Jagged Alliance Center - Forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
lukasamd
Post : 12 gru 2007 18:32
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Na pomysł założenia tego tematu wpadłem dosyć przypadkowo dzięki wypowiedzi Popersa w dziale Zbrojownia.

Ostatnio jest coraz głośniej o małej wiarygodności tej największej w świecie encyklopedii. Możliwość edycji przez praktycznie każdego jest zaletą ale czy oby na pewno? Sam czytałem niedawno o Wiki Skanerze który porównywał adresy IP edytujących anonimów z sieciami różnych firm. Na jaw wyszedł min. fakt o tym iż od dłuższego czasu pracownicy Apple i Microsoftu nawzajem oczerniają swoje firmy właśnie na łamach wikipedii.

W telewizji znalazła się także informacje o procesie wytoczonym wiki przez jednego z polaków - został on podany jako przykład trolla. Jaki by nie był jest to raczej zniesławienie i moim zdaniem powinien dostać odszkodowanie.

Moim zdaniem przydałaby się jakaś forma kontroli - prosta, albo jeżeli okaże się nieskuteczna, skomplikowana rejestracja lub po prostu zapis na wikipedystę z podawaniem swoich danych osobowych. W innym wypadku jesteśmy narażeni na korzystanie z fałszywych informacji.


*
  WWW
Len
Post : 12 gru 2007 19:29
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Dla mnie Wikipedia to jeden wielki bałagan. Tak naprawdę to nigdy nie wiadomo jakie tam bzdury nawpisywano, wspomnę tu choćby o opisach, które są streszczeniem streszczenia ich pełnej wersji z których kompletnie nic nie wynika.


*
  WWW
momo78
Post : 12 gru 2007 19:48
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1415
  • Dołączył: 05.11.2007


lukasamd pisze:
Na pomysł założenia tego tematu wpadłem dosyć przypadkowo dzięki wypowiedzi Popersa w dziale Zbrojownia.

Hehe a wszystko za sprawą Stingera :P Wiedziałem ze ktoś załozy ten temat.
W wikipedii ławo znaleźć potrzebne sobie informacje i często to są bzdury :/
Ale nic jak ktos chce na 100% miec prawdziwe informacje to niech poszuka na stronach tematycznych np.militaria

_________________
I'm afraid.
I'm afraid, Dave.
Dave, my mind is going. I can feel it.
I can feel it. My mind is going. There is no question about it.
I can feel it. I can feel it. I can feel it.
I'm a... fraid.


*
 
nemrod
Post : 12 gru 2007 21:29
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży
Starszy chorąży
  • Posty: 603
  • Dołączył: 28.07.2006


Dla mnie najwieksza wada wikipedii jest to, ze moze tam pisac kazdy i o wszystkim. I nie chodzi tu tylko o pole do oczerniania innych firm, ale o to, ze w glownej mierze ludzie piszacy tam to amatorzy. Aby stworzyc naprawde wiarygodna baze danych to IMO potrzeba do tego specjalistow w roznych dziedzinach.

_________________
.


*
 
Popers
Post : 12 gru 2007 21:37
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży
Starszy chorąży
  • Posty: 596
  • Dołączył: 31.01.2007


O powyższych przykładach nadużyć też słyszałem. Ja tylko dodam od siebie że jak szukam czegoś na uczelnię to wiki jest ostatecznością. Ostatnio szukałem czegoś o procesie legislacyjnym w Rosji i szczerze powiedziawszy informacje tam zawarte nie zgadzały sięz tymi zwartymi w konstytucji rosyjskiej. Różnice małe , w nazewnictwie na przykład ,ale przy takich kwestiach mała różnica ma duże znaczenie. Ogólnie wiki jest fajna jak coś czytasz i nagle myślisz sobie "o co chodzi z tym --------?" wpisujesz w wiki i wiesz. Ale jak coś poważnego trzeba to sugeruję odwołać się do innych źródeł.


*
 
XBARTEKX
Post : 13 gru 2007 21:24
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży
Starszy chorąży
  • Posty: 629
  • Dołączył: 12.05.2007
  • Skąd: Kurów


Cóż ja z wikipedii korzystam często bo mi się pracy nie chcę domowej wymyślać. Po prostu odpisuje coś np. z Biologii i mam spokój ;]. No ale komuś się będzie nudzić nazmienia kilka szczegółów i już z pracy domowej nici.

PS.ŚNIEG U MNIE SPADŁ!! ;D I akurat jak u was pisałem. To forum jest magiczne :D.


*
  WWW
Wigen
Post : 13 gru 2007 22:07
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1324
  • Dołączył: 30.01.2007
  • Skąd: Warszawa


Cóż, wstyd sie przyznać. Ja korzystam z Wikipedi do odrabiania prac domowych (biografie, definicje etc.). Uważam że z Wikipedi można wyciągnąć sporo przydatnych informacji.


*
 
Len
Post : 14 gru 2007 14:20
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


XBARTEKX pisze:
Cóż ja z wikipedii korzystam często bo mi się pracy nie chcę domowej wymyślać. Po prostu odpisuje coś np. z Biologii i mam spokój ;]
Wigen pisze:
Cóż, wstyd sie przyznać. Ja korzystam z Wikipedi do odrabiania prac domowych (biografie, definicje etc.).

A potem połowa ma to samo :]


*
  WWW
lukasamd
Post : 14 gru 2007 14:38
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Dokładnie - czytasz zadanie a jak nie możesz się rozczytać to inni cię poprawiają, skądś to znam :)


*
  WWW
Len
Post : 14 gru 2007 15:05
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Generał broni
Generał broni
  • Posty: 4003
  • Dołączył: 02.06.2006


Zresztą, Wikipedia nadaje się tylko do zadań typu "Opisz takie coś", więc typowo gimnazjalne.


*
  WWW
Wigen
Post : 14 gru 2007 19:27
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1324
  • Dołączył: 30.01.2007
  • Skąd: Warszawa


Len pisze:
A potem połowa ma to samo


No niestety. Jeżeli wyciągniesz np. jakieś inne dane w Wikipedii znajdziesz dokładnie to samo.


*
 
XBARTEKX
Post : 15 gru 2007 11:53
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Starszy chorąży
Starszy chorąży
  • Posty: 629
  • Dołączył: 12.05.2007
  • Skąd: Kurów


Len pisze:
Zresztą, Wikipedia nadaje się tylko do zadań typu "Opisz takie coś", więc typowo gimnazjalne.


Nie chcąc nic sugerować Len ale gdzie mogę ja być w wieku 13 lat?? :D.
Pozatym wszyscy u mnie korzystają z encyklopedii w twardym formacie i chyba tylko ja używam wikipedii ;].


*
  WWW
Wigen
Post : 16 gru 2007 15:32
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1324
  • Dołączył: 30.01.2007
  • Skąd: Warszawa


Właśnie przeczytałem że Google przygotowywuje konkurencję dla Wikipedii, a mianowicie encyklopedię "Google Knol". Umożliwia użytkownikowi pisanie a następnie wprowadzania poprawek i ewentualnego komentowania napisanej informacji. W "Google Knol" właśnie rozpoczęto pisanie wersji beta.


*
 
lukasamd
Post : 16 gru 2007 17:34
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Pułkownik
Pułkownik
  • Posty: 5321
  • Dołączył: 31.05.2006


Wiki ma zbyt silną pozycję aby coś mogło jej zagrozić, nawet ta encyklopedia stworzona przez jednego z współtwórców wiki nie zdobyła zbyt dużej popularności (nazwa wypadła mi z głowy).


*
  WWW
momo78
Post : 16 gru 2007 17:35
Cytowanie selektywne Odpowiedz z cytatem
Offline
Awatar użytkownika
Kapitan
Kapitan
  • Posty: 1415
  • Dołączył: 05.11.2007


Wikipedia pomysł ma dobry ale wykonanie mniej :/

_________________
I'm afraid.
I'm afraid, Dave.
Dave, my mind is going. I can feel it.
I can feel it. My mind is going. There is no question about it.
I can feel it. I can feel it. I can feel it.
I'm a... fraid.


*
 
Nowy temat Odpowiedz w temacie Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4  Następna


cron