Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Zhenia
Post : 31 paź 2009 20:27
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Plutonowy
Plutonowy
  • Posty: 175
  • Dołączył: 09.05.2009


Wielu z Was śmieje się patrząc na wynalazki w stylu karabinu rakietowego w JA2. Ja również, jako że statsy tej broni są bardzo zawyżone. Jednak niewiele ludzi wie, że broń ta istniała naprawdę. I nie chodzi mi tu o wyrzutnie rakiet typu "Katiusza", ale o indywidualną broń strzelecką.
Powstała nawet cała gama uzbrojenia na mini - rakiety. Wyglądała ona w ten sposób:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ogroup.jpg

Prace nad indywidualną bronią rakietową rozpoczęły się w latach 60 w USA, prowadzone były przez dwóch wynalazców: Roberta Mainhardta i Arta Biehla. Zaprojektowali oni zupełnie odmienny układ broni. Nie było w niej chociażby wyciągu, gotowy do odpalenia pocisk sam wskakiwał do komory.
Po długich próbach wybrano jako najodpowiedniejszy pocisk rakietowy kalibru 13mm. W pocisku był materiał wybuchowy oraz pędny. W czasie strzału spłonka naboju "odpalała" materiał pędny, dzięki jego sile pocisk był wypychany z lufy.
Magazynki były dość standardowe, tyle że nieco większe, a co za tym idzie mieściło się w nich mniej pocisków (zazwyczaj 6)
Problemy pojawiły się z naturalną celnością broni. Pocisk rakietowy, odpalany z broni zachowywał się jak chciał. Próbując rozwiązać ten problem, konstruktorzy zaaplikowali w tej broni przeróbkę. Polegała ona na nachyleniu strumieni wylotowych, tak by pocisk zaczął się obracać po strzale (po to w większości broni tworzy się bruzdy skrętne). Zwiększono w ten sposób zasięg (pistolet do około 50m, karabin 120), ale celność była jakby żywcem wyjęta z broni XV wiecznej. Broń strzelała, ale celnie trafić z ponad 20m się nie dało.

Jak rozwiązano ten problem? Nijak. Prace zarzucono, zbudowano jedynie kilka prototypów. Jednak taka broń istniała!


*
 
Stridingshadow
Post : 31 paź 2009 23:26
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Istnienie broni systemu Gyrojet nie jest jakąś wielką tajemnicą (czytałem o nim w książeczce o pistolecie ViS wydanej jeszcze w latach 80', sam pistolet zaś 'wystąpił' w kilku filmach, w tym jednym z Bond'em).
Jednak broń ta nigdy nie zdobyła popularności.
Ogólny zamysł był taki, że pocisk o napędzie rakietowym jest dużo cichszy, ponieważ wystrzałowi nie towarzyszy gwałtowne rozprzężenie gazów wylotowych, które jest normalnie odpowiedzialne za huk wystrzału.
Podobnie, pocisk o napędzie rakietowym eliminuje zjawisko płomienia wylotowego.

Broń w założeniu bardzo ciekawa, jednak posiadająca pewne wady właściwie wykluczające ją z użycia:
-Standardowy pocisk balistyczny posiada maksymalną prędkość w momencie opuszczenia lufy, obrażenia zadane strzałem z przyłożenia są maksymalne, pocisk rakietowy rozwija swoją prędkość podczas lotu, obrażenia zadane strzałem z bliska są żałosne.
-Lufa broni była właściwie gładką szyną startową dla pocisków rakietowych, brak gwintu nie sprzyjał celności, a to z kolei wymagało używanie broni na krótszym zasięgu.
-Amunicja była nieporównywalnie droższa od standardowej używanej w broni palnej.
-Broń była niedopracowana pod względem niezawodności, zapewne problem ten udałoby się rozwiązać gdyby projekt jakkolwiek rokował

Reasumując, pistolety i karabinki zasilane amunicją rakietową istniały w czasach wojny w Wietnamie (były testowane przez SOG), jednak niska skuteczność na małe dystanse połączona z niską celnością na większe dystanse spowodowała zarzucenie projektu.

Zatem śmiejemy się z karabinów rakietowych, ponieważ za tę cenę można zrobić lżejszą broń, która do tego całkiem skutecznie działa ;)

_________________
Obrazek


*
 
Len
Post : 01 lis 2009 13:28
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Heh, na zdjęciu jest Gyrojet. Ten sam, który w 7.62: High Calibre występuje w zaledwie jednej sztuce. Mnie osobiście z początku bardzo zdziwiło, że to karabin rakietowy. Nawet pomyślałem sobie (ze względu na dziwaczny kształt), że to broń wymyślona przez twórców gry :)


*
  WWW
Stridingshadow
Post : 01 lis 2009 14:43
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 2260
  • Dołączył: 07.03.2009
  • Skąd: Bejrut


Taka broń rzeczywiście istniała, jednak strzelając z niej i mając szansę trafić nie miałeś szansy obezwładnić, a mając szansę obezwładnić nie miałeś szansy trafić, no ale cóż, nie można mieć wszystkiego :P

_________________
Obrazek


*
 
Zhenia
Post : 01 lis 2009 16:30
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Plutonowy
Plutonowy
  • Posty: 175
  • Dołączył: 09.05.2009


Len pisze:
występuje w zaledwie jednej sztuce.

A cała produkcja broni i tak zamykała się w kilku prototypach. Więc miałeś szczęście że w ogóle udało się z niego postrzelać. Jak zachowuje się w grze? Da się w cokolwiek trafić? :P


*
 
Len
Post : 01 lis 2009 17:26
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Jeszcze nawet amunicji nie znalazłem, więc sam nie wiem ;)


*
  WWW
momo78
Post : 01 lis 2009 18:53
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1415
  • Dołączył: 05.11.2007


Wiem, że jeden z najemników ma pistolet rakietowy.
Ja tam nawet nie oddałem jednego strzału i go sprzedałem xD

_________________
I'm afraid.
I'm afraid, Dave.
Dave, my mind is going. I can feel it.
I can feel it. My mind is going. There is no question about it.
I can feel it. I can feel it. I can feel it.
I'm a... fraid.


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie


cron