polowania, strzelectwa tarczowego i wyborowego).
Podczas Wojny Secesyjnej, Amerykanie robili dobry użytek ze snajperów.
Karabiny odprzodowe i odtylcowe amerykańskich snajperów bywały wykorzystywane w połączeniu z prostymi (i bardzo ograniczonymi) celownikami optycznymi.

Ówczesne celowniki optyczne były bardzo długie, miały wąskie pole widzenia, oferowały niejednorodny obraz, i były na tyle delikatne, że wymagały ponownego przystrzelania po oddaniu bardzo niewielkiej liczby strzałów.

W związku z powyższym, do czasu opracowania praktycznie funkcjonalnych optycznych przyrządów celowniczych, do zastosowań sportowo-myśliwsko-wyborowych preferowano mechaniczne celowniki przeziernikowe

_________________
Obrazek


*
 
micand1989
Post : 24 cze 2012 05:42
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Major
Major
  • Posty: 1585
  • Dołączył: 30.12.2010
  • Skąd: Łagiewniki Nowe


Pablo1989 pisze:
No bo się trochę uśmiałem :lol2: Jak mi kolega pokazywał grę Samurai Warriors 2 na PS2 w którym postać Magoichi Saika na swoim muszkiecie nie dość że ma bagnet nałorzony to jeszcze lunetę

Nie wiem jak Wam, ale mnie zawsze samuraj kojarzył się z japończykiem wyposażonym tylko w miecz\katane czy inną długą broń białą.

_________________
Obrazek
Obrazek


*
 
hasan_talib
Post : 24 cze 2012 12:25
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy sierżant
Starszy sierżant
  • Posty: 328
  • Dołączył: 25.08.2010


Bo tak kreowany jest samuraj przez popkulturę, bo wtedy jest taki "fajny". To prawda, samurajowie używali katan, ale oprócz tego również długich łuków, broni drzewcowej, szczególnie yari i naginaty (takich długich włóczni jakby kto nie wiedział), czasem również kijów i pałek, a w późniejszych czasach byli wyposażeni nawet w tanegashimy.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tanegashim ... tchlock%29


*
 
Stridingshadow
Post : 25 cze 2012 15:18
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


hasan_talib pisze:
To prawda, samurajowie używali katan, ale oprócz tego również długich łuków, broni drzewcowej, szczególnie yari i naginaty

Powiedziałbym że używali przede wszystkim broni drzewcowej, oraz yumi, czyli tradycyjnych dla Japonii łuków asymetrycznych.

Miecze były drogie, a wykorzystanie w sztuce wojennej koni wymusiło stosowanie drzewców (każda szarża kawalerii zatrzyma się na formacji pik, każda formacja piechoty bez pik zostanie rozniesiona przez jazdę uzbrojoną w lance).

_________________
Obrazek


*
 
hasan_talib
Post : 25 cze 2012 23:32
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy sierżant
Starszy sierżant
  • Posty: 328
  • Dołączył: 25.08.2010


Oczywiście pisząc "długie łuki" miałem na myśli yumi, po prostu uznałem, że nie ma sensu rzucać na siłę fachową terminologią :)


*
 
Stridingshadow
Post : 27 cze 2012 13:26
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


hasan_talib pisze:
po prostu uznałem, że nie ma sensu rzucać na siłę fachową terminologią

Po prostu uznałem, że jak ktoś nie wie, że jest coś takiego, jak łuk asymetryczny, to ma szansę się dowiedzieć.

_________________
Obrazek


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie


cron