Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę   Poprzednia   1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Beowulf
Post : 11 kwie 2010 08:12
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


Temat stary, ale akurat, ale może moje znalezisko tutaj pasuje. Chciałem sobie co nieco przypomnieć o Falklandach, a że żadnym źródłem nie pogardzę to i wikipedię postanowiłem sprawdzić. No i teraz następuj opad szczęki - propaganda XXI w., proszę sobie porównać jak podawany jest na tych stronach rezultat starcia (nie liczby zabitych i rannych, tylko sam rezultat):

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Goose_Green

to samo en espanol:

http://es.wikipedia.org/wiki/Batalla_de ... _del_Ganso

Kiedy czytałem to przed jakimiś dwoma tygodniami, to podawali tylko: Victoria Argentina, bez dodatku, że Pyrrusowe; niemniej jednak...


*
 
lukasamd
Post : 11 kwie 2010 11:07
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Nie no różnica pewna jest - powiedzieć więc możemy, że wygrały w tym wypadku obie strony... no i nikt nie będzie pokrzywdzony :)
Oczywiście joke, wiki ma za mało kontroli jeszcze, poza tym sporo wiadomości można rozpatrywać z różnych punktów widzenia no i jak wtedy to sprecyzować?


*
  WWW
Aver
Post : 11 kwie 2010 12:14
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Sierżant
Sierżant
  • Posty: 259
  • Dołączył: 07.04.2010


Już dawno temu był w Tv program w którym pokazywali jak się różnią podręczniki do historii w Polsce, w porównaniu do innych krajów. Liczby ofiar praktycznie zawsze inne oraz zwykle autorzy zwycięstwa byli inni. Np. w Austrii i Niemczech często za głównego autora zwycięstwa bitwy z Turkami pod Wiedniem uznaje się von Starhemberga, natomiast u nas jest to zdecydowana zasługa Sobieskiego.

Myślę że to między innymi stąd wynikają różnice w faktach na wiki. Po prostu każdy kraj "zmienia" trochę historie dla siebie.


*
 
Beowulf
Post : 11 kwie 2010 18:11
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Starszy kapral
Starszy kapral
  • Posty: 128
  • Dołączył: 20.12.2008
  • Skąd: Kozienice/Kraków


Ok, ale tu akurat obie strony podają straty zgodne (i można znaleźć potwierdzenie tego w innych źródłach), a co do wyniku to nie ma o czym dyskutować, cały garnizon się poddał, czasu nie kupili a stracili sporą część sił lądowych na wyspie, to nie zasługuje na miano jakiegokolwiek zwycięstwa. Poza tym, czyje są teraz Falklandy / Malwiny? A to, że podręczniki do historii w Polsce są inne od tych w innych krajach to dokładnie taki sam jak ten, że w zagranicą są inne niż u nas.


*
 
lukasamd
Post : 04 sie 2010 14:05
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Kolejna piękna sprawa, do tego łapiąca się naszego działu Zbrojownia :)

Webhosting.pl pisze:
Wiele dobrego można powiedzieć o amerykańskim sprzęcie wojskowym. Na pewno jednak nie można powiedzieć, że jest tani. Co więcej, w wypadku niektórych projektów, nie można nawet powiedzieć, że są dobre. Jednak nic to nie szkodzi – w czasach, gdy większość wiedzy zdobywamy z Wikipedii, wystarczy przeredagować odpowiedni artykuł, aby jakość sprzętu wzrosła niepomiernie.


Całość:
http://webhosting.pl/Kanadyjski.rzad.ed ... o.mysliwca


*
  WWW
M'cin
Post : 04 sie 2010 14:55
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
  • Posty: 775
  • Dołączył: 18.11.2009


Dużo się to różni od naszych polityków :D


*
 
Len
Post : 04 sie 2010 15:00
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Dobrze, że politycy nie mają dostępu do portalu Nonsensopedia. Cała prawda, całą dobę xD


*
  WWW
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   Poprzednia   1, 2, 3, 4


cron